Anasayfa Yemek Sağlıklı Atıştırmalıklar: Badem

Sağlıklı Atıştırmalıklar: Badem

241
0
PAYLAŞ

Sağlıklı Atıştırmalıklar-Badem

Atıştırmalık deyince aklıma ilk gelenlerden biri olan ve  sağlığımıza bir çok faydası olan Bademi yakından tanıyalım istedim.  Kalbimizin yakın dostu,  kemikleri güçlendirir, bedenin  ve zihnin yorgunluğunu alır, damar sertliğini önler, tansiyonu düşürür, şeker hastalarında riski azaltır. Kötü kolestrolü düzenlerken iyi kolestrolün artmasına neden olur.  Yüksek miktarda antioksidan kaynağı olan badem vücudu kanserden korur.

Günde max 10-15 adet yemenin yeterli olduğu badem, içerdiği yağlar sayesinde zayıflamaya da yardımcı olur. Ara öğünlerde tercih edildiği taktirde tok da  tutar.

Sporcuların özellikle kas kütlesini arttırmak isteyenlerin beslenmelerinde ön plana çıkardıkları bademde (1 avuç ) bir yumurtadan daha fazla protein vardır.  Aynı zamanda içersinde çinko, demir, kalsiyum, potasyum, B2 ve E vitamini ve mineralleri bulunur. Koenzim Q10 ve Omega 3 seviyesi yüksektir.

Hamilelere de faydası olan bademin bebek gelişimine katkısı olduğu gibi, doğumdan sonra süt artırımına neden olur.

Ara öğünlerinizde tek başına tüketebileceğiniz gibi meyve ile birlikte veya az yağlı süt veya ayranla da tüketebilirsiniz.

Sağlıklı Günler Dilerim.

PAYLAŞ
Önceki yazıOfis Şıklığı
Sonraki yazıSenin Makyaj Masan Hangisi?
Özdem Zaloğlu
1980, İstanbul doğumludur. Okumayı, gezip görmeyi, fotoğraf çekmeyi , yeni olan her şeyi seven, meraklı, araştırmacı, bireysel gelişime önem veren, orman mühendisi lojistik uzmanıdır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here