Anasayfa Blog Sevgi Dilinizi Öğrenin :)

Sevgi Dilinizi Öğrenin :)

431
4
PAYLAŞ

Herkese merhabalar, bu yazımda sizlere modadan değil de sevgi dillerinden bahsedicem. Duyar gibiyim ‘sevgi dili de ne?’ diye :) Sevgi dilleri dediğimiz 5 çeşittir. Bunlar; Hizmet Davranışları, Onay Sözcükleri, Nitelikli Beraberlik, Dokunsal Temas, Armağan Almak. Her insanın farklı bir sevgi dili vardır. Şimdi de size bu sevgi dillerini açıklayayım, böylece hem kendi sevgi dilinizi öğrenin hem de karşınızdaki insanların sevgi dilini öğrenmiş olun.

Hizmet Davranışları=images.jpg2

Bu insanlar onlara yardımcı olmak, yüklerini hafifletmek için yapılan şeylerden hoşlanır ve kendilerine yapılan ufak tefek hizmetlerle sevildiklerini hissederlerdi.

Bu sevgi dilini öğrenen bazı insanlar, “Evet, doğru. Bana dört dörtlük hizmet eden biri, beni seviyor ve bana değer veriyordur” derken; bazıları ise, “Saçmalık, hizmetle sevgi mi olurmuş! Başkalarının önünde hizmetçi gibi tüm ihtiyaçlarını karşılamak…Bunun neresi sevgi” diyeceklerdir.

Sevgi dili hizmet davranışı olan bir insan bunu emrivaki bir şeklde değil; rica cümleleri kullanarak istemeli ve sevgiyi hissetme biçiminin hizmet davranışı olduğunu çok güzel bir üslupla anlatmalıdır.

Onay Sözcükleri=kwjehf

Bu insanlar yeteneklerinin ne kadar farkında olurlarsa olsunlar; takdir edilmek, beğenilmek, cesaretlendirilmek veya sevdiği bir insandan sevecen bir söz duymak isterler.

Birincil sevgi dili onay sözcükleri olan insanlar biriyle tartıştığında veya küstüğünde o kişiden gelen birkaç sevecen cümlelerle hemen gülümser barışır.

Güzeli duymayı herkes ister, fakat birincil sevgi dili onay sözcükleri olan insanlara bir-iki güzel söz yetmez, onlar daha fazlasını duymak ister. Sevildiklerini ancak bu şekilde hissederler.

Nitelikli Beraberlik=10418531_707553489313968_2261590598159767332_n

Beraber yenilen bir yemek veya huzurlu bir ortamda edilen sohbet bu insanlar için önemlidir. Yani asıl istedikleri şey karşısındakiyle kaliteli bir zaman geçirmek.

Bu insanlar sohbet esnasında karşısındaki kişinin tamamen kendisine odaklanmasını isterler.

Onlar için en önemli şey kaliteli zaman geçirmektir. Bu nedenle sohbet sırasında onları rahatsız edecek ortamdan kaçınırlar.

Dokunsal Temas=kk

Bu kişiler karşısındakine sarılmak, dokunmak isterler, kendilerine dokunulmadığı takdirde sevildiklerini hissedemezlerdi.

Birincil sevgi dili dokunsal temas olan kişiler, fiziksel olarak çok yaklaşamadıkları insanlara karşı mesafeli davranabilir, kendilerini onların yanında rahat hissetmeyebilirler.

Bizim birincil sevgi dilimiz dokunsal temas olmasa da , bu kişileri daha iyi anlamaya çalışmalı ve onlara sevgimizi içten sarılmalarla gösterebilmeliyiz. Böylece fazla çaba harcamadan güzel bir iletişim kurmuş oluruz.

Armağan Almak=jj

Bu kişiler de kendilerine armağan alınmadığında , özellikle özel günleri unutulduğunda sevilmediklerini düşünürlerdi.

Hemen herkes armağan almaktan hoşlanır. Ancak bazı insanlar o an için hediye almaktan mutlu olsalar da, buna çok fazla anlam yüklemezler. Oysa birincil sevgi dili amağan almak olan kişiler kendilerine gelen her hediyeyi özenle saklar.

Bu kişiler tebrik kartlarını, mektupları, fotoğrafları dahi muhafaza eder, hatta buruşmuş hediye paketleri ve jelatinlerini bile atmaya kıyamazlar.

Armağan alan kişileri unutmazlar; kim ne almış, ne zaman almış hepsi zihinlerinde kayıtlıdır.

Çevremize baktığımız zaman bazı insanların kendilerine gelen güzel sözleri bile özel defterlerine yazdıklarını görürüz.

Aslında herkes der ki bunların hepsi benim için önemli. Tabiki de hepsi bizler için önemli ama bir tanesi daha ön plandadır. O olmayınca bir eksiklik olur mutlaka bir anlaşmazlık olur.

Mesela evli bir çift düşünelim erkek için birincil sevgi dili hizmet davranışı olsun kadın için de onay sözcükler; böyle bir durumda kadın eşine hizmet etmekten bıkar güzel köle gibi düşünür kendini ama erkek güzel sözlerle rica etse o zaman kadın daha mutlu olur.

4 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here