Anasayfa Moda Kombinler Her Kadına Yakışan Zamansız Parça : İspanyol Paça Pantolon

Her Kadına Yakışan Zamansız Parça : İspanyol Paça Pantolon

2516
0
PAYLAŞ

Takvimler 2015’i gösterse de günümüz modasının kalmadığı; 50’li, 60’lı, 70’li ve hatta rüküş olarak adlandırılan 80’li yılların bile modası 2000’li yıllara adapte edilerek bizlerin beğenisine sunuluyor. Annemin 70’li yıllardan kalma bir çok aksesuarını, çantalarını, ayakkabılarını, şapkalarını kombinlerimde kullanabiliyorum. Sonuçta hem yaşanmışlık hem de tarz katan bir birliktelik ortaya çıkıyor. :)

Yazımızın konusu; yine hiçbir zaman modasının geçmeyeceği, her kadına uygun bulunabilen ve vücudu güzel gösteren ispanyol paça pantolonlar, jean’ler. Bir kaç püf noktasıyla bence artık dolabınızın vazgeçilmez parçası haline gelecekler. :)

ispanyol-paca-nasil-giyilir 1kisa-boylulara-ozel-moda Moda-Bol-Paca-Pantolon
1.ADIM: HANGİ İSPANYOL PAÇA PANTOLON VÜCUDUMA UYGUN?

Öncelikle vücudumuzda ön plana çıkarmak istediğimiz ve tercihe göre gizlemek istediğimiz yerleri belirlemek gerekiyor. Mesela bacak boyumuz beden boyumuza göre uzun mu, yoksa kısa mı? Basenlerimiz dar mı yoksa geniş mi? Belimiz kalın mı ince mi? Tüm bu soruların cevabını belirledikten sonra pantolon alışverişine çıkabiliriz.

-Kısa boyluların kurtarıcısı ispanyol paça pantolonları yüksek topukla giyerek bıoyunuzu olduğundan uzun gösterebilirsiniz. Üstelik ayakkabılarınız görünmeyeceğinden bu sırrınızı sizden başka kimse bilmeyecek. :)

-Uzun boyluysanız ispanyol paçanın altına topuklu ayakkabı giymek zorunda değilsiniz. Yalnız paça boyuna dikkat etmenizde fayda var.

-İnce belli iseniz yüksek belli modelleri tercih edebilir, belinizin inceliğini vurgulayabilirsiniz.

-Beliniz kalın ise ve göbeğiniz varsa yüksek belli modeller düşük belli modellere göre daha toplayıcı özelliğe sahip olduğundan karın bölgenizi daha ince gösterebilir. Ayrıca yüksek belli pantolonlar bel çevresinde oluşan düşük bel pantolon giymekten kaynaklanan ”simitlerin” oluşumuna engel olur.

-Bacak boyunuz beden boyunuzdan kısa ise yüksek bel pantolonlar sizin için çok uygun. Bu tarz pantolonlarla bacaklarınızı daha uzun gösterebilirsiniz.

-Eğer bacak boyunuz beden boyunuzdan uzunsa yüksek belli pantolonlar üst belinizi daha da yok edebilir bu yüzden düşük belli pantolonlar sizin için idealdir. Ancak yüksek belli pantolon tutkunuz varsa pantolon üzerine giydiğiniz parçanın, pantolonun bel kısmını biraz aşması gerekiyor.

-Geniş basenlilerde yüksek belli pantolonlar basenleri olduğundan daha geniş gösterebilir o yüzden mümkün olduğunca koyu renkli ve düşük belli olanlar tercih edilmeli. Desenli pantolonlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

-Dar basenlilerde ise kalçanıza ve üst bacağınıza oturan bir model tercih ettiğinizde, sizi daha kıvrımlı ve kadınsı gösterecektir.

39008
eskilerden-bir-esinti-ispanyol-paça-pantolon-modelleri-19 IMG_2720

2.ADIM: İSPANYOL PAÇANIN PÜF NOKTASI NEDİR?

İspanyol paça pantolon giyilirken en önemli noktalardan biri; giyilen ayakkabı. Ayakkabımız ya da mevsimine göre botumuz ince topuklu olmamalı. Kalın ya da dolgu topuk bir model ayakkabınızın altında daha net ve daha güçlü duracaktır. Bir diğer önemli nokta da paça boyu. Evet başlarda ben de alışamadım o fil ayağı görünümüne ama diğer pantolonlarıma bakınca aradaki boy farkını görmüş oldum. Ayakkabı pantolonla aynı renk olsa dahi ispanyol paçanın “raconu” yere birazcık sürtünmesi. :) (Sokağın pisliğini eve taşıyorsunuz ama eve girer girmez paçaları kıvırıp bu sorundan da kurtulabilirsiniz.)

ispanyol-paça-300x300

3.ADIM: NEYLE GİYMELİYİM?

İspanyol paçalar kesim olarak bol olduğundan üst seçiminiz daha dar parçalardan yana olmalıdır. Vücudunuza oturan dar gömlekler, kısa kumaş veya deri ceketler, kısa kazaklar/hırkalar, basic tshirtler, dar dik yaka kazaklar, blazer ceketler..
İsterseniz modernleştirerek günümüze uyarlayın isterseniz de nostaljik bir tarzla 70’ler modasını günümüze taşıyın. :)

ispanyol-paça ispanyol-paça-4 7639559_fullMinka-Kelly
street-peeper-NY-00253ba75aee4b0b0608fc30c8f-original53ba75c4e4b0b0608fc30c98-large


Boyunuz, kilonuz kaç olursa olsun herkese uygun bir pantolon her zaman vardır. Önemli olan nasıl kombinlediğiniz ve vücudunuzu en güzel nasıl gösterdiğiniz. Dikkat ederseniz var olanı güzel göstermekten bahsediyorum. Sağlığımıza uygun bir kiloda yaşamımızı sürdürelim ve tabi ki önce kendimizi sonra da vücudumuzu sevelim. :)

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here