Anasayfa Blog Zamanı Doğru Kullanmanın Yolları

Zamanı Doğru Kullanmanın Yolları

272
0
PAYLAŞ

Herkes, zamanının yetersizliğinden şikâyet ediyor.  Bu şikâyete hak vermek mümkün mü?  Muhtemelen hayır!… Çünkü zaman sabit. Hepimizin sahip olduğu zaman aynı. ‘Zamanlarımız’ arasında fark yok.

Yapmayı istediğimiz veya yapmak zorunda olduğumuz şeyleri yapamadığımız duygusu (belki de paniği) içindeyiz..Kendi denetimimizi yitirdiğimiz duygusu içindeyiz. Ama zamanı iyi kullanabilir ve zamanı yönetebiliriz.Böylece hedeflerimize varma olasılığını artırır ve kendimizi daha fazla denetleme fırsatına sahip oluruz.

“Zamanı iyi kullanmak”

Zamanını iyi kullanan insanlar, o zamanı en önemli konulara ve getirisi en fazla olan ‘işlere’ ayırırlar.  Zamanını iyi kullanan insanlar , o değerli zamanı nasıl harcayacakları konusu üzerinde ciddiyetle dururlar.

Image of businessman holding alarmclock against illustration background. Collage

Her zaman vakit vardır. Eğer bir şeyi zamanında bitirememişseniz ya o iş çok ciddiye almamışsınız ya da zevkle yapmamışsınızdır.

Zor iş bazen insanı duraksamadan çalışmaya ve üretkenliği azaltmaya zorlar. Önemli olan o anda kendinizi zorlayıp yok etmek değil ara verip tekrar üretkenliği arttırmaktır.

Araştırmalar beynin birden fazla iş ile uğraştığında yorulduğunu ve odak sorunu meydana geldiğini ortaya koyuyor. Birden fazla iş ile uğraşıp odak sorunu yaşamaktansa bir işi layıkıyla ve zamanında bitirmelisiniz.

Saatlerce masada durup işi bitirmeye çalışmak daima işe yaramıyor. Çalışma saatleri içinde zamanınızı verimli kullanıp işinizi erken bitirin. Geceye kadar masada oturup boşa zaman harcamaya gerek yok.

Gün içinde aklınıza gelen her şeyin veya yaptığınız her şeyin sonradan aklınıza geleceğini sanmayın. Bilgisayarınızda olup olmaması önemli değildir. Acilen bitirmeniz gereken şeyleri not alıp gözünüzün görebileceği bir yere bırakın ki sizi daima rahatsız etsin.

indir

  • Kesin ve net hedefler belirleyin.
  • Öncelikli olanları belirleyin.
  • Kontrol sizde olsun.
  • Gerçekçi olun.
  • Uyumlu hedefler seçin.
  • Sizi heyecanlandırsın.
  • Hedeflerinizi sahiplenin.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here