Anasayfa Gezi Vizesiz Gidilebilecek Bir Yer: Belgrad!

Vizesiz Gidilebilecek Bir Yer: Belgrad!

419
5
PAYLAŞ

Sırbistan’ın başkenti, aynı zamanda da en büyük şehri olan Belgrad’ı Kasım ayında ziyaret etme şansım oldu, en güzel yanı vize almadan pasaport ile ülkeyi ziyaret edebilmekti.

Şehrin ismi “Beyaz Şehir” anlamına geliyor ve bu güzel şehir Tuna ile Sava nehirlerinin kesiştiği noktada bulunuyor. Oldukça kalabalık ve hareketli bir yer, özellikle akşamları sokaklar, barlar ve kafeler gençlerle dolu. Belgrad’ın gece hayatı çok renkli.

Insomnia

Kaldığımız yere çok yakın bir bar, güzel nezih bir yer, gelen tipler çok düzgün, çalışanlar çok keyifli, bir şey soruyorsun, onlar da uzun uzun anlatıyorlar. Nereye gidebiliriz dedik, buralarda Fabrika ünlüdür oraya gidin dediler, ayrıca bizlere votka ikram ettiler, misafirperver insanlar.

SONY DSC

Fabrika

Fabrika disko/bar kıvamında bir yer, tıklım tıklım kalabalık, herkes dans ediyor, pek fazla oturan yok, Avatar giyimli dansçılar dolaşıyor ortalıkta, herkesin etrafında dolaşıp değişik mimikler yapıyorlar, şimdi düşününce masal gibi bir yerdi aslında. Bar da ufak ateş gösterileri vardı, yorgun bıkkın görünen kimse yok, herkes çok keyifli ve eğlenceli, ayrıca kızları pek güzel.

Fabrika-Disco-Bar

Skadarlija

Belgrad’ın eski mahallelerinden biri olan Skadarlija çok keyifli bir sokak, sağlı sollu restoranlar var ve çok nezih.

Sesi-Moj-Mahallesi-2

Sesir Moj, Restoran

Skadarlija Mahallesinde çiçeklerle donanmış, çok keyifli bir mekan, içerisi biraz loştu. Ayrıca akşamları canlı müzik varmış, içeri baktık ama girmedik. Oldukça keyifli bir mekan gibi gözüküyordu.

Sesi-Moj-Mahallesi-1

Kapetan Koča Putuje, Restoran

En sevdiğim sokak burası oldu, yolun sonunda solda bir restoran olan Kapetan Koča Putuje de durakladık. İçerisi loştu, garsonlar servis konusunda bir gariptiler, ama yine de güzel bir mekandı.

Kapetan-Koča-Putuje-Restoran

Aziz Sava Katedrali

İçerisine bir merakla girdiğimiz katedral de tadilat vardı o dönemde, ancak şimdilerde görülebilecek durumdadır diye düşünüyorum.

Corner Shop Cafe

Aziz Sava Katedrali’nin çevresinde güzel bir kafe bulup oraya girdik, Wi Fi seçeneği genelde tüm Kafe ve Restoranlarda mevcut, kahvelerimizi içerken fotoğraf paylaşımlarımızı da hallettik. Keyifli bir kafeydi, kahve sunumları da, alakaları da gayet güzeldi.

Corner-Shop-Cafe

 

Kalemegdan

Kalemegdan, Sava nehrinin Tuna nehrine bağlandığı yerde bulunuyordu. Buraya gitmek için biraz geç kaldık, hava kararmıştı ama yine de manzara çok güzeldi. Burada da daha uzun vakit geçirmek gerek bence, ayrıca etrafında ki pakta da keyifli vakit geçirilebilir, özellikle gündüz gözüyle görülmesi gereken bir yer.

Kalemegdan

Zemun

Kalemegdan da gezimiz bittikten sonra Zemun’a gitmek üzere düştük yollara. Giderken yolda görülebilecek güzel yerler arasında yer alan Restorana da bir göz attıktan sonra, bize taksi çağırmalarını rica ettik. Yoldan geçenler hep doluydu çünkü. Adam 2 taksi diye ısrar da etse, biz 1 tane çağırıp şansımızı denedik. Ki sonunda yine 2 taksi kullanmak zorunda kaldık. Burada kurallara bağlı kalıyorlar, turistlere istisna uygulamıyorlar.

