Anasayfa Güzellik Ev Yapımı Kahveli Vücut Peelingi

Ev Yapımı Kahveli Vücut Peelingi

744
0
PAYLAŞ

 

coffeeCilt üzerindeki hücreler; epitel dokumuz kan damarı içermediği için direkt olarak beslenemez, bağ dokudan difüzyonla beslenirler ve dış ortamla sürekli etkileşim halinde olduklarından ömürleri kısadır. Alttaki sağlıklı deri tabakasının işlevini yerine getirebilmesi için üstteki ölü tabakadan kurtulmak gerekir. Ölü hücreler cilt yüzeyinden uzaklaştırılmazsa  kalınlaşarak birikir ve cildimizde istenmeyen, cansız bir görünüm oluşturur.  Ayak bölgesinde nasır oluşumuna sebep olur. Yüz bölgesinde ölen hücrelerse derinin kalınlaşmasına, kırışmasına ve çatlakların daha da derinleşmesine sebep olurlar. Ölü tabaka zaman içerisinde pul pul ciltten dökülür fakat böyle olduğunda kötü bir görünümü de beraberinde getirir Bu sebeple yüzeydeki ölü hücrelerden kurtulmak için peeling işlemi uygularız. Buradan da anlaşıldığı üzere peeling; cildi ölü hücrelerden temizleme ve kurtarma işlemi olarak adlandırılabilir.

Cilt yenilendikçe, yüzeydeki ölü hücrelerden kurtuldukça, daha sağlıklı olur. Bunun sebebi epitel tabakası olarak adlandırılan cildimizi kaplayan tabakadaki katmanların en altında bulunan “Bazal lamina”, epitel hücrelerin kök hücresi olarak kabul edilen hücre tabakasıdır. Bu tabaka üstte soyulmalar meydana geldikçe yeni epitel hücresine olan ihtiyaca göre bölünür. Bu durumda alttan sürekli yeni ve sağlıklı derinin gelmesi sağlanır. Hiç düşündünüz mü , düzenli olarak sakallarını kesen erkeklerin ciltleri kadınlara göre neden daha sağlıklı ve güzel gözükür diye?  Bunun cevabını yıllar önce kök hücre dersinde hocamız vermişti. “Erkekler neredeyse her gün sakallarını keserler. Bu eylem peeling sayılabilir çünkü bu sayede yüzeydeki ölü deri birikintilerini de alırlar ve daha sağlıklı bir cilt ortaya çıkar bu yüzden düzenli olarak peeling yapmalı ve cildimizi sağlıklı tutmalıyız” demişti hocamız, çok da haklıydı.

Daha güzel ve canlı bir cilt vaad eden yüzlerce ürünü bu gün köşe başı tüm eczanelerde ve kozmetik mağazalarında bulmak mümkündür. Ben de peeling yapmanın çok önemli olduğunu düşünenlerdenim. Üstelik bu işlemi sadece yüzümüz için değil el, ayak ve hatta tüm vücudumuz için yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Maalesef piyasada satılan ürünlerin çoğu kimyasal maddeler ve katkı maddeleri de içerdiğinden yararının yanında zararı da olabilir. Bu nedenle peelingi evde kendim hazırlamaya başladım.

body scrub,

Severek kullandığım ve önerdiğim herkesin memnun kaldığı “Kahveli Peeling” tarifimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kahvenin içerdiği kafeinin dıştan uygulandığında selülit giderici özelliği olduğunu keşfetmişler bu yüzden “selülit giderici peeling” olarak da uygulayabilrsiniz. Malzemeler aşağıdadır.

2 tatlı kaşığı türk kahvesi

1 tatlı kaşığı bal

1-1.5 çay kaşığı zeytin yağı

Yukarıda saydığım bileşenleri bir kap içerisinde güzelce karıştırıp macun kıvamında bir karışım elde edin. Duş aldıktan sonra tüm vücudunuza dairesel hareketlerde hafifçe ovarak uygulayın ve durulayın. Cildinizin bebeksi bir yumuşaklık kazanacağını göreceksiniz. Dilerseniz duştan çıktıktan sonra bebe yağı ile cildinizi nemlendirebilirsiniz.

NOT: Uygulama esnasında banyo biraz batabilir ancak temizlenmesi zor değildir (Demlediğiniz filtre kahve ve ya içtiğiniz türk kahvesinin telvelerini de kullanabilrsiniz böylelikle daha ekonomik olur).

 

PAYLAŞ
Önceki yazıHadi! Yumun Gözlerinizi Gidiyoruz!
Sonraki yazıMilitary Trend Olmaya Devam Ediyor!
Merve
Merhaba, Ben Mervellous. Biyoloji bölümü mezunu, Biyomühendislik Bölümü doktora öğrencisiyim. Küçük yaşlarımdan beri modayı yakından takip etmekteyim. Çalıştığım alan her ne kadar modadan uzak görünse de tasarımın matematik ve mühendislik gerektirdiğini, doğadan ve canlılardan esinlendiğini düşünmekteyim. Bu yüzden sanat, moda ve bilimin iç içe ayrılamaz bir bütün olduğunu savunuyorum. Giydiklerime özen gösteriyor, düzenli spor yapıyor ve mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. Sağlıklı yaşam, güzellik ve moda ile ilgili mercek altına aldıklarımı sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here