Anasayfa Moda Mevsimlik Sezonun Trendi Süet Kıyafetler

Sezonun Trendi Süet Kıyafetler

5035
0
PAYLAŞ

Süet ya da süet kumaş ile tasarlanan kıyafetler uzun zamandır hayatımızda ancak son zamanlarda süet tekrar parlak çağını yaşıyor.

Süet kumaşın en sevdiğim tarafı görüntüsünün de dokusu gibi yumuşacık olması :)  Ayrıca mevsimsiz bir kumaş türü olması her daim üzerimizde süet kıyafet barındırabileceğimiz anlamına geliyor. Genellikle toprak ve baharat tonlarında tercih edilse de, krem rengi ya da siyah renklerde de karşımıza çıkabilir.

 

Yeni sezon tasarımlara baktığımızda önden düğmeli,  yüksek bel süet etekler hemen hemen her markanın raflarında yer almış durumda.

 

suede-bronze

 

 

Processed with VSCOcam with hb2 preset

Genellikle yüksek belli modelleri tercih edilen süet eteklerin önden düğmeli modelleri ile birlikte farklı formlarda da karşımıza çıkıyor.

Yüksel bel süet eteğimizin model detayının ortaya çıkması için üzerine giyeceğimiz bluz, gömlek yada tişörtün eteğin içine sokulmasını öneririm.

Bazı modeller kendinden kemerli olabilir ancak öyle olmasa bile yüksek bel etek modellerine kemer detayı eklemek genel olarak sevdiğim bir stil. Sizler de yüksek bel eteklerinizi bu şekilde kullanabilirsiniz.

suede-skirt

 

suede-suede

 

 

suede-skirt-4

 

 

Gece/gündüz her daim kullanıma uygun iki parçadan oluşan süet kombinler bu sezon öne çıkan diğer modeller arasında yerini alıyor.

 

suede-2

 

suede-dress1

 

Deve tüyü rengi dediğimiz süet crop top (kısa göbeği açık modeller) olan bu parçayı blue skinny jean ya da beyaz bir pantolon ile kombin yapabilirsiniz ;)

 

suede-top

 

Elbette süet kumaş denilince belkide akla ilk gelen detay püsküller !

Süet ve püskül bir arada olunca nedense İnjun (Kızılderili) stili canlanıyor gözümde :)

injun-girls

 

Bilindiği gibi püskül detayı bu sezon tasarımlarda en öne çıkan detay. Püskülü her kıyafet ya da tasarıma yakıştırmasam da  ceketlerde tercih edebileceğimi düşünüyorum.

Püsküller süet kumaş ile birleşince daha bohem ve casual bir tarz ortaya çıkmasında rol oynuyor. Püskülün yanı sıra zımba ve turkuaz taşlarla işlenmiş modeller süet kumaşlara yakışan diğer detaylar.

tassel-skirt

 

 

suede-skirt-3

 

suede-skirt-5

 

 

Azönce de belirttiğim gibi püskül detayını en çok kısa ceketlere ya da blazer kesim ceketlere yakıştırıyorum.

Kendim de severek tercih ediyor ve kullanıyorum..İster pantolon-bluz ister şort-tişört kombini üzerine oldukça yakışıyor.

green-suede

 

suede-jacket-6

 

tassel-suede-jacket

 

suede-blazer

 

Elbette süet ve püskül detayı olan ayakkabı çantalarla da bu trendi ykalayabilirsiniz.

Tasarımcısı Kolombiyalı olan İtalyan merkezli ayakkabı markası Aquazzura’nın tasarımlarına bir göz atabilirsiniz.

Aynı model ayakkabıları daha makul fiyata bir çok markada bulabilirsiniz.

suede-shoes

suede-shoes2

 

suede-tassel-bag3

 

 

 

Ünlü tasarımcıların koleksiyonlarına göz attığımızda süet ve püskül detayı göze çarpan parçaların yer aldığını görmekteyiz.

 

Yves Sain Laurent koleksiyonundan bir görüntü

Saint Laurent

 

 

 

 

Ralph Lauren

 

ralph lauren

 

 

Burberry

 

burberry-2015

 

 

Süet kumaşla ilgili akla en çok gelen temizliğinin nasıl yapılacağıdır. Çok beğendiğimiz bir kıyafet ya da ayakkabının süet olduğunu gördüğümüzde, temizliğinin nasıl olması gerektiği sorusuna takılıp, alıp almamakta kararsız kalırız.

Süetin, tozu, kiri daha çok tuttuğu ve yağmurlu zamanlarda tercih edilecek en iyi kumaş türü olmadığı doğrudur ancak gülü seven dikenine katlanır :)

İşte size süetin nasıl temizleneceğine dair ipuçları;

*Süet kıyafet ya da ayakkabınız ıslandıysa önce kurumasını bekleyin, ıslakken asla müdahele etmeyin. Süet ıslandığında kururken garip şekillere bürünebilir bu yüzden eşyanın içini doldurun örneğin; ayakkabıysa içini, ceketse kollarını !

*Süet en iyi süet fırçasıyla temizlenir. Kumaşın yırtılmasını ya da zarar görmesini engellemek için, kumaşı doğru yönde fırçalamaya özen gösterin.

*SÜet koruma spreyi kullanın, ürünü belli bir uzaklıktan süet eşyanıza sıkın ve kullanmadan önce kuruyana kadar bekleyin. Bu işlemi belli aralıklarla tekrarlarsanız, süet giysi ve eşyalarınızın yeni görüntüsünü muhafaza etmekte zorlanmazsınız.

*Son olarak saklamaya ilişkin olarak, güneş ışığı kumaşa direkt olarak zarar verir ve renk değişimlerine yol açabilir. Serin ve karanlık dolaplarda saklamanız ürünün orijinalliğini korumasında yardımcı olacaktır.

 

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here