Anasayfa Güzellik Cilde Dost Güneş Kremleri

Cilde Dost Güneş Kremleri

575
0
PAYLAŞ

Merhaba,

Yazın gelmesi ve ısınan havanın etkisiyle kumsal ya da havuz kenarında olmak, kendimizi serin sulara bırakmak isteriz. Bununla beraber içimizde, kış boyu kapalı kalmış olan vücudumuzu güneş ışığına teslim etme isteği belirir :)

38dba00afd2b2f222ab2e7d9c061385c

Özellikle bir çok kadının bronz bir tene sahip olma çabası, güneş ışığı altında daha uzun saatler geçirmesine sebep olduğu bir gerçek. Güneş bizlere enerji ve keyif verdiği gibi fazla güneş enerjisinin cildimize ve bedenimize birtakım zararları bulunmaktadır. Birtakım kurallara uyarak, zararı yarara dönüştürüp keyifli hale getirmek elbette mümkün.

Kumsalda şemsiye altında olmak, şapka, gözlük kullanmak bir ”plaj kit” i ancak önemli nokta; en büyük organımız olan derimizi/cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumaktır. UVB ışınları güneş yanıklarına, UVA ışınları cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Bu ışınları öncelikle güneş kremi kullanarak engellemek gerekir.

Güneş kremi seçerken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar nedir derseniz;

  • Her cilt birbirinden farklıdır. Cildiniz açık ve bazen çilli. Güneşte hemen yanar ve zor bronzlaşırsınız. Çok yüksek korumalı SPF 50+ güneş kremi. Yanık tenlisiniz. Güneşte nadiren yanar, hemen bronzlaşırsınız. SPF 30+ güneş kremi. Cildiniz koyu ile çok koyu arasındadır ve çabucak bronzlaşırsınız. SPF 20+ güneş kremi.
  • Güneş kreminiz (havlular, kum, ve kıyafetler yüzünden) zamanla çıktığı için 2 saatte bir tekrar uygulayın.
  • Suya dayanıklı bir güneş kremi kullanıyor olsanız da yüzdükten sonra kreminizi tekrar sürmek isteyebilirsiniz.
  • Eller, ayaklar ve boyun gibi kapalı ve hassas bölgeleri unutmayın.
  • Belkide en önemlisi; paraben içermeyen güneş koruyucu olan ürünleri tercih edin.
  • Paraben; ilaç ve kozmetik sektöründe yaygın bir şekilde kullanılan koruyucu bir kimyasal maddedir. Yaygınca kullanılmasındaki en temel sebep düşük maliyetli olmasındandır. Raf ömrünü uzatıcı etkiye sahip olduğundan çok sık  kullanılmaktadır ve etiket üzerinde yazılışı methylparaben, ethylparaben, benzylparaben veya buthylparaben şeklindedir.

Özellikle son maddeyi göz önüne alarak birkaç markanın güneş kremini tavsiye edeceğim. Belirteceğim marka güneş kremlerinin sevdiğim diğer tarafı ise hayvanlar üzerinde test edilmemiş olmasıdır !

 

6cea7f93c4640c146c71e20d125dc94d

 Güneş ışığının zararlarından korunmayı hedeflerken, cebinizi ve cildinizi zarara uğratmamak için doğru seçimler yapın.

 İyi tatiller :)

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here