Anasayfa Moda Çantalar El Emeği Etnik Çantalar

El Emeği Etnik Çantalar

1403
0
PAYLAŞ

Öncelikle kocaman bir Merhabaaa :)

İlk yazımda konu almak istediğim ilk başlık, bende büyük hayranlık uyandıran etnik çantalar. Her kadının abartısız hayran olduğu ve vazgeçemediği çantalar benimde ilgi alanlarım arasına giriyor :).

Özellikle beni büyüleyen ve ilk bakışta el emeğinin ne denli değerli olduğunu hissettiren etnik (dokuma) çantalar hayranlık duyduklarım arasında. Geçmişten günümüze kadar uzanan dokuma çantalar da modaya ayak uydurarak bir parçamız haline geldi. Modanın değişim süreci içerisinde uzun dönemlerdir geleneksel tasarımlara ve motiflere yer verilmekten kaçınılıyordu. Ancak eskiye (vintage) dönüş ile bu değişim gözle görünür bir biçimde arttı.

etnik çanta 7

Giyilebilir ürünlerde ve dekorasyonda kullanılan etnik tasarımlar, vazgeçemediğimiz çantaları da himayesi altına alarak modaya yeni bir soluk kazandırdı. Ancak tek bir farkla. Eski yıllarda el emeği ve büyük bir özveri ile dokunan kilimler, değerlendirilip günlük yaşamda ihtiyaç halinde kullanılırken, günümüzde ise kullanım alanları bir nebze olsun değişime uğrayan çantalar modernleşti. 

2fa4049400e2fe06bfb44ee8efae237d

Özellikle etnik çanta tasarımlarında deri şıklığı önemli bir rol oynarken, kullanılan  püsküller ve aksesuarlar da çantaların sadece gündelik zamanda değil, her an ve her koşula ayak uydurabilmesini sağladı.

etnik çanta5

 

etnik çanta 4

Uzun dönemlerdir moda da ön yargı ile yaklaşılan etnik motifler ve tasarımlar, günümüzde lüks şıklığın bir parçası haline geldi. Etro, Dries Van Noten, Valentino gibi lüks modaevleri etnik motifler ile tasarladıkları çantaları himayesi altına alarak, duyulan ön yargıları kırmayı başardı. 

etro-etnik çanta
Etro

Bu sayede eski çağlardan bu yana kullanılan ve el ile dokunan etnik çantalar artık daha kıymetli. Her motifin anlamı ve bütünün hikayesi olan etnik kilimler, çantalar ve halılar yüzyıllar boyunca varlığını sürdüreceğe benziyor. 

etnik çanta2

 

 

etnik çanta 1

 

 

etnik çanta3

 

b1cfef69ce30e43580280358adebd8f9

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here