Anasayfa Anne & Çocuk Fıstık Ezmesi

Fıstık Ezmesi

453
0
PAYLAŞ

2 çocuk annesi olunca çocukları atıştırmalıklardan uzak tutmak oldukça zor. Hele de günümüz şartlarında sağlıklı besinler ile beslemek çok daha zor. Hal böyle olunca iş başa düştü ve sağlıklı ve lezzetli yiyecekler arayışına girdim.

Ben kapalı, ambalajlı her türlü yiyeceğin katkılı olduğu önyargısındayım. Bu gün de dolabı karıştırırken fıstıkların gözüme takılmasıyla aklıma neden evde kendim yapmayayım ki fikri geldi. Öncelikle ihtiyacımız olanlar tuzsuz yer fıstığı, bal, pekmez ve sıvıyağ.

image image image imageYaklaşık 250 gr yer fıstığını fırın tepsisine koyup 10-15 dk fırınladım. Çıkınca kabuklarını soyup ,rondodan geçirdim

İyice ufalanan fıstıkların içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı,2yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı pekmez ekledim tekrar rondodan geçirdim.

Ben biraz şekerli sevdiğim için bu ölçüler bana yeterli geldi. Dilerseniz siz kendi zevkinize göre bal ve pekmez miktarlarını azaltıp artırabilirsiniz.

Ardından minik bir kavanoza koyup oda sıcaklığında beklettim. Soğuyan fıstık ezmesini buzdolabında ağzı kapalı olarak muhafaza edebilirsiniz . Şimdiden afiyet olsun

image

 

Fıstık sağlık açısından çok faydalı bir besindir. Bunun nedeni içerdiği zengin miktardaki vitaminlerden kaynaklanmaktadır. 100 gramlık fıstık, ortalama 567 kalori içermektedir. Fıstık A, E, C vitaminlerini içerirken, demir, bakır, kalsiyum ve magnezyum açısından da çok zengin sayılır.

İçerdiği zengin besinler yardımıyla sağlığımıza katkıda bulunur. Mide kanserine yakalanma riskini azaltan fıstık, cilt sağlığını korur, kalp sağlığına iyi gelir, antioksidan özelliğinden dolayı genel sağlık için faydalıdır. Fıstık, vücut geliştirme yapan kişiler tarafından bolca tüketilir, sağlıklı gelişmeye yardımcı olur.
Fıstık güçlü bir antioksidan olduğu için iç organlar dahil deri hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Sindirim sistemine faydalıdır. Özellikle kanserine yakalanma riskini minimuma indirebilir.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here