Anasayfa Gezi “Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiği(mi)dir.”

“Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiği(mi)dir.”

403
0
PAYLAŞ

Merhabalar. :)

Öncelikle sizlere soruyorum. Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiği midir? Kesinlikle hayır. Çünkü özellikle de biz Türkler hep bir engel ya da bahane çıkartırız gezi planı yaptığımızda (çocuğun okulu var, izin günlerimi ayarlamam zor, vakit bulamıyorum, çok pahalı, vize ve pasaport bir dert) dediğinizi duyar gibiyim. Evet kesinlikle çok haklısınız. Ama insan ruhunu dinlendirmeli. yeni yerler, yeni insanlar tanımalı. Her şeyden önce kendimizdeki yeni “ben”leri bulmalıyız. Bunun için de en iyi fırsat “Seyahat etmek”.

Kendinize yeni açılacak kapılara bırakın.
Kendinize yeni açılacak kapılara bırakın.

Vizeyi kendinize dert ediyorsanız da ilk olarak vizesiz ülkelerden başlayabilirsiniz. Şu an için Türkiye’den vize istemeyen 75 ülke var. Ve içlerinde kesinlikle “muhteşem” ülkeler var.

“Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Brunei Sultanlığı, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran , Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makau Özel Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Nikaragua, Pakistan ( işadamları vizeden muaf), Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Rusya, Seyşeller, Saint Kitts and Nevis, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela.”

Valizini hazırla ve yola koyul.

Bunun yanı sıra Yunan adaları da vizesiz ülkeler gibi Türkler tarafından ziyaret edebiliyor.
Sınır kapılarında vize alınabilen ülkeler arasında ise Bahreyn, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Katar, Kenya, Sudan, Ukrayna, Umman, Zambiya yer alıyor.

Sınır tanıma, kendini tanı.
Sınır tanıma, kendini tanı.

Yine de bu koşullar bana uymuyor diyorsanız da. Çok yakınınız da yeni yerler var. Belki de her gün geçtiğiniz bir semt bile olabilir. Örneğin; İstanbul – Beşiktaş her gün binlerce kişi önünden geçiyor ancak herkes bir telaş koşturmaktan bir çok müzeyi, tarihi sokakları veya tarihi binaların farkına bile varmıyor. Küçük keşifler bizleri heyecanlandırıp daha da uzak semtlere, şehirlere ve hatta ülkelerde olmamızı sağlayacak.

Keyifli yolculuklar dilerim. :)

gez, gör, keşfet
gez, gör, keşfet

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here