Anasayfa Kültür & Sanat 21 Ekim 2015 Geleceğe Dönüş

21 Ekim 2015 Geleceğe Dönüş

500
0
PAYLAŞ

80’lerde doğan çocukların çok iyi bildiği üzere,nesil Geleceğe Dönüş (Back To The Future) serisiyle büyüdü. Elm Sokağında Kabus (Nightmare On Elm Street) kadar şiddetle çarpmıştı bünyelerimizi. İlhamını yıldırımdan aldığı da düşünülürse, Doc Brown gözümüzde daha da güçlü gözükecek şüphesiz.

Geleceğe Dönüş üçlemesinde bu yazıda değineceğim nokta ise başlıktaki tarihtir. Bilirsiniz, Doc Brown ve Marty’nin geleceğe gittikleri zaman dilimidir bahsedilen.

imageBenim “zaman mekiği” olarak tabir edeceğim araç 2015’in dünyasına uçan gövdesini bıraktığında, gözlerimi öncelikle bu ikiliye çevirmiştim. Gelecekten haberleriyle gelen Doc Emmett‘in Marty’e bir ritüel olarak kılık değiştirmesini söylediği ve kıyafetleri Marty’nin üzerine geçirdiği o an. Gelişen teknolojiyle yüzleşilen ilk an.

Film;nanoteknolojinin bulunulan çağa entegresi,havalı kaykaylar, görüntülü konuşma,insan müdahalesi olmadan istenileni yerine getiren cihazlar, geleceğe dair teoriler arasında sıklıkla sözü geçen “daraltılmış” yiyecek formları ve Jaws’a yaptığı ironik göndermeyle alanında ön sıralardadır.
back-to-the-futureMadalyonun diğer yüzüyle,zamanda yer değiştirmenin iflah olmaz bir talihsizliği ise bizi bulunduğumuz noktadan ileriye ya da geriye doğru bakmaya zorlaması. Marty’nin sevdiği kadın olan Jennifer’ın yaşlanmış haliyle karşılaştığı sahne, düşündüklerimizi tek hamleyle bize gösterir. Çünkü her insan kıyaslar, geçmişiyle geleceği noktayı..

Diyebiliriz ki film sadece bilim kurgu serisi değil, iç hesaplaşma aynı zamanda. Kötülerin ellerine bırakılan dünyanın siyah renklerini de taşır zamana yapılan haksızlık. Bu hali de filmimizin kötü karakteri Biff sayesinde görebiliriz.Film, günümüzün dünyasına dair yerinde atıflarla karşımızdadır .

Son olarak, 80’lerde doğan çocuk kimliğimle; filmin yönetmeni Robert Zemeckis’e, yapımcısı Steven Spielberg’e, hem senaristi hem yapımcısı Bob Gale’a en içten teşekkürlerimi borç bilirim. Hayal gücüme yaptıkları katkı için….

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here