Anasayfa Kültür & Sanat Taarruza Geçmek

Taarruza Geçmek

198
0
PAYLAŞ

Yeni ayın ilk dokunuşu gibiydi ,siyah ve kadifeden kelimeler.Sert ve kararlı ,set çekmiş ve duyarsız ,alaycı ve benliksiz.

Çünkü başladığın noktada bitiremezdin hiçbir şeyi,güç isterdi başarmak.Saniyenin onda biri kadar bile olsa ruhunun direnme süresi ,bir öncekine göre ileridesindir.Aklına koyduğunu bilirsen ,senden önce geleni tanırsın.

Asıl mesele ,buhranını geleceğinden uzak tutmaktır.İşte tam da bu yüzden ,taarruza geçersin.

Ingmar Bergman’ın az bilindiği söylenen filminin açılışına atıftır bunlar,yeni ay belirdi ve daktilomun çıkardığı sesler de hızlandı..Reves-de-femmes

Bir kaosu ,bir çılgınlığı ,bir edilgenlik harikasını betimliyor havaya savurduğum laflar,daktilomla birleştirmiyorum onları.  Severim 50’leri(filmimiz 1955 yılına ait) ,60’ları,70’leri,80’leri .Severim o yılların çağrısını,bağımsızlığı beraberinden getiren kusulamamış safrasını. Bu sebeple havaya karışmasına izin veriyorum her şeyin , vahşi bir keyif içerisindeyken …

Kadın Düşleri (Kvinnodröm-Dreams ) adıyla çevrilen ,üzerine yazmakta olduğum film,içselleştirirken bahsetmeden de asla geçemediğim bir yönetmene ait,Ingmar Bergman.

Teessürlerini imtiyazlarıyla kapatamayan kadınlar var filmde. Açıkta bıraktıkları noktaları ,katı bir gerçekçilikle imtihan oluyor. Kadınların dayanışmasını değil ,aşkın dayanılmaz ağırlığını betimliyorlar.

dreams-5_zps3841cb02

Serseri mayın gibi ilerlerken içgüdülerine güvenmeden , sen ne kadar sen olabilirsin ki ? Kalıplarına uyduğun erkekler ,ustaca diktikleri kostümlerini üzerine geçirince mutlu olabilir misin ki ? Adına vakıf olmakla yetindiğin düşünsel mekanizmalar, bu haldeyken sana yardımcı olabilir mi ki ? …Soruyorsunuz buna benzer soruları ,filmi izlediğiniz süre boyunca ,her kadına tek tek.. Ve size sunulan tek bir cevap olmuyor . Çatallanmış yollarıyla bekliyor Kadın Düşleri. Taarruza geçirdiği siz oluyorsunuz son hamlesiyle.

Bana kalırsa ,kadınlığın şahsıma vermiş olduğu aidiyetle yazıyorum ki,akla en yatkın şekilde bitiyor film. Hoşnut oluyorsunuz büyük resme baktığınızda.

Siz gücünüzü aşkın gerçekliğiyle sentezleyebilen varlıklarsınız ;inanın ve kulak verin dediklerime ,diyor Bergman ve perde kapanıyor …

PAYLAŞ
Önceki yazıRalph & Russo Haute Couture ilkbahar-Yaz 2016
Sonraki yazıOyuncaktan Her Şeye!
Melda Taylan
Dış dünyadan çok ,içindeki harikalar diyarında yaşamayı seven bir kıvırcık. Kelimeleri sever,onların büyüsüne inanır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here