Anasayfa Moda Desenler “Pop Art” ile Enerjiniz Tavan Yapsın!

“Pop Art” ile Enerjiniz Tavan Yapsın!

1112
0
PAYLAŞ

Herkese merhaba,

Uzun bir süredir hemen heryerde çizgi film karakterlerini, yiyecek-içecek markalarıni, müzik ve sinema dünyasının ünlü isimlerini baskılar halinde bir çok parça üzerinde görmeye alıştınız hatta dolabınızda böyle parçalar yer alıyorsa “Pop Art” sanatının moda dünyasını nasıl ele geçirdiğinin farkındasınız demektir.

pop-art-1

1960’lı yılların başında Amerika ve İngiltere’de çıkan “Pop Art” endüstriyel yaşamla birlikte tüketim toplumunu ilk kez fark eden ve bunu yapıtlarında kullanan birkaç sanatçının oluşturduğu bir akım olarak başlamıştır.

Gençlik hareketleri yaşam tarzından müziğe, sanata ve elbette modaya etki ederek gelişme göstermiştir. Bu noktada canlı ve enerji veren renklerden oluşan renk skalası ve bu renklerden oluşan desenler karşımıza çıkar.

60’lı yılların başında Yves Saint Lourent, Christian Dior, Andre Courreges , Hubert De Givenchy, Paco Rabanne, Mary Quant Pop akımı etkilerini tasarımlarına yansıtmışlardır.

Yves Saint Laurent “Pop Art” akımından etkilenerek hazırladığı koleksiyonundan bir görüntü:

yves-saint-laurent

Bu akımın etkisiyle tasarım anlayışı yeni ve farklı bir boyut kazanmaya başlamıştır.

Öne çıkan ve sık kullanılan desenler genellikle; makyajlı yüzler, 60’lı yılların ikonları, Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Elves Presly gibi ünlüler bunun yanında dondurma, meyve, kek, Pepsi, Coca Cola, sigara, Seven Up, diş macunu, ABD para birimi Dolar, ABD bayrağı, yıldızlar, çizgiler olmuştur :) Kullanılan renkler ise genellikle canlı ve parlak renkler arasında kullanılan siyah bordür detaylarını görebiliriz.

ABD’li ressam Pop Art akımının en önemli isimlerinden kabul edilir ve eserleri bir çok kıyafete, koleksiyona hayat vermiştir.

pop-art-2

Pop Art sanatına ait kıyafet ya da aksesuarlar cesur renk kombinasyonları, dışa vurumcu baskılar ile varlığını kanıtlamak isteyen parçalar gibi görülebilir.

Sokak stiline bu kadar çok yansıması belkide bu yüzdendir.
Yaklaşan bahar ve yaz aylarında cıvıl cıvıl olmak isteyenler bu parçalarla kıyafetlerini tamamlayabilirler.

pop-art-3
pop-art-4
2045824c00396ef945184457fa681078
pop-art-5

Ben özellikle muz desenli bu bluzu çok beğendim, altına giyilecek açık renk bir skinny jean ile giymeyi hayal ettim, ayrıca Pop Art sanatından etkilenerek tasarlanmış bu espadrilleri siyah tayt, siyah deri ceket altına giymeyi düşündüm. Böylece tüm dikaktleri ayakkabılarıma çekmiş olurdum.

banana-tshirt
pop-art-ayakkabı-1

Pop akımından ekilene tasarımcıların sayısı günümüzde de artmaya devam ediyor.

Moschino’nun 2014 yılındaki tasarımlarına bakacak olursan yiyecek markası ve çok sevdiğim çizgi film karakteri olan “sponge bob” etkisini görmekteyiz.

Jeremy Scott's Moschino
moschino-mcdonalds-1

Yaz kapıda! Belkide Pop bikini ya da mayolardan edinmek gerek ;)

pop-art-mayo-1

Tırnaklarda ve kullanacağımız aksesuarlarla da bu tarzı yansıtabiliriz.

Blue jean, beyaz basic tshirt üzerine “Whaamm” şeklindeki kolyeyi takmak bana gayet cazip bir fikir gibi geldi doğrusu =)

23409ea47147f8414741831e4f308e956f3a4df19b891394e4235514c395819c

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here