Zemun’un bu mevsim için çok uygun olmadığını görmüş olduk ve tam o sırada bir yerlerde biraz vakit geçirip öyle dönelim derken,  Pivnica Crveni Rak Pub ile karşılaştık ve girdik içeri.

Pivnica Crveni Rak Pub

Buralara gelmişken bir şeyler içelim dedik ve girdik içeri, sıcak çay bulabildiğim tek yer, kazan kadar büyük bir fincan ile hem de, yanında da bal ve limon ikram etti barmen, sunumu da çok güzeldi. Bu arada Sırbistan birası meşhurmuş, belki duymuşsunuzdur, o yüzden tüm Pub ve Barlarda çok fazla çeşitli bira seçenekleri sunuluyor.

Zemun-Pivnica-Crveni-Rak-Pub

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın ana caddesi ve alışveriş alanıdır. Çevresinde bir çok büyük ve gösterişli binalar bulunmaktadır. Keyifli bir cadde olan Knez Mihailova Caddesi’nde kitap, kıyafet, kafe ve daha bir çok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz dükkanlar mevcut.

Toma, Pekara

Belgrad’a geldiyseniz karşınıza bir çok Pekara dedikleri pastanler çıkacak, hepsi de birbirinden keyifli bu pastanelerden Toma’da  pizza yemenizi tavsiye ederim. İçeri girdiğinizde sizi güzel ve keyifli bir mekan karşılıyor ve ne yiyeceğinizi seçmekte zorluk yaşıyorsunuz çünkü çeşit çok fazla ve hepsi de çok güzel görünüyor. Oturacak yer yok, ayaküstü yemek üzere 2-3 tane bar tipi masa mevcut. Hem çok leziz, hem de gayet uygun fiyatlarla karnınızı doyurabilirsiniz. Toma Mihajlova Caddesi’ne de çok yakın.

Toma-Pekara

Restoran Kolarac

Zemun’dan sonra akşam yemeği için tekrar Knez Mihailova caddesine döndük ve yemeğimizi Kolarac’ta yedik, eski ve sıradan görünümlü bir Restoran Kolarac. Araştırmalarımızdan adını duyduğumuz ve çok merak ettiğimiz Cevapcici Köfteyi burada yedik, gayet de lezzetliydi, salataları da güzeldi. Hesap da gayet normaldi.


Knez-Mihailova-Restoran-Kolarac

Son olarak söyleyebileceğim, aslında daha çok vakit ayırıp daha çok yer görülebilecek, ziyaret edilebilecek bir şehir Belgrad, 7 tane köprüsü, 2 tane devlet üniversitesi ve bunun dışında birkaç tane özel üniversitesi de var. Katedraller ve sokaklarda uzunca vakit geçirilebilir.

Trafik problemi yok diyebileceğim, insanların kendi araçlarından ziyade toplu taşıma araçları kullandığı bir şehir. Ve en enteresanı da Toplu Taşıma Ücretsiz! Yani neredeyse hiç kimse taşımalara ücret ödemiyor. Akbil sistemi mevcut ama sadece yaşı büyük olanlar arada akbil basanlar var. Onun dışında akbil basan ya da para ödeyen hiç olmuyor. Sisteme karşı durdukları için olsa gerek, içeri girip oturuyor ve inecekleri yerde de iniyorlar. Biz de inanamasak da aynısını yaptık, hiç kimse de gelip para, bilet, akbil sormadı. Burada toplu taşıma tercih edilmesinin nedenlerinden biri de bu olabilir.

Ulasim
Vakit bulup oradan Zagreb’e de geçebilirseniz, görülecek birçok yer daha eklenmiş olursunuz listenize.

5 YORUM

  1. gitmeyi çok istediğim bu şehir hakkında ki en iyi yazılardan birisi. bu tip detayları forum ve turizm sitelerinde bulamıyoruz. elinize sağlık hangi mevsimi tavsiye edersiniz ?

    • tesekkür ederim Hakan Bey, gezimden küçük notlar. Nisan/Mayıs ayları daha keyifli olabilir, Kasım biraz sert ve soğuktu. sevgiler.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here