Anasayfa Moda Çantalar Tote Bag Rahatlığı

Tote Bag Rahatlığı

2592
4
PAYLAŞ

3f3d244561b7f4de7635b09eee0705ed

Tote bag dendiğinde akla nedense hemen büyük, bez, düz çantalar geliyor. Halbuki tote bag, hem kullanması çok rahat hem de bir o kadar şık olabilecek bir aksesuar.

Sözlük anlamı “Taşıma Çantası” olan tote bag’in ilk örnekleri kalın kumaştan (kanvas gibi) yapılmaktaydı. İnce deriyle sap ve tabanına da ekleme yapıldığı görülüyordu. Boyanmış kumaş veya hintkeneviri olarak bilinen jüt de (çuval bezi de diyebiliriz) kullanılabiliyordu. Günümüzde de en popüleri kalın bezden üretilenler.

Tarihçesi çok eskilere 1900′ lü yıllara dayanan tote bag, önceleri marketlerde alışveriş çantası olarak kullanılıyormuş. Bir tasarım ürünü olarak ilk kez 1944 yılında “Boat Bag” adıyla Amerikan markası olan  LL Bean’den çıkmış. Markanın signature çantası olan bu tasarım botçu arkadaşlar için üretilmiş. O dönem sade ve kullanışlı olmasıyla özellikle kadınlar el çantası olarak tercih etmiş.
1960′ lara kadar modanın bir parçası olarak görülmeyen bu çantalar Amerika’da 60 sonrası trend olmaya başlamış. Amerikalı tasarımcı Bonnie Cashin “Cashin Carry Tote Bag” diye anılan tasarımlarıyla kendi çizgisini yaratmayı başarmış. 90 lı yıllarda ise tasarımcı Kate Spade (ki tasarımlarını hayranlıkla takip ediyorum) bu çantaları bir moda aksesuarına dönüştürmeyi başarmış.

a7fd35163f8780b336847d70048447ceKadınlar ve erkekler tarafından rahatlıkla kullanılabilen tote bag’leri, ben hem okula giderken defter – kitap vs. taşımak için kullanıyorum, hem de gündelik hayatta alışverişe, kahve içmeye giderken de yanıma alıyorum. Farklı desenlerle rahatlığının yanı sıra tarzımı da destekleyen bir unsur tote bag benim için.

En kısa zamanda ben de kendime bir kaç adet tote bag dikmek istiyorum. Keçe, deri veya deri görünümlü ince kumaşlarla da bez tote bag’lere ufak hareketler katmak mümkün.

Tote bag’lerin başka bir satış alanı da özellikle yurt dışında ünlü ressamların sergileri veya konserler. Sanatçılara ait resimler veya fotoğraflarla süslenip tanıtıp amaçlı satışa sunulan tote bag’leri de elimden geldiğince toplamaya çalışıyorum.

flirt for gin
Esprili baskılarla da cezbedici hale gelen tote bag’ler, zaman içinde sadece kullanışlı olmaktan çıkıp modanın da bir parçası haline geldi. Hem ünlü modacılar hem de tasarım yapanların da göz ardı etmediği tote bag’leri siz de kullanmaya başlayarak hem bu tatlı çantaların rahatlığından faydalanabilir, hem de havalı görünebilirsiniz. :)

4 YORUM

    • Sadece tote bag satan bir mağaza bilmiyorum ama H&M, Zara, Pull and Bear, Mango gibi hazır giyim markalarının dükkanlarında kolaylıkla bulabileceğinizi düşünüyorum. Yurtdışından da internet aracılığıyla sipariş verebilirsiniz. :)

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here