PAYLAŞ

Eğer artık bir çocuk sahibi olma kararına vardıysanız sizlerle paylaşacağımız hamile kalmanın yollarını deneyerek hamile kalma şansınızı arttırabilirsiniz. Bu sayede bir çocuk sahibi olabilir ve evliliğinize mutluluk katabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Şkilde Hamile Kalmanın Yolları

Hayatınızın bu en mutlu döneminde kararınızdan eminseniz sizler için en temel ve uzmanlar tarafından önerilen uygulamaları paylaşacağız. Paylaşacağımız yöntemler son derece sağlıklı ve doğal yöntemlerdir. Temelinde beslenme ve sağlıklı yaşam yatmaktadır.

1Düzenli İlişki

Denemekten yorulmamalı ve bıkmamalısınız. Bu işte en önemli unsurlardan birisi de sabırdır. Sabırlı olarak sonuca ulaşmanız daha kolaydır. Bir spermin vücudunuzda canlı kalma süresi maksimum 5 gün ile sınırlıdır. Bu dönemin sizin yumurtlama döneminizle çakışması gerekiyor ve spermlerin yumurtalıklara ulaşması gerekiyor. Bu nedenle ne kadar düzenli ilişkiye girerseniz şansınız da o kadar artacaktır. Eğer hangi günlerde bu döneme girdiğinizi merak ediyorsanız Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı onaylı Tükürükten Ovulasyon Testi’ni uygulayarak yaklaşık sonuçlar elde edebilirsiniz.

2Kafeinsiz Yaşam

Kafein hayatınızın genelinde belki yararlı etkileri olsa da hamile kalmak isteyen kadınlarda olumsuz etkisi gözlemlenmiştir. Kafeinsiz kahve bile tüketmeniz bu dönemde tavsiye edilmemektedir.

3Soğuk Hava

Yanlış duymadınız. Partnerinizin spermleri soğuğu sevmektedir. Partnerinizin bol şeyler giymesini sağlayın. Pamuklu kıyafetler tercih etmesi konusunda ısrarcı olun. Ve sürekli duş alıp vücudunu temiz ve serin tutması konusunda ikna edin.

4Diyet Yok

Eğer fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ama bir çocuk sahibi olmak istiyorsanız diyet yapmaktan bu süre içinde vazgeçmelisiniz. Diyet ile vücudunuza almayacağınız besinler ve vitaminler sizin hamile kalma ihtimalinizi düşürecektir. Ayrıca az kalori almanız üreme hormonlarınızın etkinliğini de dolaylı olarak azaltacaktır.

Ek olarak doktor kontrolünde yapacağınız Zinc, Selenyum, E vitamini ve C Vitamini takviyeleri hormonlarınıza direkt etki ederek yumurtalıkları ve spermleri kuvvetlendirecek, sayısınızı arttıracaktır.

5Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Hayatınızın her döneminde zararlı olduğu gibi gebe kalmak isteyen kadınlarda en tehlikeli iki ürün alkol ve sigaradır. Sperm yapısını ve sayısını etkileyen alkol ve sigara, hem hamile kalma ihtimalinizi azaltır hem de doğacak olan çocuğunuzun hayatını etkilemektedir.

6İlaç Kullanımınıza Dikkat Edin

Bazı ilaçlar bu dönemde kullanılmamalıdır. İlaç prospektüslerinde hamilelik durumunda kullanılmamalı ibaresi bulunmaktadır. Bunları bu dönemden ne kadar önce kesmeniz gerektiğini ise ilacı veren doktorunuzla konuşmalısınız. Doktor kontrolü olmadan bu dönemde ilaç kullanmamalısınız.

7Sürekli Doktor Kontrolü

Her ne kadar hamilelik sizin ve partnerinizin arasında olsa da bunun doktor kontrolünde devam etmesi ihtimalleri arttıracaktır. Her ikinizde de herhangi bir sorun olmasa bile bir doktor görüşü her zaman önemlidir. En ufak bir ipucu ya da tavsiye sizin geleceğinizi değiştirebilecek niteliktedir. Bu nedenle doktorların dediklerine mutlaka kulak asın.

Tüm bu önerileri dikkate alarak sağlıklı bir hamilelik yaşayabilirsiniz. Temel olarak yediğiniz içtiğiniz besinlere dikkat etmelisiniz, yattığınız kalktığınız saate önem vermelisiniz, özellikle de yumurtlama döneminizi doktor kontrolüyle belirlemelisiniz, ve önemli olanın sizin mutluluğunuz olduğunu asla unutmamalısınız.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here