Anasayfa Moda Öneriler Maskülen Kadın Kimdir?

Maskülen Kadın Kimdir?

2156
3
PAYLAŞ

Fransızca kökenli olup “erkek” anlamına gelen “masculin”, dilden dile benzer şekillerde aktarılması ile en son kıvrak ve zengin Türkçe’mize “maskülen” olarak, “erkeksi” anlamında giren başarılı sözcüktür.

Çoğu bireyin daha cümle içinde kullanamadığı kelime, bugün dünyada birçok kadının moda çizgisini oluşturuyor.

Peki neden kadın?

Kadın, yüzlerce yıl yüzlerce farklı toplumda erkeğe verdiği hizmetle değerlendirilen, alınıp satılan, uzunca bir dönem sadece cinsel obje olarak görülen, ölmüş kocasıyla beraber gömülebilecek kadar görünmez sayılan, eğer güzel ve çekici ise cadı, şeytan diye yakılan, ruhu olup olmadığı bile tartışma konusu olan, temel görevi evde işgücü, cinsellik  ve çoğalma olarak görülen, çirkin ambargolarla bastırılmış hayatını mücadele içinde geçiren asla hak ettiği muameleyi göremeyen biridir kadın. Çoğu erkeğe göre kadın, hala “kimse” olarak değer bulur.

Bunlar bir kadının güçlü olmayı istemesi için yeterli sebeplerdir çoğumuza göre. Öyle değil mi?

Oysa kadın, neredeyse tanrısal bir güç atfedilmiş olan yegane yaratıktır. Kadın kendi seçimleri ile “doğurabilme” kararını verebilir ve vücudu bunun için tasarlanmıştır.  Eğer doğru cümle bu ise; mükemmel bir işçiliktir kadın. Örtünmenin yaprak olduğu günden bu yana kadın hep şıktı. Hep biraz narsist. Az, biraz sofistike. Belki minimalist. Ama hep karakter sahibi.

Bir kadın neden erkeksi olmak ister ki?

20.yüzyılın ortalarından bu yana kadın, kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmak için emin adımlar atmaya başlamıştır. Bir dönem erkeklerle aynı fakültelere gitme özgürlükleri bile olmayan  kadınlar dünden bugüne feminist eylemlerle erkeklerle aynı rahatlıkta bulunmak adına “pantolon” giyebilecek, kamusal alanda erkeklerle eş seviyede durabilecek, iş hayatına girebilecek kadar yürekli olmayı başarmışlardır. Ataerkil toplum düzenine karşı durmuştur kadın. Erkek at binerken, bisiklet sürerken ve hatta yürürken bile rahat olabilecekken kadının ondan ne eksiği vardır ki?

Yoktur ve aramızda kalsın ki hepimiz bir fazlası olduğunu biliyoruz. Bir metaforla destekleyeyim.

“Tanrı erkeği yarattı… Şöyle bir uzaktan baktı, “daha iyisini yapabilirim” dedi ve Tanrı kadını yarattı, kadında modayı.”

Ve bana göre kadın feminen ruhu ile maskülen görünmeyi istedi.

Erkekte renkli çoraplar ve aksesuar ile desteklenmemişse asla sahiplenemediğim kısa paça, maskülen kadının duruşunda öyle bir yere sahip ki, kadın bedeninde zarif olan noktalarda herkese göre değişir. Kadını kadın yapan incecik ve zarif bilekleri olsa gerek bana göre.

Bugün dolaplarımızın vazgeçilmez parçaları olan stilettolar, kısa paça kumaş pantolonların altında devleşir, bacaklar şekillenir ve duruş değişir. Giyen kadının karakteridir ayakkabısı. Oxford tipi düz ayakkabılarda kısa paçaya ayrı bir hava vermiyor değil.

Tabi ki maskülen kadın etekte giyer, lakin bana göre maskülen kadın pantolon ile şıklığın zirvesine tırmanan kadındır. Gerek aksesuarı gerek derin yakalı  bluzu ile seksi, feminen ruhunu pantolonu ile yansıtan güçlü ve sade görünen kadındır maskülen kadın. Düşünülenin aksine maskülen olmak için kısacık saçlı olmanıza gerek yok, uzun saçlarınızı geriye doğru tarayıp uygun saç aksesuarı ile tutturabilir, basitçe bir balıksırtı örgü ve nude tonda makyaj ile seksi ve şık olabilirsiniz. Renk farkını giydiklerinden ziyade aksesuar ile tamamlamayı tercih eden biriyim kemik çerçeveli gözlüklerim, büyük yüzüklerim ve vazgeçmediğim halka küpelerim var, sizde basit dokunuşlar ile maskülen bir tarz elde edebilirsiniz hem de tüm seksiliğinizle. Minicik bluzlar ya da gömlek ile sıradan bir kumaş pantolon, parti ya da arkadaşınızın doğum gününde giyilecek uygun bir seçime dönüşebilir ama gideceğiniz yere göre pastel tonlarda bir ruju lütfen eksik etmeyin. Ceket kollarını kıvırdığınızda zarif bilekleriniz boş görünmemeli tabi ki bileklikleri ve saatleri pas geçmeyin. Kemerleri ve pantolon askıları kullanmayı ihmal etmeyin. Ve ve ve tırnaklar, en azından bir parlatıcımız olsun.:)

Bu sene bol kazak ve tuniklerin, oxford tipi ayakkabıların ve çoğu zaman hızlıca katlayarak elde ettiğimiz italyan paçanın yılıydı. Ben sevmiştim.

Bu sene maskülen kadının yılı mı? Bu elbette tartışma konusu ama ben maskülen kadını rahat ve şık buluyorum. Hep dikkat çekici hep bir adım önde hep göz önünde hep daha güçlü!

PAYLAŞ
Önceki yazıVizesiz Gidilebilecek Bir Yer: Belgrad!
Sonraki yazıEn “Cool” Makyaj Trendleri
Ayça Güllerci
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 3. Sınıf öğrencisi, annesinin kızı. Çizdiklerini dikmeye, diktiklerini giymeye hevesli. 3 yaşından beri boya, iğne ve iplikle meşgul. Annesinin deyişiyle "sanatçı ruhlu çocuğum".

3 YORUM

  1. “Tanrı erkeği yarattı… Şöyle bir uzaktan baktı, “daha iyisini yapabilirim” dedi ve Tanrı kadını yarattı, kadında modayı.” Süpermiş :)

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here