Anasayfa Blog Uçağa binerken dikkat edilmesi gerekenler!

Uçağa binerken dikkat edilmesi gerekenler!

1289
0
PAYLAŞ

Ucaga-binen-bavullu-kız

Uçakla seyahati, hızından ve genellikle konforundan ötürü pek çok kişi gibi ben de çok severim. Uçağın icadına katkıda bulunmuş herkese şükranlarımı sunuyorum. Işınlanma olayı keşfedilene kadar, uçmak “Top 10” listemizin en tepesinde. Tabi “gül ve diken” ilişkisi burda da kendini gösteriyor. Uçakla çok fazla ve uzun saatler (max uzun uçuşum Brezilya idi  – 13 saat)  seyahat etmiş biri olarak şimdiye kadar “Yapmalı ve Yapmamalı” listesi oluşturdum kendime. Sizlerle de paylaşmak isterim listemi, eminim sizin de ekleyecekleriniz vardır:

 • Pasaport almayı ve vizenizi kontrol etmeyi unutmayın:

Bu maddeyi sadece hatırlatma olarak dikkate alın lütfen. “Yurtdışı seyahatlerine pasaportsuz gidemeyeceğimizi biliyoruz herhalde” dediğinizi duyar gibiyim, ama alana gelip pasaportunu unuttuğunu farkeden ve kendini kalkan ilk uçağın altına atmak isteyen kişiler gördüm J  Pasaport ve vize kontrollerimizi zamanında yapalım, kalp krizlerini önleyelim! :)

pasaport-vize

 • Xray cihazlarından hızlı geçiş için hazırlıklı olun:

Xray cihazlarından geçerken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar var:

 • – Yanınıza bilgisayar aldıysanız mesela, mutlaka çantadan çıkarttıracakları için önceden hazırlayıp sırayı bekletmemek…
 • – Ayakkabılar çoğunlukla çıkarttırıldığı için giyeceğiniz çoraba dikkat etmek. Başparmağınız çok sevimli olabilir ama eminim kimseye göstermek istemezsiniz :) Özellikle hayatınızın kadını/erkeği ile karşılaşma ihtimaliniz olabilicekken!
 • – 100ml’den fazla sıvıları el bagajında taşımamak. Arkasından ağlayan çok insan gördüm :)
 • Rahat kıyafetler giyinin:

Uçağa binerken hangi kıyafetle binilmesi gerektiği kadınlar için hep bir muammadır. Tatil için seyahat ediyorsak farklı, iş için seyahat ediyorsak farklı giyiniriz.

Aslında yapılması gereken basit: uçakta rahat hareket etmemizi sağlayacak, uzun süren oturma eyleminden sonra şişen bacaklara çığlık attırmayacak türden pamuklu ve bol pantolonlar ya da elbiseler giymek.

 • Ayakkabılar rahat olmalı:

Herhangi aksi bir durumda “exit” kapısına geldiniz mesela, arkanızdaki kendini uçaktan atmak için üstünüze basıp geçmek için sabırsızlanırken, “Bir saniye lütfen, topuklularla rahat atlayamayacağım, bekler misiniz çıkarayım?” dememek için mümkün olduğunca spor ayakkabı ya da rahat babetler/çizmeler tercih edin. “Uçaktan atlama aşamasına kadar geldiysek biz en iyisi bildiğimiz duaları okuyalım, ne giydiğimizin ne önemi var?” demeyin, denize karaya inen uçaklar da var J

Bir de daracık koridorlarda elinizde eşyayla tıkır tıkır yürürken “Topuklu ayakkabıyla da ne hoş görünüyorum” diye düşünmüyorsunuz, aksine giydiğiniz ana dair kötü sözler sarfediyorsunuz :)

topuklu-ayakkabı

 • El bagajınızı hafif tutun:

Kendi başıma gelmese de biliyorum ki bavul kayıpları sıkça yaşanan bir sorun. Haliyle insan bir yere giderken yanına acil ihtiyaç duyabileceği herşeyi  almak istiyor. Buraya kadar tamam, ama kadın denilen varlıkta (ki bunlardan biri de benim) “acil” kavramının karşılığı oldukça geniş kapsamlı.

Çok rahat, topuklu ayakkabılarımı da acil sınıfına sokabileceğimden (“Ya gece şık bir yere gidersem?” durumu yeri geldiğinde son derece acil bir durum olabilir J), ben artık yaptığım listeden dışarı çıkmıyorum.

El bagajımda, yedek iç çamaşırı, uçakta üşürsem giymek için hırka, hijyen malzemeleri (deodorant, ıslak – kuru mendil, vs), 100ml’i aşmayacak parfüm, birkaç makyaj malzemesi, el yüz kremi, kitap ve müzik dinleyebileceğim bir alet oluyor genellikle.

Bu çantaya istesek acil diye pek çok şey sokarız ama:

 • 1- belli kilonun üstünü zaten uçağa almıyorlar,
 • 2 – koltuk üstü dolaplarına koyabilmek için Herkül kolları ya da uzun boylu bir centilmen gerekiyor,
 • 3 – koridorda koşarak çıkmak isterken kol çantası ve el bagajıyla sürünülüyor … Gerek var mı?

agir-bagaj

 • Basınç için önlemlerinizi alın:

Kulağıyla ilgili sorunu olanlar, çiğnemek için yanlarına sakız almalılar. Beni çok rahatlatıyor, sizde de işe yarar diye tahmin ediyorum. Tabi hızınızı alamayıp balon yapmayın J

 • Kremler hayat kurtarır:

Ben “kremsiz yaşayamayanlar klübüne” üyeyim. Ellerim, yüzüm uçakta an be an soluyor, kuruyor sanki. Bu sebeple nem verecek kremler ve termal sular favorim. İki “fıs fıs”la kızgın kumlardan serin sulara adeta ;)

nemlendirici-krem

 • Parfüm kullanımına dikkat:

Parfüm kullanımı iyidir hoştur ama oksijen girişi olmayan bir uçakta insanların size “angry birds” bakışları atmasına sebep olabilir. Dolayısıyla yoğun parfüm kullanımından ve kokulu ürünler kullanımından uçak içinde kaçınmak gerekir.

 • Oyalanacak şeyler almak:

Hele ki uzun yolculuk yapıyorsanız, uçaklar; müzik dinlemek, kitap okumak ve hatta yazı yazmak için harika yerler. Zaman bol, ortam sessiz; düşünmek ve yaratıcılığınızı kağıda dökmek için bundan iyi ortam olamaz ;)

kitap-okuyan-kiz

Bu maddelere eklenecek daha niceleri var ama ben aklıma ilk gelenleri sıraladım. İnsan uçtukça yanına alacakları, üstüne giyecekleri ve uçakta yapacakları konusunda pratikleşiyor. Hiç uçmayanlar içinse bu yazı küçük bir ön bilgi/hatırlatma kılavuzu niteliği taşıyabilir. Siz de aklınıza gelenleri paylaşırsanız sevinirim. Yakında kutuplara gidiyorum, yeni bir yazıda size pratik çanta örnekleri sunacağım. Kutuplar bavulumda muhtemelen sadece beni sıcak tutacak eşyalar olacak ama yine de yakın zamanda örneklerle sizlerleyim!

Herkese güvenli ve eğlenceli uçuşlar dilerim!

ucakla-seyahat-eden-kiz-erkek

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here