Anasayfa Dekorasyon Sıcak Sanat

Sıcak Sanat

710
0
PAYLAŞ

large (1)

Hem dekoratif hem samimi. Ayrıca yayılan kokusu da cabası. Gelgelelim neymiş bu bahsettiğim şey.

Eh tabi eskiden elektrik mi varmış. Mumlar, gaz lambaları nasılda revaçtaymış. Saatler geçmiş, ay dönmüş, yıl olmuş, asırlar geçmiş şükürler olsun elektrik bulunmuş. Bu seferde elektrik kesintileriydi, tasarrufuydu derken evine giderken deste deste mum alan dedeler hala daha hayattaymış. Kısaca mum hala revaçtaymış.Peki ya günümüz…

Ne alan dedeler kaldı ne kullanan anane, babanneler. Şu eskiden elektrik kesintili günlerin vazgeçilmezi anane, babaanne evlerinin olmazsa olmazı antik çağın neredeyse ilk buluşlarından sayılan lakin günümüze uyarlanmış mumlardan bahsedeceğim sizlere.

Eskiden ihtiyaç gereği kullanılırken şimdilerde daha çok dekoratif amaçlı kullanılmakta mumlar. Hala evinde kullanan mum aşıkları bulunsa da eskiyle kıyaslanınca tabî ki kullanımı oldukça az. Bu sebeple talebi arttırmak için çeşit çeşit renklerde, envai çeşit koku ve dekorlarda mumlar günümüz raflarında yerlerini almış durumdalar.

Peki ya mumları artık nerelerde kullanıyoruz? Nerede işimize yarıyorlar?

large (2)

Gece yatmadan önce yakılan menekşe veya yasemin kokulu mumların insana rahatlacı bir etki verdiği bir gerçek. Romantik bir hava yaratmak isteyenler içinde mükkemmel bir öneri gibi duruyor. Ayrıca sigara içilen ortamda yakılan kokusuz bir mum ortamdaki kötü sigara kokusunu bir nebzede olsa absorbe etmekte.

christmas-candles-decorations-554x735

Bilindiği üzere bizlerde adettendir ki nikah sonrası gelenlere nikah şekeri dağıtılır. Şimdilerde bu konuyla ilgili insanlar nikah şekeri yerine bu minik mumları dekore edip nikah şekeri olarak misafirlerine dağıtmaktalarmış. Şöyle ki yakınlarda evlenecek olan bir arkadaşımdan gördüğüm birşeyden bahsetmeden geçemeyeceğim .Kına gecesi için kendi hazırladığı ve dekore ettiği kokulu mumlar hazırlamakta. Bunun en güzel yanı istediğin kalıbı ve istediğin kokuyu kullanıp yakınlarının tercihlerine göre süsleyebilmek ve insanları daha güzel birşekilde memnun edebilmek olsa gerek. Bizzat gördüğüm için mi yoksa yakın bir arkadaşımda gördüm diye mi bilinmez, bu fikir oldukça hoşuma gitti. Daha samimi ve nikah şekeri dağıtmaktan daha özel bir fikir gibi geldi bana. Lakin bu işin düğün telaşı esnasında bir miktar uğraş gerektirdiği de ihmal edilemez bir gerçek tabi.

christmas-candles-design-554x735

Üstelik meraklıları için internette evde mum yapımı videoları bulunmakta. Fakat bana sorarsanız araştırmadan, öğrenmeden denemeyin derim. Merak edenler için tıktık.

Yok ben daha ayrıntılı ilgilenmek istiyorum diyenler için ise devlet kurs merkezlerinde mum yapım kursları açılmakta.

large (4)

Hani ne zamandır bir uğraş istiyordun ya işte sana uğraş.Hazır önümüzde yaz. Sende resimdeki gibi midye kabukları toplayıp şu şirin mumlardan evinde yapabilirsin. Hem dekoratif hemde şirin değiller mi?

Birde şöyle bir durum var ki bilindiği üzere mumlar eski zamanlardan bu yana oldukça değer kaybetsede kimi meditasyon ve dinlerin ibadetlerindeki yerini hala korumakta. Rüya tılsımlarını ve bu alanda mumların yerini merak edenler Gillian Kemp’in Rüya Kitabına bakabilirler.

Bu kadar mumdan bahsettikten sonra uyarmadan geçemeyeceğim ne olur olmaz yaktığınız mumları işiniz bittikten sonra söndürmeyi unutmayın. Hem aldığınız hava hemde yangına ihtimal vermemek için dikkatli olun ve en önemlisi mi sevgiyle kalın.

large (3)

PAYLAŞ
Önceki yazıÇekici Ve İddialı Maskülen!
Sonraki yazıValentino 2015 İlkbahar Yaz Koleksiyonu
Candan Ayas
Matematik-bilgisayar bölümü mezunu öğretmen adayı ve tüm bu bölümle alakasızlığına rağmen roman yazarı olma hayallerinde gezinen rüyaperest blogger. Takipte & sevgiyle kalın.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here