Anasayfa Moda Aksesuarlar Şapka Deyip Geçmeyin

Şapka Deyip Geçmeyin

1245
0
PAYLAŞ

Nereden Çıkmış Bu “ŞAPKA”

Şapka tarihi şimdiye kadar pek çoğumuzun bir şekilde aklına gelmiş bir merak konusu aslında. Moda dünyasındaki en dominant aksesuarlardan birisi olan şapka, binlerce yıllık bir tarihe sahip. Fonksiyonel bir gereksinimden doğan, kimi dönemlerde sınıf temsili, sonralarında ise moda aksesuarı haline dönüşen şapkanın tarihi incelemesini yaparken ben de çok keyif aldım.

Şapka, tarihte ilk kez M.Ö 3200 yıllarında Mısır hiyerogliflerinde karşımıza çıkıyor. Bir tarafta halkın fonksiyonel sebeplerle kullandığı aksesuar; diğer tarafta firavunun hükümdarlık simgelerinden biri olan hanedan tacı. Yüzyıllarca formunu koruyarak farklı amaçlarla kullanılan şapka, ilk ortaya çıkışından beri sosyal statü simgesi olmuş. Antik Roma ve Yunan İmparatorluklarında serbest bırakılan köleler tarihin ilk konik modeller kullanarak bir fenomen doğmasına sebep olmuşlar. Bu model aynı zamanda o dönem, özgürlüğün de simgesi haline gelmiş. Yine antik Yunan’da karşımıza çıkan ve tamamen güneşten korunmak için tasarlanmış ilk siperli şapkalar aslında günümüzdeki beysbol oyuncularının kullandığı şapka formunun ilk örneklerini oluşturmuş.

Tarihin İlk Şapka Tasarımcıları 18.y.y. Tuhafiyecileri

Şapka tarihi ile ilgili asıl dönüm noktası, şapkanın moda aksesuarına dönüşmeye başlaması. 18.y.y. Avrupa’sında, kadınların saçlarını yaptırmaya başlamaları ile birlikte, saçlarını rüzgardan koruma gereksinimi doğmuş. Bu da beraberinde her kıyafete uygun ve farklı şapka kullanımını beraberinde getirmiş. Şapkanın artık bir ihtiyaç olması ise ilginç bir şekilde ilk şapka tasarımcılarını yani tuhafiyecileri ortaya çıkartmış. Evet, tarihin ilk şapka tasarımcıları dönemin aksesuar uzmanları olarak kabul edilen tuhafiyeciler. Bugün belki sokaklarda gördüğümüz tuhafiyeler daha çok ev hanımlarının el işlerine servis veriyor. Ancak tarihe baktığımızda, birçok klasik filmde de karşımıza çıkan şapka tasarımlarının arkasında orta çağ tuhafiyecileri var.

Günümüzün önemli şapka tasarımcıları

Son derece göz önünde bir moda aksesuarı yaratmayı başaran şapka tarihi aslına bakarsanız yazılmaya devam ediyor. Hala pek çok farklı tarzın en keyifli aksesuarlarından olan şapka, beraberinde birçok tasarımcının da aksesuar alanına yönelmesine de vesile olmuş. Günümüzde en meşhur şapka müdavimleri şüphesiz İngiltere Kraliyet ailesinin de başını çektiği jet set. Öyle ki bir çok tasarım evi, aileyi ve çevresini portföyüne katmak için yarış halinde. Şaşılmayacak şekilde şapka tasarımının da merkezi yine Avrupa. İngiltere’nin başı çektiği tasarım dünyasında her yıl sezona uygun koleksiyonlar tasarlanıp, ilk önce kraliyet ailesinin beğenisine sunuluyor.

Hangi Tipe Hangi Şapka Takılmalı

İNCE ve UZUN KİŞİLER

İnce ve uzun boylu kişiler boyu ve yüzü daha uzun göstereceği için yüksek tepeli ve dar kenarlı şapkaları giymemelidirler. Genel olarak tercih etmeleri gereken kalın bir tepe ve orta genişlikte bir kenardır. Kontrast renkli geniş bir şapka bantı da uygun olacaktır. Şapka bantının genişliğine karar verirken şapkanın  tepesi ve kenar genişliği dikkate alınmalıdır. Tabii giyim tarzını da gözönüne almak gerekir. Spor bir kıyafetin üzerine takılacak şapkanın bantı da spor olmalıdır.

 

İNCE KISA İNSANLAR

Şapka ince ve kısa vücut yapısı olan insanların daha uzun boylu görünmelerini sağlayacağı için mutlaka kullanmaları gereken bir aksesuardır. Şapka seçiminde dikkat etmeleri gereken nokta  ise şapkalarının kenarlarının mutlaka yukarı kıvrık olmasıdır. Ayrıca dar kenarlı ve yüksek tepeli şapkalar kullanmalıdırlar.

