Anasayfa Kültür & Sanat Uyuyan Devi Uyandırırsan

Uyuyan Devi Uyandırırsan

372
0
PAYLAŞ

asAqliuSJIa-_-the-thing-2011-hd-red-band-spot İnsanlık,kendisi dışındaki yaşam türlerine saygı göstermeyi ,ne yazık ki öğrenememiştir.İnsanlığın müdahaleci tavrı,geleceğimizin olumsuz şekillenmesindeki tek etkendir.Tarihimizdeki kazanımlarımızın kaynağı merak olsa da ,sonucu çoğu zaman barbarlık olmuştur.

Bahsedeceğim film de,yazdıklarımın tam ortasında duruyor.1982 yapımı,John Carpenter yönetmenliğindeki The Thing 2011’de yeniden çevrimiyle karşımıza çıktı.

John Carpenter’ı fazlasıyla başarılı ve özgün bulmakla birlikte,filmin Antarktika’da geçen son hali de iyi sekanslara sahip.

Buzullardan gelen sinyallerle yeni bir yaşam formuna ulaşan araştırma grubumuz ,bu forma ait türün sadece birine gözlem yapabilecek durumdayken işler birdenbire değişir çünkü bilinmeyenin öğrenmek adına hapsedilmesi demek,size karşı tevazu göstermesi demek değildir.

Bir canlının hücrelerinin insan hücrelerini taklit etmesi,bizi bilime inandırsa da gerçekliğe kavuşmamız o tevazuyla ilintilidir.Peki aynı hücreleri taklit yoluyla paylaşsalar da ,aynı algı eşiğini paylaşmayan iki tür arasındaki bir tevazudan bahsedilebilir mi ?

İnsanlık bu kez,müdahaleci tavrı için pişman olacaktı.Ve olay örgüsü,hapsedilenin hapsetmesiyle devam edecekti.

Yakıp yıkan insanlığın süregelen ateşi içimizdeki karanlığı aydınlatmak için doğru yöntem yüzyıllardır değildi ama insanlık kaostan vazgeçmedi.

Filmde ise,gerçek hayatta da olmasını temenni edebileceğimiz gibi,en zeki ve en iyi niyetli olan hayatta kaldı …

John Carpenter’dan bahsetmişken ,meraklısına tavsiyedir:http://www.sinemalar.com/film/149461/sigara-yaniklari-i

18lps4eqnwqvvjpg

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here