Anasayfa Anne & Çocuk Çocuklarımızın Okul Başarısı

Çocuklarımızın Okul Başarısı

946
4
PAYLAŞ

Okul başarısı çocuklarımızın gelecekteki konumlarını belirlemeleri açısından önemlidir. Fakat okul başarısının biolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerle şekillendiğini unutmamak gerekir. Bunlarçocuğun zeka seviyesi yani kapasitesi, fiziksel gelişimi, varsa kalıtımsal bozukluklar, ebeveynlerin tutumu, maddi imkanlar, yaşanan hayat olayları gibi etmenlerdir. Bu çerçeveden bakıldığında karne başarısında çocuğun elinde olmayan bazı sebeplerinin de olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Psikolojik açıdan bakıldığında, en önemlisi çocuğun başarılı ve ya başarısız olması ile ebeveynleri tarafından verilen sevgi ve desteği direk olarak ilişkilendirmiyor olmasıdır. Çocuğun başarıya göre değişmeyen, sabit sevgiyihissedebilmesi için ebeveynlerin koşulsuz olarak kabullenici tutum sergilemeleri gerekmektedir. Günümüzde çoğu aile eğitim sistemi sebebiyle bu tutumu sergilemekte zorlanmaktadır.
Çocukları düşük bir başarı gösteren aileler, çocukların başarılı oldukları bir konu üzerinden mutlaka çocuğa destek vermeli ve onöre etmelidir. Durum çocuğun elinde olmayan sebeplerden kaynaklanıyor ise, sözel ve ya davranışsal cezalarçocuğun ebeveynler tarafından koşulsuz kabul edilme duygusunu zedeleyerek daha olumsuz davranışlara ihtimal verir. Durumun sebepleri aileler tarafından anlaşılması zor olacağından profesyonel destekler alarak durum değerlendirmesi yapmak en önemlisidir. Göze çarpan bir problem varsa, olumsuz sonuç için çocuğa ceza verilmeden önce etmenler değerlendirilmelidir.

Eğitim sisteminin hem aileleri hem çocukları yorduğu bir yılın ardından, tatil deşarj olmak açısından çok önemli bir dönemdir. Çocukların mutlaka sevdikleri alanlarda desteklenmeleri gerekmektedir. Yapılan aktivitenin ne olduğu, çocuğun severek yapıp yapmadığına göre karar verilmelidir. Yetişkin mantığına göre çok gereksiz ve anlamsız olan bir aktivite çocuk için çok güzel ve eğlenceli olabilir. Çocuğun tatilini huzurlu bir şekilde geçirmesi nerde, nasıl, ne yaparak geçirdiğinden çok daha önemlidir. Aile ile birlikte güzel vakit geçirilmesi için, hem ebeveynlerin hem çocukların hoşlanacağı aktiviteler keşfedilmelidir.

Tatil boyunca, eğer çocuk isterse eğitimle ilgili çalışmalar çok bıktırıcı olmayacak şekilde yapılabilir. Unutmayalım ki çocuğun ”istemesi” ya da “istememesi” aslında başarıyı etkileyen bütün faktörlerin ortak sonucudur. Ebeveynlerin kendi davranışlarını belirlerken çocukları için şefkatli, huzurlu ve güvenli bir ortam sağlamanın çocuklara pahalı tatillerden, özel derslerden, dershanelerden, kolejlerden çok daha büyük katkıda bulunacağını unutmamaları gerektiğinin altını çizerim.

4 YORUM

  1. Çocuklarımızın eğitim hayatlarındaki başarısı onlara vereceğimiz özgüven ve sorumluluk duygusuyla da ilgili diye düşünüyorum. Başarısının bizim için değil de kendi hayatı için olduğu bilincini vermek etkili bir yöntem olblir mi?
    Yazınızı çok başarılı buldum Hayal hn aslında düzenli olarak her konuda sayenizde bilinçlenmek mümkün.
    İyi çalşmalar, başarılar.

  2. Evet özünde vereceğimiz temel güven var, bütün başarıların. Sonra da hayat onlara zaten kendileri için başarmaları gerektiğini gösterecek. Bireysel zeka, algı, duygusal kapasiteleri ve bazı diğer çevresel faktörlerle çocuklarımızın seçecekleri yollar belirlenmiş olacak. Tesekkur ederim Zehra hanım ilginiz için.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here