Anasayfa Blog Örtünmek ve Moda

Örtünmek ve Moda

857
0
PAYLAŞ

İNSANLIK TARİHİNDE ÖRTÜNME VE MODA KAVRAMI

Bu yazımda sizlerle, İnsanlık var olduğundan beri süre gelen örtünmeyi nasıl giyim ve modaya çevirdiğimizi paylaşacağım..

ÖRTÜNMEK Mİ GİYİNMEK Mİ ?

Bana göre örtünmek ve giyinmek farklı bir kavram, dinin getirdiği emir olarak algılamayın lütfen! bir bekleyin bakalım ne diyeceğim… 

Yazın plaja gittiğimizde veya havuzlu yazlıklarımızda bikini, mayo, haşema giyiyoruz, çok sıcakta terden ölecek kadar bunalsakta mutlaka mahrem yerlerimizi örtüyoruz..Neden çıplak gezmiyoruz ? Cevabınızı duyar gibiyim.. 
-Çünkü kimse çıplak gezmiyor, herkes çıplak olsaydı kimseye anormal gelmezdi.. 
Bammm yanlış cevap:)

Sizce de örtünmek insanın doğasında ve fıtratında olan bir dürtü değil midir? (yasak elmayı yiyen Adem ile Havva’yı hatırlayalım)ve tabi doğa şartlarından ve iklim etkilerinden korunmak içinde örtünmeye gereksinim duyulmuştur..adem ile havva

İnsanoğlu özellikle biz kadınlar güzel olan herşeyi severiz, güzel görünmeyi, eşlerimiz- sevgililerimiz tarafından arzulanmayı, ve tabi ki hem cinslerimiz tarafından kıskanılmaya bayılırız, peki bunu nasıl yapıyoruz? “GİYİNEREK”

Şöyle ki ; ilk insanlar daha iyi ve güzeli arama duygusu ile yıpranan, eskiyen giysinin yerine aynısı değilde, farklısını edinme isteği ile, örtünmek değilde, giyinmek istediği anda belki de bilinçsizce de olsa moda kavramını yaratmış oldular.. Yani temelde ısınmak yada güneşten korunmak için Moda’ya ihtiyacımız yoktur, ancak yukarıda yazdığım şeyler için Moda’ya ihtiyacımız vardır!!!

Gelin şimdide günümüze kadar gelen örtünmenin nasıl Moda’ya dönüştüğünü beraber inceleyelim…

moda tarihi

İnsanoğlunun giydiği ilk kıyafetler yediği hayvanın derisi ve kürküydü toprağı işlemeyi öğrendikçe giyinmek için yeni malzemeler çıktı ortaya Mısır’da keten üretildi, Çinliler ipek böcekçiliği ile insanlık ipeği keşfetti, Yunan ve Roma medeniyeti yün dokumalarıyla beraber insanlık dünyayı keşfetme iç güdüsü, ticari alışverişler, savaşlar derken medeniyetler birbiriyle tanıştı ve modaya adım atılmış oldu..

ANTİK ÇAĞDA MODA

İlk moda resimleri mısırın antik duvarlarında ve gömütlerinde bulunduğundan söz edilir.

Antik Çağın ve Antik Mısır’ın ilk İkoncan’ı Queen Nefertiti

msyugioh123-image-msyugioh123-36092930-1920-1080Nefertiti güzelliği ve siyasi gücü ile dönemin adından en çok bahsettiren kadınıdır. Antik Mısır’da giyinmek kadar makyaj ve aksesuarlarda önemli bir yer alıyordu.. Kola ve bileğe takılan bilezikler, büyük küpeler, peruklar dönemin hem erkek hemde kadının gücünü ve sınıfını simgelerdi.

Şimdi Geçmişten daha berilere gelirsek modanın kalbi;

RÖNESANS DÖNEMİ

rönesan5 rönesan2rönensan1rönesan4Rönesans klasizm, barok, rokoko, realizm, romantizm ve gotik eserlerin dönemlerini kapsayarak  19.yy’a kadar etkilerini sürdürmüştür…

romantizm rönensans6

Peki neden Rönesansa modanın kalbi diyorum? Rönesans bizlere nadide ve pahalı kumaşları getirdi. Terzilik ilerledi ve kadınlar o nadide kumaşların içinde daha şık, daha zarif, ve daha çekici olmaya başladı. Giysilerin ince belli formu kadının doğal biçimini ortaya çıkardı. Geniş katlanmış bol etekler, sıkıca saran beden ve yuvarlak veya kare sıkıştırılmış göğüs dekolteleri ayrıca kıyafetleri tamamlayan yelpazeler topuzlar  zincirler ve gerdanlıklar ile rönesans dönemi rüzgar gibi geçti..

