Anasayfa Moda Makyaj Nasıl Makyaj Yapmalısınız

Nasıl Makyaj Yapmalısınız

1144
0
PAYLAŞ

Öncelikle makyajın nasıl yapılması gerektiğini ele alalım…

En önemlisi; makyaj yapmaya başlamadan önce yüzünüzü makyaja hazırlamalısınız. Bunun için cilt temizleme toniği kullanmanızı tavsiye ederim. Ardından mevsim kış veya yaz olsun, parmak uçlarınızla az miktarda güneş koruyucuyu yüzünüze yedirin. Üzerine yine parmak uçlarınızla hafif hafif masajlar yaparak fondöteninizi uygulayın. Eğer ki yüzünüzde açıklı-koyulu cilt lekeleri var ise, fondöten renk tercihinizi, cildinizdeki koyu renge yakın tonlardan yana kullanmalısınız. T bölgesidediğimiz alın-burun-çene bölgelerinizde yağlanmalar gözlemleniyorsa, bu kısımlara daha hafif fondöten uygulayın.

Sıra göz makyajında. Göz çevresi ve göz kapaklarınıza fondöten renginden 2 ton açık renkte pudralı kapatıcı uygulayın. Böylece göz çevreniz daha aydınlık görünüme kavuşacaktır. Göz makyajında en dikkat edilmesi gereken, göz boyutu. Eğer ki gözleriniz küçük ise, gözlerinizin alt iç ve üst iç kısımlarına ten rengine yakın, yağlı göz kalemlerinden sürün. Tercihen bunu beyaz renkte bir göz kalemi kullanarak da yapabilirsiniz. Ardından gözünüzün altına koyu gri ya da siyah renkte bir göz kalemi çekerek, bunu parmak uçlarınızla hafif dokunarak yaydırın. Böylece biraz daha buğulu gözlere sahip olabilirsiniz.

Gelelim son yılların göz makyajında en çok tercih edilen makyaj malzemesine. “Eyeliner.” Çekmesi büyük dert olan ama başarılabilirse etkili bakışlar kazandıran şahane ürün. Ama sürmesini beceremiyorsanız da, şu aşamaya kadar yapılan tüm makyajın bozulması mümkün. Ama övünmek gibi olmasın çok iyi bir eyeliner çekicisiyimdir :))


Peki sizin Eyeliner tarzınız hangisi?? :)


Burada size muhteşem bir tüyo verebilirim. Mesela eyeliner yerine yağlı yapısı olan siyah renkli göz kalemi kullanabilirsiniz. Ucunu sürekli ince tutarak, inanılmaz kayganlıkta ve kolaylıkla sürebileceğinizden dolayı sizin için çok rahat ve pratik olacaktır :) Hem göz kalemini temizlemek, eyeliner temizlemek kadar zor olmadığı için olası makyaj hatalarında eliniz ayağınıza karışmaz. Makyaja sil baştan başlamak zorunda kalmazsınız.

Bu sorunu da böylece çözdükten sonra, rimel-maskarayı sürdünüz. Maskarayı sürerken işlemi aşağıya doğru bakarak uygulamaya dikkat edin. Ten renginize göre seçtiğiniz allığınızı da sürmeyi ihmal etmeyin.

Göz tipinize göre makyaj stilleri:

  • Küçük gözler için makyaj: Küçük gözler için makyaj yapmak zor gibi görünse de birkaç dikkat edilmesi gereken hususlar dikkate alındığında bu gayet kolaydır. Gözlerinizin alt iç ve üst iç kısımlarına ten rengine yakın,yağlı göz kalemlerinden sürün. Tercihen bunu beyaz renkte bir göz kalemikullanarak da yapabilirsiniz. Ardından gözünüzün altına koyu gri ya da siyah renkte bir göz kalemi çekerek, bunu parmak uçlarınızla hafif dokunarak yaydırın. Böylece biraz daha buğulu gözlere sahip olabilirsiniz. Göz çevrenize de fondöten renginden en az 2 ton daha açık bir renkteaydınlatıcı pudra sürmelisiniz. Böylece daha iri gözlere sahip olabilirsiniz.Rimel veya maskara tercihinizi de yoğun ve uzun kirpikler yaratan ürünlerden yana kullanmalısınız.

