Anasayfa Moda Ortadoğulu’lu Tasarımcılar Dosyası: Elie Saab

Ortadoğulu’lu Tasarımcılar Dosyası: Elie Saab

472
0
PAYLAŞ

Ortadoğu’nun dahi çocuğu diyorlar kendisine ki bu lakabı sonuna kadar hakediyor kendisi. Zira özellikle son zamanlarda kırmızı halı ve benzeri özel gecelerde birçok ünlü ismin tercihi Saab . Hal böyle olunca kendisinden ve bugünlere nasıl geldiğinden biraz bahsetmek istedim sizlere. Lübnan’lı bir ailenin en büyük çocuğuymuş Elie Saab.

Modaya olan ilgisi küçük yaşlarda başlamış ve iki kız kardeşini kendine model olarak kullanmış çocukluğu boyunca . 1981 yılında Paris’e moda okumaya gitmiş ve bir yıl sonra dönerek Lübnan ‘da kendi mağazasını açmış. Öncelikle 90’larda Lübnan sosyetesi arasında meşhur olan Saab daha sonra dünyayada duyulmaya başlamış.

Stilini doğu ve batının eşsiz bir sentezi olarak tanımlayabiliriz. Tasarımlarında asil kumaşlar kullanan Saab çoğunlukla ipek, organza, saten ve tül gibi kaliteli ve hafif kumaşları tercih etmektedir. 1997’de İtalya ‘da Camera Nazionale della Moda’nın ilk İtalyan tasarımcı olmayan üyesi oldu ve böylelikle Milan’da hazır giyim mağazasını açtı.

Asıl ünlü olması ise ilk defa Oscar’da Lübnanlı bir tasarımcı olarak Halle Berry’yi giydirmesi ile oldu. Bu tarihten sonra Saab Hollywood’da ve dünyanın birçok yerinde aranan bir isim haline geldi. Haute coutur , hazır giyim ve gelinlik tasarımları yapan Saab’ın tasarımları 42 ülkede satmış ve birçok moda merkezinde mağazası bulunmaktadır. İşte 2015 haute couture ve gelinlik modellerinden bazıları.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here