 

KISA VE ŞİŞMAN İNSANLAR

Kısa boylu ve kilolu insanlar orta genişlikte kenarlı şapkaları ve  arkadan öne doğru kıvrılan modelleri tercih etmelidirler. Şapkalarının  bantının da kalın olması gerekir.

 

BÜYÜK KULAKLI İNSANLAR

Büyük kulaklı insanlar büyük tepeli ve geniş kenarlı şapkaları tercih etmelidirler.

GENİŞ ALINLILAR

Geniş bir alın yapısı olan insanlar öne doğru incelen tepeli, orta genişlikte ve az kıvrımlı kenarlı şapkaları tercih etmelidirler.

 

GENİŞ SURATLI İNSANLAR

Geniş bir yüze sahip olan insanlar tepe ön kıvrığı dolu olan, geniş kenarlı ve kenarları yukarı doğru kıvrık olan geniş bantlı şapkalar tercih etmelidirler.

 

DAR ÇENELİLER

 Dar bir çene yapısına sahip olan kişiler; basık tepeli, dar veya orta genişlikte kenarlı, kenarları da yukarıya kalkık şapkaları tercih etmelidirler.

 

GENİŞ ÇENELİLER

Geniş bir çene yapısına sahip olan kişiler ; tepesi geniş ve tepesinde bulunan ön çukuru fazla olan, orta genişlikte bir kenarı olan ve tamamiyle kıvrık olması olan şapkaları tercih etmelidirler. (Demek ki ben de doğru seçiyormuşum :))

 UZUN BURUNLULAR

Uzun ya da dikkat çekici bir buruna sahip olan kişiler ; orta yükseklikte bir tepesi bulunan, kenarında burnu örtecek şekilde geniş olan şapkaları seçmeleri gerekir ve şapkalarını asla arkaya doğru giymemelidirler.

BAZI ŞAPKA MODELLERİ

  • Bere 15.ci yy’dan bugüne kadar kullanılan bir modeldir. Genişliklerinin değişmesine rağmen, yuvarlak ve düz bir tepesi vardır. Yün veya keçeden yapılır. Günümüzde BASQUE ve CHE GUEVERA beresi olarak tanınmaktadır.
  • Breton 16 yy. Fransız denizciler tarfından giyilen günümüzde kadınlar tarafından tercih edilen bir modeldir. Modelin özelliği çevresinin yukarıya doğru kıvrımlı olmasıdır.
  • Kovboy   Amerikan büyük baş hayvan bakıcılarının giydiği kenarlı yün, tavşan veya çeşitli hasırlardan yapılan bir modeldir.
  • Derbi  1888’den kullanılan melon şapkanın bir modelidir. Sert, ve yuvarlak hatlara sahiptir.
  • Fedora Erkeklerin yumuşak şapkasının olduğu ve uzunlamasına tepesi olan kırıştırdığı fötr şapkaya benzeyen model, daha sonraları kadınlar tarafından benimsedi. İsmini 1882’de Paris’te sunulmuş olan ve Viktorya zamanı Sardou’nun dramasındaki kadın kahramanından almıştır.
  • Fes Kırmızı veya siyah, koni şeklinde   tepesi   düz   ve ona bağlı  bir püskül bulunan şapkadır. 19 yy’dan önce Türklerin resmi giysisi olmuştur. Fas’ın Fes şehrinden çıkmıştır
  • Kep Alman Ordu kasketidir. Fransız askerler tarafından benimsenmiştir. Düz – üstlü taç ve büyük ölçüde yatay siper bulunan bir şapkadır.
  • Kasket 1920’lerde gazete dağıtan çocuklar tarafından giyilen bu model. Daha sonra yetişkin erkekler tarafından 1970’lerden sonrada kadınlar tarafından giyilmeye başlanmıştır. Siperli genel olarak yumuşak kumaşlardan yapılan bir modeldir.
  • Sombrero İspanyolca şapka anlamına gelir. Yüksek tepesi tepesi ile başı serin tutar. Geniş kenarları sayesinde de cildi güneşten korur. Hasır ve keçeden imal edilir.Ve geçmişten günümüze şapka örnekleri :)

PAYLAŞ
Önceki yazı1970’ler Geri Geldi!
Sonraki yazıRomantik Saçlar
Iraz Korkmaz
Mimar olmakla birlikte; Kalemsiz Tasarımcı, Kumaşsız Modacı, Fikirsiz Felsefeci, Notasız Müzisyen, Figüransız Yönetmen ve daha azın fazlası...

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here