Anasayfa Blog Kış Kokan Kitaplar!

Kış Kokan Kitaplar!

289
0
PAYLAŞ

“Okumak, gözleri kapalı rüya görmektir.” sözü yıllardır benimle. Bu sözü ilk gördüğüm an, bu sözden nasıl etkilendiğimi anlayabilmeniz için sanırım o ana şahit olmanız gerekirdi. Bir kitabı okurken, o kitabı zihnimizde gerçek bir yaşama, bir filme, bir görsele dönüştürebilmek, “gözleri kapalı rüya görmek” diye tanımlanıyor sanırım.

Ben bu durumu çok yaşıyorum. Ve bence kitaplar, sitelerden ya da teknolojinin yardımıyla okunacak şeyler değiller. Kokuları var çünkü, dokunulası sayfaları var… Ve bazı kitaplar var ki kışa çok yakışıyorlar.

İşte sizin için seçtiğim kışa en yakışır 10 kitap ve en etkilendiğim cümleleri!

"Hangisi daha zor, bilmiyorum," dedim. "Birini aniden kaybetmek mi, yoksa onu yavaş yavaş, günden güne kaybetmek mi?"
“Hangisi daha zor, bilmiyorum,” dedim. “Birini aniden kaybetmek mi, yoksa onu yavaş yavaş, günden güne kaybetmek mi?”
kışkitapları (3)
“Türkiye’de roman okurlarının çoğunu oluşturan, dindar olmayan, Batılılaşmış kadın okurlar, başörtüsü taktığı için üniversiteye alınmayan kadınların anlaşılabilir dertleriyle ilgilendiğim için huzursuz oldular. Orta ve yukarı sınıf Batılılaşmış tanıdıklardan, aile dostlarından, ‘Orhan bu dincilere niye anlayış gösteriyor!’ diye sitemkâr ifadeler işittim o günlerde. Roman sanatının en temel ve en güçlü yanının, bizim gibi düşünmeyenlerin, bizim gibi yaşamayanların âlemini de dürüstçe anlamak, en azından anlamaya çalışmak olduğunu, böylece yaşayarak hissettim. Romancı, okurlarının bilmek, anlamak istemediği, hatta tehlikeli bir düşman olarak gördüğü ‘öteki’nin insanlığını da ortaya koymalıdır.”
“Mevsimin ilk karında bu kadar büyüleyici olan nedir nedir acaba?” diye merak etti. Neden böylesine etkilenir insan? Henüz kirlenmemiş, el değmemiş bir şeyi görme şansından dolayı mı?”
kışkitapları (5)
“Aramızdaki temel fark ne, biliyor musun? Sen insanlara baktığın zaman üniformalar, bayraklar ve din görüyorsun!” “Peki, sen ne görüyorsun bakalım?” “İnsan, sadece insan. Seven, acı çeken, acıkan, üşüyen, korkan bir insan.”
kışkitapları (6)
“Bütün mutlu aileler birbirine benzer, her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.”
kışkitapları (7)
“Yalana her şey isyan etmelidir. Eşya bile… Damlardan kiremitler uçmalıdır, camlar kırılmalıdır hatta yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır.”
kışkitapları (8)
“Sabahları hasta uyanmanı istiyorum. Hastaysan eğer, yaşıyorsun demektir.”
kışkitapları (9)
“Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.”
kışkitapları (10)
“Umut tükenmiş gibi görünse de ikinci şans her zaman vardır… “
“Bazı şeyler unutulmaz. Yanınızdayken bile özlediğiniz, yanınızdayken bile hatırladığınız biri gibi… Ve bana öyle gelir ki, bütün o dağınıklığa, bütün o bölünmüşlüğe, bütün o hüzne, ayrılışlara, bekleyişlere, bütün o yalnızlıklara ve ne yaparsam yapayım anlatılması, tanımlanması mümkün olmayan özleme rağmen bu, dünyanın en güzel hikâyesidir.”

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here