Anasayfa Blog 100 Eşya ile Yaşayabilir misiniz?

100 Eşya ile Yaşayabilir misiniz?

2510
0
PAYLAŞ

100 eşya ile yaşayabilir misiniz ?

Araba, kullandığınız kozmetikler, mutfak aletleri, kıyafet, aksesuar dahil 100 eşya. Şimdi ürktünüz değil mi ? Gardıropları yetersiz bırakıp evde bir giyinme odasına ihtiyaç duyuran , çoğu bir kere giyilip kenara bırakılmış kıyafetlerimizi, sayısı yüzleri bulan ayakkabılarımızı, makyaj malzemelerimizi, mutfaklarımızı dolduran onlarca ıvır zıvırı, alıp niye aldığımızı unuttuğumuz spor malzemelerini düşünün. Hepsinden kurtulup sadece 100 eşya ile yaşadığınızı.

Amerika’da yaşanan ekonomik krizin sonucunda insanların maaşlarının büyük bir bölümünü harcamayıp biriktirmeye başlayınca ortaya çıkmış bir akım aslında bu. Ellerindeki fazla mallardan kurtulup çok daha sade bir hayat yaşamayı amaçlayan Amerikalılar ! Amerikalılara neden vurgu yapıyorum, ironiyi fark etmemiz için. Kapitalizmin ana vatanı, dünyanın en çok satın alan halkı. Kocaman arabaları, devasa evleri, 120 parça yemek takımları olan Amerikalılar mal edinmenin mutluluk getirmediğini keşfediyor. Kimi dört oda bir salon kocaman evlerini bırakıp okyanus kıyısında bir karavana yerleşiyor ya da 40 metrekare bir evde doğrayan parçalayan onlarca mutfak aletini satıp dört tabak , dört bardakla, işe benzin hortumlayan 4X4 leri yerine bisikletle gidip gelmenin onları hiç olmadıkları kadar mutlu ettiğini söylüyorlar.

Boşu boşuna aldığınız, kullanmadığınız onlarca lüzumsuz parçayı hayır derneklerine bağışlayıp hayatınızdaki kalabalıktan kurtulduğunuzu hayal edin. Bu esnada biriktirdiğiniz parayla daha çok tatile çıktığınızı. Sahip olmaya değil şahit olmaya geldiğimiz şu hayatın daha çok tadını çıkartmış olmaz mıyız ?

Bir rimel, bir araba, pahalı bir çanta almak yerine bir tecrübe satın almak insanı daha yoğun ve uzun süreli tatmin etmez mi ?

Günde 3-5 kez bakıp bize zamanı , başkalarına zenginliğimizi gösterecek bir saat yerine unutulmaz anılarla döneceğiniz bir Uzakdoğu seyahati mesela.

Pahalı bir çanta yerine yoga kampı çok daha doyurucu olmaz mı ?

Okumadığımız kitaplar, senede 10 kere gittiğimiz ve dinlenmek yerine daha çok yorulduğumuz yazlık evler, gitmediğimiz halde bir heves üye olduğumuz spor kulüpleri, buzdolabını doldurup, yemediğimiz için çürüyüp attığımız yiyecekler, bir kaç özelliğinden başka hiç kullanmadığımız pahalı cep telefonları, uyumadan uyumaya gittiğimiz ve sadece belli bölümlerini kullandığımız evlerin kredilerini ödemek için yıllarca özveri ile çalışmamız.

100 eşya ile yaşamak. Aslında yaşamak için bunun yeterli olması. Eskilerin dediği gibi bir ekmek, bir hırka ve bu sadeliğin insana mutluluk getirmesi. Basit hayat her zaman güzeldir.

Bu konuyla ilgili derin bilgi almak istiyorsanız Dave Bruno’nun 100 Things Challenge ( 100 şey ile yaşama becerisi ) kitabını tavsiye ederim.

Kitapta 100 eşya ile yaşamak uygulamasına başlarken bazı tavsiyeler de verilmiş:

  • * Öncelikle bir liste oluşturun.
  • * Listede mutlaka olması gerekenlerin yanına bir işaret koyun.
  • * Listeye yazdığınız ama emin olmadığınız şeyleri bir daire içine alın ve sonra 100 şeyin altında kaldıysanız dahil edebilir ya da çıkarabilirsiniz.
  • * Liste dışında kalan her şeyden kurtulun. Eminim bu çok zor olacak ama çok farklı bir deneyim olacak.
  • * Eğer 100 şey sizin için kolay olacaksa, daha düşük bir sayı seçebilirsiniz. Limiti siz belirleyin.

Eğlenceli ve çok faydalı bir deneyim olacağını düşünüyorum. Siz de bu fikir için en az benim kadar heyecan duyuyorsanız, hepinize daha sade ve basit bir yaşam diliyorum. karavanda sade yaşamZaman kendi kendimizi köleleştirdiğimiz sistemden azat olma zamanıdır :)

PAYLAŞ
Önceki yazıOkula Dönüş Bölüm 4: ” Kolej Ceketleri”
Sonraki yazıRenkli Saç Trendindeki Yenilikler
Nisa Aslı Erten
Hayatı doya doya her anıyla yaşamayı seven, mutluluğu detaylarda bulmayı bilen, Eren'in annesi, kedi çılgını, seyahat sever, fotoğrafçı, öykü yazarı, güneşli iklim insanı, yemek yapmayı terapi olarak gören, ruh haline göre kıyafetler ve aksesuarlarla oynamayı seven bir titiz başak burcu kadını.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here