Anasayfa Moda Ayakkabılar Pretty Woman’la Büyümüş Nesillere İthafen: Diz Üstü Çizmeler

Pretty Woman’la Büyümüş Nesillere İthafen: Diz Üstü Çizmeler

957
10
PAYLAŞ

1990’lı yılların unutulmaz filmi Pretty Woman akıllara geldiği an şüphesiz ki Julia Roberts ve diz üstü çizmeleri hepimizin hafızalarında canlanıyor. Geçmişte daha çok filmlerde ve sanatçıların sahne showlarında görmeye alışkın olduğumuz diz üstü çizmeler son dönemlerde günlük hayatımızda da süet, deri, çorap çizme gibi çeşitlerle sıklıkla karşımıza çıkmaya başladı. Stilleriyle de ön plana çıkan Miranda Kerr, Olivia Palermo, Miroslava Duma gibi dünyaca ünlü isimlerin de günlük hayatlarında bolca yer verdiği bu iddialı ve tek başına yıldız olan çizmeleri giyerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var.

Diz üstü çizmeleri kombinlerken üzerine giyilen parçanın boyunun çizmeden kısa olmasına dikkat etmeliyiz. Dar, vücudu saran elbiseler ucuz bir görünüme yol açabileceği için oversized elbiselerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Taytlar ve skinny pantolonlarla da oldukça şık duran bu çizmeleri kombinlerken göz ardı edilmemesi gereken en önemli detaylardan biri de üzerine seçilen parçaların olabildiğince sade olması gerektiğidir.

diz üstü-2diz üstü-4diz üstü-5

 

diz üstü-8diz üstü-6

10 YORUM

 1. Merhaba genç arkadaşım Ayça , diz üstü çizmelerle ilgili yazını okudum uyarılarıyla güzel bir yazı olmuş , kutlarım …Elbette yaş itibarıyle Pretty Women jenerasyonu olarak bilmemeniz çok doğal , çok gençsiniz , ancak dizüstü çizmelerin ilk çıkışı 70 li yılların başına isabet eder …Mini eteklerin altında ve üstüne maksi yere kadar mantolarla giyilirdi , çizme görünsün diye mantonun önü de özellikle açık bırakılırdı…Elbette o dönemler imkanlar bu kadar geniş olmadığı için belli bir kesim bu modayı uygulama şansına sahipti ama o döneme damgasını vuran bir moda akımı oldu…Sevgilerimle…

  • Merhaba Nihan Hanım, güzel ve bilgilendirici yorumunuz için çok teşekkür ederim. Çok mutlu ettiniz beni. Haklısınız hatta yazıyı hazırlarken büyük hayranı olduğum Brigitte Bardot’un diz üstü çizmelerle olan fotoğraflarını görsel olarak kullanmayı düşündüm. Julia Roberts’ı örnek vermiş olmamın sebebi bu çizmeleri giydiğimde “Pretty Woman çizmeleri” cümlesini sık duymuş olmamdan dolayıydı. Sevgilerimle :)

 2. Önerilerinize şiddetle katılmakla birlikte; Bu karlı kış günlerinde göz zevkimiz için dikkate alınması, doğru kombinlemeyi bilmeyenlere de ışık olacağınıza inanıyorum yazınızın. Pretty woman üstünden gitmeniz yüzümde tebessüm etkisi yarattı. Kaleminize sağlık ^_^

 3. Sevgili genç arkadaşım, ben öncelikle teşekkür ederim, sanırım burda yazanların için de en yaş almış olanınız benim ve bu yüzden o dönemleri yaşayan biri olarak kendimi frenleyemedim, sadece dip not olarak bu yorumu yazdım, elbette siz gençler çok geniş imkanlara sahipsiniz ve artık her tür bilgiye ulaşmak mümkün, ben de büyüğünüz olarak, yaşanmışlıklarımı arada sırada sizlerle paylaşmaktan keyif alırım, güzel yazılar da buluşmak üzere , sevgilerimle …

  • Sizin gibi donanımlı ve tecrübeli birisinin yazıma ilgi göstermiş olması benim için çok büyük mutluluk Nihan Hanım sevgilerimle :)

 4. Sevgili Ayça, dizüstü çizmelerle ilgili yazını beğenerek okudum. 60 yaşındayım ve 70 li yıllarda bir iki kez görülüp fazla tutulmayan bu çizmeler sizin de belirttiğiniz gibi 90 lı yıllarda müthiş bir patlama yaptı.Yazdığınız kombinlerle giyenlere çok yakıştı.Yazınız ve yorumlarınız harika.Sizi bu sayfada daha sık görmek ve zevkli yazılarınızı okumak isterim.Başarılarınızın devamı dileği ile.Sevgiler.

  • Aslında 90’larda patlama yapmış olarak değil sadece dönemin çok meşhur bir filminde en fazla hafızalara kazınan şeylerden biri olduğunu hatırlatarak konuya dikkat çekmek istemiştim :) çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için :) sevgilerle

 5. Ayça Hanım,

  Modaya dair bilgi kirliliği içerisinde Pretty Woman üzerinden kurduğunuz metin çok hoşuma gitti ve beğenerek okudum. Bilemiyorum ilk yazınız mıydı, eğer öyle ise tebrik ediyorum ve devamını diliyorum.

  Sevgiler…

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here