Anasayfa Blog Yaşayan Heykeller

Yaşayan Heykeller

786
0
PAYLAŞ

Avusturalya’lı heykeltraş Ron Mueck’in adeta canlanacakmış gibi görünen olağanüstü heykelleri izleyenleri şaşkınlığa uğratıyor.

IMG_21311958’de Avusturalya’nın Melbourne şehrinde doğan Ron Mueck hiperrealist eserler hazırlayan bir heykeltıraştır.

Çocukluğunda oyuncak ve kukla ustası olan babasından etkilenmiş,sanaokuluna girmek için elemeleri kaybedince vitrin dekoratörü olarak çalışmaya başlamıştır.Amerika’da bulunduğu yıllarda Muppet Show programı için kuklalar tasarlamıştır.

IMG_2132Mueck’in 1996 yılında yaptığı ”Pinokyo” heykeli Londra’nın ünlü galericisi ve sanat koleksiyoncusu Charles Saatchi’nin dikkatini çekmiştir.

IMG_2136Sergilerinde en çok ilgi çeken eseri dev yüz heykelidir.Heykeltraşın kendi yüzü olduğu düşünülen heykelin adı ‘Mask-II’ dir.Kirli sakalı,burun ve kulak kılları, kırlaşmış saçları, kaşları , kirpikleri, yüzündeki çizgiler ve dudaklarının arasından görünen dişleri ile öyle gerçektir ki,arkasına geçip içi boş oval mask görüntüsünü farkadince kendinize gelebilirsiniz.

IMG_2145Mueck’in esin kaynağını basın fotoğrafları, çizgi romanlar,sanat tarihi ile masal ve efsaneler oluşturmaktadır. Çalışmalarındaki kusursuzluk ve detaylara gösterdiği özen inanılmazdır. Mueck’i ünlü yapan ve 1997’deki Kraliyet Akademisi fuarında sansasyon yaratan çalışması,ölmüş babasının boyutları küçültülmüş çıplak bedeninin heykelidir.

IMG_2147 ”Ölü Baba”heykeli sanatçının kendi saç telini kullandığı tek çalışmasıdır. Heykellerini yaparken fiberglass (cam lifi), silikon, akrilik ve yağlıboya malzemeleri kullanır. Önce çizimleri yapar,sonra balmumu ya da kilden küçük maketler hazırlayıp, bu maketten istediği büyüklükteki heykellerini yaparak kalıbını çıkarır. Sonrasında da tırnakları, saçları, damarları, el-ayak kıvrımlarıyla neredeyse taşı canlandırır.

IMG_2138Bu zamana kadar gelmiş geçmiş en gerçekçi heykelleri yapan sanatçı basına kapısını açmamakla da bilinir.

IMG_2139  IMG_2135 IMG_2141 IMG_2142 IMG_2143Sevgiyle kalın…

PAYLAŞ
Önceki yazıUzun Kaban Modası
Sonraki yazıSaçlarda Tüy Harekatı
Tuğba Yıldız Arslan
Ekim 1979 Adana doğumlu. Güzel Sanatlar Bölümü Resim Ana Sanat Dalı mezunu. Evli ve 2 çocuk annesi. Tutkuları Fotoğrafçılık, sanatsal dekorasyon ve moda...

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here