  • Yakın gözler için makyaj: Gözleriniz birbirine yakın ise, tavsiyem göz çevrenize iki farklı tonda pudra fondöten kullanmanız olacak. Göz çukurlarınıza daha açık tonda fondöten veya kapatıcı kullanarak gözlerinizin birbirine olan yakınlığı ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, gözlerinizin iç çukurlarına yine ten rengi yağlı göz kalemi sürebilir, böylece daha aydınlık gözlere kavuşabilirsiniz. Bu bölgenin dış gözaltına ise, koyu renkte göz kalemi kullanmamaya dikkat edin.

  • Uzak gözler için makyaj: Siz de gözleriniz birbirine uzak olduğu için göz makyajına özen gösteremeyenlerdenseniz, bu maddeye dikkat! Yukarıdayakın gözler için makyaj tüyoları verdiğimin tam aksini yapmanızı öneririm. Yani iç göz çukur bölgenize daha koyu renk, göz kenarlarına ise daha açık renkler kullanmalısınız. Ayrıca, rimelinizi gözlerinizin iç kısmındaki küçük kirpiklere de uygulayarak, gözlerinizi yakınlaştırabilirsiniz

  • Büyük gözler için makyaj: Göz makyajının en çok yakıştığını düşündüğüm göz sahibeleri. Öyle özel ve sihirli makyaj stilleriyle uğraşmanıza hiç gerek yok. En güzel makyaj stillerinin uygulanabildiği alanbüyük gözler için makyaj stilleri anlatmakla bitmez. Fakat herkes kabul eder ki eye-liner makyajının kendini en çok gösterdiği göz tipidir. Çekmesi büyük dert olsa da iri gözlerin güzelliğine güzellik katar.                                                                          Sanırım çok şanslısınız kızlar…

Göz-tipinize-göre-makyaj-stilleri-büyük-gözler

  • Renkli gözler için makyaj: Etkili bakışların sırrı her zaman doğru ve güzel göz makyajı yapabilmekten geçer. En güzel makyaj stilleri ise;koyu renk makyaj yapmaktır. Özellikle göz çevresine siyah-koyu gri tonlarda makyaj uygulayarak en etkili tarza sahip olabilirsiniz. Zaten pek çok ünlü de böyle yapmıyor mu? Bu makyaj stili en çok da renkli gözlere yakışıyor. Bu makyaj uygulamasına gözleri ortaya çıkarma sanatı da diyebiliriz.

Göz makyajı nasıl yapılırsa yapılsın uyumadan önce silinmeli, silinmeden önce uyunmamalı…

Rujların yoğun kıvamı beni hep rahatsız ettiğinden, ruj öncesi dudaklarıma nemlendirici sürmeyi alışkanlık haline getirmişimdir. Siz de bunu yaparak, sürümü daha kolay olan ve dudaklarınız kuruduğunda pul pul dökülüyormuş görünümü vermeyen etkili dudaklara sahip olabilirsiniz.

Zayıf yüze sahip olanlar nasıl makyaj yapmalı?
Bir de zayıf yüz için makyaj tüyosu daha vermek istiyorum. İnce görünümlü bir yüze sahipseniz, elmacık kemikleriniz epey belirgin demektir. Biliyoruz ki, makyaj yüz kusurlarımızı gizlemek, güzel yüz hatlarını da daha çok ön plana çıkarmak için uygulanan bir yöntemdir. Makyajda, elmacık kemiklerini ön plana çıkarmanın en kolay yolu yoğun allık kullanmak. Ten renginize uygun tonlarda seçtiğiniz allığınızı,elmacık kemiklerinizi gülerek ortaya çıkarıp uygulayın. Ayrıca allık sürüş yönünüzü şakaklara doğru değil, kulak hizasına doğru, yatay yönde vuruşlarla uygulayın. Böylece zayıf yüzünüz daha oval görünecektir.

Ve birkaç makyaj örneklerim :)

 

PAYLAŞ
Önceki yazıEn Güzel Yaz Kombinleri
Sonraki yazıEn Yakın Arkadaşım Evleniyor!
Iraz Korkmaz
Mimar olmakla birlikte; Kalemsiz Tasarımcı, Kumaşsız Modacı, Fikirsiz Felsefeci, Notasız Müzisyen, Figüransız Yönetmen ve daha azın fazlası...

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here