VİCTORİA DÖNEMİ

Büyük Britanyanın (İngiltere) Victoria devri sanayi devriminin yükselişi ve Britanya İmparatorluğunun yükselişi olarak kabul edildi.. Kraliçe Victoria’nın 1837 de tahta çıkıp 1901 yılına kadar hüküm sürdüğü dönemdir…

Viktorya dönemi

Giyimde 1840-1900 yılları arasında hakim olmuştur… Kalp kesimli dekolte yakalar, kabarık kollar, elbiselerin eteklerinin ön kısmının düz,  arka ve yan kısımlara hareket verilmesi dönemi anlatan ‘Victoria elbiseleri’ olarak bilinmesine yol açmıştır..

v5 v6 v4 v2 v1

Lakin bu döneme moda gözüyle değil, Halk gözüyle bakarsak.. Victoria’da sınıf ayrımı, çatışma, çelişki, cinsel despotluk, dinsel yobazlık aynı zamanda kadınlara yapılan baskıda vardı.Kraliçe Victoria’nın yönetimindeki İngiltere’de esen bu kaotik rüzgârlardan o dönemin modası da nasibini almıştı. Görsel ve detaylı işçilikleriyle göz kamaştıran kadın giysileri, kadınların vücut kıvrımlarının erkeklerde cinsellik duygularını harekete geçirebileceği düşüncesiyle örtbas etmek adına tasarlanmıştır. (Tabi ne kadar örtbas edilmiş orası tartışılır..Bknz: Victoria Dönemini anlatan Chorlatte BRONTE-Jane EYRE kitabı ve Young Victoria filmi)

viktorya yobazlığı

Peki Victoria Döneminden sonra neler olmuş?

Şöyle bir toparlamak gerekirse;

Art Nouveau(1890-1911)Ülkemizde”YENİ SANAT” adıyla bilinen, genelde mobilya ve mimari çalışmalardan söz edilsede dönemin haute couture divası Charles Frederick Worth’dir.Düz inen pileli eteklere yeniden kıvrımlar getirmiş ve yakalar açılarak degaje şeklini almıştır. El işçiliği ağırlıktadır, kumaşlarda bitki ve hayvan motiflerinide sıkça görülmüştür.

yenisanat3 victoria3 yeni sanat1 yeni sanat2

Edwardian dönemi(1900-1910)Bence bu tarihten sonra kadın ve moda kavramı bambaşka bir hal aldı ve günümüz modası bu dönemle başladı.. Kısa kollu, kısa etekli elbiseler, elbiselerin ”kayık yaka” dediğimiz forma dönüşü, Etek uçlarında piliseler ve günlük iç giyimde korse yerini sütyenlere, jüpon yerini ipek astarlara bıraktı. Hatta ilk kadın terzi Jeanne Paquin adını sadece Edwardian Dönemine değil, moda tarihine yazdırmıştı

edwardian1 edwardian2 jeanne paquin

CIS:E.1391-1957
(JEANNE PAQUİN TASARIMI)

Oriantalism(1900-1938) Avrupalı sanatçıların Osmanlı, Çin ve Hindistan başta olmak üzere tüm müslüman ülkelerinin yaşayış tarzını, stillerini takip ederek kendi çalışmalarında kullanmışlar ve giyimde kimono esintili elbiseler, dar uzun etekler, şalvar pantolonlar, drapeler ortaya çıkarmıştır. Bu dönemin ikoncanları kesinlikle saraydaki cariyelerdi. Ve Paul Poiret kıyafetlerine oriantalism öğelerini taşıyarak, aşağılayarak bakılan Orta doğuluların giyim tarzını zengin züppe Avrupalılara giydirmeyi başaran en harbi tasarımcı olmuştur.

oriantalizm3 oriantalizm2 oriantalizm1

1938’den sonra Coco Chanel, Thomas Burberry, Guccio Gucci, Jeanne Lanvin, Christian Dior, Pierre Balmain, Gianne Versace, Yves Saint Laurent ve daha sayamayacağım kadar çok dev tasarımcılar insanların ihtiyaçlarına göre tasarımlara yada buluşlara imza attı..

Ve Tanrı MODAYI yarattı..!!

xoxo.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here