PAYLAŞ

8adde69008cda9d165ddc11b0412b38b

Herkese yeniden merhaba! Bugün sizlere adeta çocuğumuz gibi gördüğümüz saçlarımız için yaza özel bakım tüyoları vereceğim. Çocuğumuz gibi diyorum çünkü saçlarımıza o kadar düşkünüz ki kuaförde bir santim fazla kesilse kendimizi kaybediyoruz:) Peki madem saçlarımıza bu kadar düşkünüz, hiç düşündünüz mü saçlarımız için ne yapıyoruz? Zarar mı veriyoruz? Yoksa koruyor muyuz? Ben söyleyeyim; Düzleştiriyoruz, maşa yapıyoruz, fön çektiriyoruz, kurutma makinesiyle kurutuyoruz vs. Arka arkaya sıralayınca hiç de güzel şeyler yapmıyormuşuz aslında değil mi?

Saçlarımız tenimiz kadar hassastır. Cildimizin neme ihtiyacı olduğu gibi saçlarımızın da ihtiyacı vardır. Nasıl ki bazı dönemler cildimiz daha kurudur ve bakıma ihtiyacı vardır, işte saçlarımızın da yazın daha çok neme ihtiyacı vardır. UV ışınlarına maruz kalan saçlar kurur, matlaşır, nemini kaybeder ve daha kırılgan olur. Bunun üstüne deniz ve havuz suyu da eklenince yıpranma saçlarımız için kaçınılmaz olur.

Peki, bunu önlemek için ne yapabiliriz;

   1.Nemlendirmenin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Öncelikle saçımıza nemini geri kazandırmalıyız. Kullandığımız şampuanların çoğu saçlarımızı kurutur. Şampuanlarımızı nemlendirici etkisi güçlü olan serilerden seçmeliyiz. Bunun dışında saçınıza nem vermek için bazı markaların üretmiş olduğu nem maskelerini kullanabilirsiniz ama kimyasal içerikli ürünler kullanmak istemezseniz doğal yağlardan da faydalanabilirsiniz. Ya da kendiniz saç maskesi yapabilirsiniz.

Ben size denemiş olduğum sağlıklı bir maske tarifi vereceğim:

Avokadolu-Zeytinyağlı Saç Maskesi

maskeler-2

Malzemeler:

  • Olgunlaşmış küçük boy bir avokado. (Saçlarınız uzunsa orta boyu tercih edebilirsiniz.)
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • Yarım su bardağı süt

Yapımı ve Uygulanması: İlk olarak avokadoyu parçalara ayırıyoruz. Daha sonra ezerek püre kıvamına getiriyoruz. Sonra diğer malzemeleri de ekleyip iyice karıştırıyoruz. Saç diplerimizden uçlara doğru maskeyi uyguluyoruz. Saçın kuruluğuna göre maksimum 20 dakika beklettikten sonra duruluyoruz. Gerçekten saça çok güzel nem veren bir maske. Denemelisiniz!

Hazır maskelerden kullanmak isterseniz de birkaç ürün önerisinde bulunmak isterim.

maskeler-1

1.Pantene-Yoğun Nemlendirici Saç Bakım Maskesi

2.Toni&Guy-Nourish Reconstruction Mask

3. Kiehl’s Olive Fruit Oil Deeply Repairative Hair Pak

4. Urban Care – Collagen Keratin Saç Bakım Serisi (Şampuan, Saç Maskesi)

Bütün bunların dışında saç için çok faydalı, saça nem, canlılık ve parlaklık veren; aynı zamanda güçlendiren ve besleyen doğal yağlar kullanabilirsiniz. Argan yağı, jojoba yağı, çuha çiçeği yağı, tatlı badem yağı bu doğal yağlara birkaç örnek.

 2. Yazın deniz, kum, güneş derken saçlarımızı unutuyoruz. Deniz tuzu ve klor güneşin zararlı ışınları kadar saçlara zarar veriyor. Bu yaz bir değişiklik yapın ve bone kullanmayı deneyin, farkı göreceksiniz. Özellikle saçlarınız boyalı ise kullanmanız daha da önemli hale geliyor. Hem saçınızdaki boya akmamış olacak hem de daha fazla sertleşmeyecek.

3.Denizden veya havuzdan çıktıktan sonra saçlarınızı tatlı su ile yıkayın.

 4.Mecbur kalmadıkça saçınıza maşa, düzleştirici gibi saçınıza direkt ısı veren ürünleri kullanmayın.

 5.Saçlarınızı soğuk su ya da ona yakın bir su sıcaklığıyla yıkayın, soğuk su saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

Herkese iyi tatiller diliyorum,

Sevgiler…

 

 

8 YORUM

  1. Bu ara saçlarım deniz ve güneşten dolayı çok kuru o yüzden Avokado maskesi inanılmaz ilgimi çekti yarın hemen deneyeceğim tavsiyeleriniz için çok teşekkürler:)

  2. Serap hanım merhaba, öyle içten ve akıcı yazıyorsunuz ki samimiyetiniz direkt geçiyor. Yeni yazılarınızı heyecanla bekliyorum
    Sevgiler

    • Berivan Hanım, çok teşekkür ederim çok mutlu ettiniz beni gerçekten. Ne mutlu bana! Yeni yazılarda görüşmek üzere, sevgiler! :)

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here