PAYLAŞ

Peynir severlerin bayılacağı bir et tarifiyle karşınızdayız. Eğer sıradan kırmızı et tariflerinden sıkıldıysanız size alışılmışın dışında bir tarif vereceğiz.

Beyaz soslu bonfile tarifi için gerekli malzemeler;

  • 1kg bonfile
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yaprak adaçayı
  • Tuz
  • Karabiber

Sosu için Malzemeler

  • 200 ml. krema
  • 200 gr. tam yağlı beyaz peynir

Tarife öncelikle sosu yaparak başlıyoruz. Hafif çukur bir tencereye 200 ml kremayı döküyoruz. Orta ateşte kremayı ısıtıyoruz. Peyniri eritebilecek sıcaklığa geldiğinde elimizle parçaladığımız 200 gr tam yağlı beyaz peynirini kremanın içine atıyoruz. Arada karıştırarak koyu bir sos kıvamına gelene kadar ve peynirler içinde eriyene kadar altını kapamıyoruz.

Sosumuzu hazırladıysak gelelim etimizi pişirmeye. Bonfilemizi olabildiğince ince keselim. Kestikten sonra da döverek incelteceğiz. Bunun için stretch film kullanabilirsiniz. İki kat yaptığınız stretch filmin arasına eti koyarak bir tava yardımıyla dövebilirsiniz. Eti parçalamamaya özen gösterin.

Etleri dövdükten sonra pişirme işlemine geçebiliriz. Tavaya tereyağını koyarak eritmeye başlayın. Yağ eridiğinde içine adaçayı yapraklarını koyun. Bu işlemi kısık ateşte yapmalısınız. Birkaç dakika bekledikten sonra adaçayı aromasını verecektir, ardından içinden çıkarın. Ateşi en yükseğe getirin ve etleri üst üste gelmeyecek şekilde tavaya dizin. 30 saniye içerisinde etlerinizin alt tarafı pişmiş olacaktır. Şimdi yapmanız gereken bir tane etin üstüne diğer etlerin pişmemiş tarafı gelecek şekilde dizin. Ardından ters çevirerek en alttaki etin de ters tarafının pişmesini sağlayın. Bu şekilde de yaklaşık 30 saniye pişirdikten sonra etleriniz hazır demektir.

Et bu şekilde en ideal haliyle pişecektir. Ancak iyi pişmiş sevenler süreleri iki katına çıkarabilirler.

Servis tabağına alırken etler üst üste kalsın, önceden hazırladığımız sosu üstüne dökün ve öylece sıcak servis edin.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here