Anasayfa Blog Retro Vintage Karmaşası

Retro Vintage Karmaşası

981
0
PAYLAŞ

Son yıllarda özellikle moda sektöründe fazlaca kullanılan bu iki kelimenin anlam karmaşası içinde olduğu bir gerçek. Bu karmaşayı azda olsa netleştirecek olursak; en basit açıklaması ile vintage eski ürünler için kullanılan bir kelimeyken, retro ise eski görünümlü yeni ürünler için kullanılan bir kelimedir.

Retro; retrospektif  kelimesinden kısaltılıp türetilmiştir. Sözlük anlamı geçmişe ait ya da geçmişini kapsayandır.

Retro yeni üretilmiş fakat eskinin izlerini taşıyan hatta belki de vintage parçalardan esinlenilerek üretilen parçalardır. Stil anlamında, bilinçli olarak eskimiş ya da modası geçmiş kültürel ”bir akımın” popülerleşip yaygın hale gelmesidir. Kıyafetlerde puantiyeli ve çizgili desenler, yüksek bel pantolonlar, kloş ve dizaltı etekler örnek gösterilebilir.

Eğer ikinci el kullanmaktan hoşlanmıyor ve vintage parçalara da ilgi duyuyorsanız elde etmek istedikleriniz için retro parçalar kullanmaktan başka çareniz kalmıyor.

Retro parçalar sadece kıyafet modasıyla kısıtlı değil. Ev eşyalarında, otomobillerde ve birçok alanda kullanılır. Ürünler, geçmişteki tasarımlarını bugünkü teknolojiyle donatılarak üretilip kullanılır.

Vintage ; sözlük anlamı bağ bozumudur. Stil olarak kullanılan anlamı ise geçmiş döneme ait tek özel parça ve koleksiyonlara verilen isimdir. İkinci el parçalardır fakat her ikinci el parça vintage değildir.

Bir eşyanın vintage olabilmesi için belli bir geçmişi olmalı , belli bir dönemi temsil etmelidir. Bir akıma ait ya da tasarımcının ikonlaşmış bir tasarımı olabilir. En az 20 yıl öncesini yansıtmalıdır.

Tüketime karşı bir duruş, eskinin yeniden enerji bulması ve yeniden var olması, farklı kullanımlarla yeniden dönüştürmedir.

Aşağıdaki  parçalar dünyaca ünlü modacıların bir döneme ait  vintage örnekleridir.

 

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here