Anasayfa Moda Makyaj Makyaj Hataları – En Sık Yapılan 8 Makyaj Hatası

Makyaj Hataları – En Sık Yapılan 8 Makyaj Hatası

2551
0
PAYLAŞ

Yüz hatlarımız, göz çukurluklarımız ve geniş-dar alnımız; doğru bir makyaj uygulandığı taktirde, orantılı bir görünüme kavuşur. Pekiiiii…. Biz kızlar yüzümüzü ne kadar iyi tanıyoruz? Hergün aynaya bakıyoruz amma velakin doğru teknikler mi uyguluyoruz? Yoksa senelerdir aynı hatayı, tekrar tekrar mı yapıyoruz?

Makyaj Hataları - En Sık Yapılan 8 Makyaj Hatası
Makyaj Hataları – En Sık Yapılan 8 Makyaj Hatası

Size bu yazımda, günlük hayatımızı zorlaştıran ve güzelliğimizi gölgede bırakan, temel makyaj hatalarına yer vermek istedim. İşte sizler için araştırdığım ve uyguladığım, hatta senelerdir benim de yaptığım, altın değerindeki 8 makyaj kuralı!
(Başlamadan önce; yaptığınız bir takım makyaj hatalarını siz de benimle paylaşabilirsiniz… Paylaşın ki, beraber aydınlanalım:) )

Altın değerindeki 8 makyaj kuralı!
Altın değerindeki 8 makyaj kuralı!

1.Önceliğimiz: Cilt tipinize uygun fondöten seçimi

Birinci sırada, benim de en çok yaptığım hatayı yazmak istiyorum. Karma bir cilde sahibim; kuru cilde özel fondötenle parlak, yağlı cilde sahip fondötenlerle de soyulmuş bir görünüm oluşturuyorum. Renkleri de boynumla aynı rengi seçiyorum, böylelikle de nur inmiş bir yüze sahip oluyorum:) Peki çare nedir memedalibeey derseniz, kendime sonradan da olsa uygulamış olduğum fondöten kullanımını anlatayım. Yüzümü her fondöten öncesinde yıkıyor ve gündüz kremimi sürüyorum. İyice emmesi için 5 dakika bekliyorum. Hemen sürersem, föndoten yağlı bir görünüme yol açıyor. Bembeyaz görünümü de, bronzer allık ve bir takım gölge oyunlarıyla dengeliyorum.

Cilt tipinize uygun fondöten seçimi
Cilt tipinize uygun fondöten seçimi

2.Boynunuzu unutmayınız!

Ten makyajınızı tamamladınız ama yüzünüz vücudunuzdan ayrı bir parça gibi görünüyor… Fondöten fırçanızı aşağı şekilde ve boynunuzu da kaplayacak şekilde sürmelisiniz ki, bir bütün oluşturmalısınız. Ve aynı şekil, üzerinden pudra da geçmelisiniz. Hatta gün içerisinde makyajınızı tazelerken, boynunuzu da unutmamalısınız.

Göz Çevresi Makyajı
Boyun Makyajı

3.Aydınlatıcılar: Floresan Gözlere Hayır!

Göz çevremizi olduğundan çok çok beyaz göstererek, sahneye çıkar havasa ulaşmak, en ama en çok yapılan hataların başında geliyor. Bembeyaz farınızla floresanları anımsatan bir çift göz yerine; nude tonlarıyla kontür uygulayarak, doğal ve nazik bir göz makyajına kavuşabilirsiniz. Tabii ki, ten renginiz de bu uygulamadaki en önemli detay… Sadece teninizin bir tık açığı olması dikkat edilmesi gereken nokta olup, beyaz değil ten rengi ve tonlarında seçilmesi gerekmekte!

Göz Çevresi Makyajı
Aydınlatıcı Makyaj

4.Lütfen göz çukurluklarımızı derinleştirmeyelim

Çukur gözlere sahipsiniz ve koyu renkleri çok seviyorsunuz. Fakat panda olmaya gerek yok:) Göz kapağınızı aydınlık renklerle; koyu renkleri de, dış kısımlarının sağ ve sol taraflarına gölge uygulayarak sürmelisiniz. Aydınlık renkler gözlerinizi küçük gösterse de, gölge makyajı büyütecektir. Yeter ki, göz yuvarlığımıza dark uygulamayalım ve sürdüğümüz gölgeyi temiz ince bir fırçayla karıştıralım. Peki daha çıkıntılı, bir nevi pörtlek gözlere sahipsek? İşte şimdi istediğiniz kadar koyu sürebilirsiniz. Eye linerı uzun çekerek, kedi bakışlar elde edebilirsiniz. Tabii abartmadan!

Göz Çevresi Makyajı
Göz Çevresi Makyajı

5.Eyeliner çekememe sorunsallığı

Eye liner çekerken aşağı doğru uzatırsanız ve ya göz içinden kalın başlayarak, göz kapağınızın yarısını kaplayacak şekilde çekerseniz; eyeliner uygulamanızda ciddi sıkıntı var demektir. Kalın çekmeyin demiyorum; sadece iç kısmını ince başlayıp, göz kapağınızın dışına doğru kalınlaştırın diyorum… Hatta eye liner kuyruklarınızı yukarı ve daha daha yukarı çekerek, seksi bakışlar elde edin istiyorum! Çok mu şey istiyorum kızlar:) Hatta pratik olmak adına, eyelinerınızı dış kısımdan başlayarak göz kapağınızın içine doğru çekerek, anlatmak istediğim görüntüyü yakalayabilirsiniz…

Eyeliner Nasıl Çekilir?
Eyeliner Nasıl Çekilir?

6.Bolca allık maksimum abartı

Fırçamızı allığımıza banıp, aynı güçle yanaklarımıza “yuvarlak” şekilde mi sürüyoruz? Ve ya, elmacık kemiklerimizin bitimi, saç başlangıcına kadar mı çekiyoruz? Buyrun size iki büyük hata… Yüz hatlarımızı tanıdığımız kadar, uyguladığımız allığın miktarı ve sürme şekli de, o kadar önemli! Sizi doğal bir görünüme de ulaştırabilir, ekstra abartı surata da! Mesela yanlamasına ve uzun sürmeyin, saçınıza gelmeden o renk bitsin. Fırçanıza da çok yoğun almayın ve sürmeden önce fırçanızı üfleyin. Başlangıçtaki o yoğun rengi elinizde dağıtın ve yüzünüze öyle uygulayın. Gün içerisinde allık kaybolur diye abartmaya gerek yok, gün içerisinde tazelemektir önemli olan!

Allık Sürme Teknikleri
Allık Sürme Teknikleri

7.Dudaklarımızı kalın gösterelim derken…

İncecik dudaklara sahipsiniz ve olduğundan kalın göstermek adına, kırmızı gibi iddialı renkleri dudak çizginizin dışına çıkarak sürüyorsunuz. Başta kalın olsa da, o taşmış görünüm yüzünüzün en dikkat çekici hatası oluyor. Bırakın doğal kalsın; rujunuzu çizgisinde bitirerek de güzelliğinizi belirginleştirebilirsiniz.

Dudak Makyajı
Dudak Makyajı

8.Saçınız ve kaşınız: İşte bütün mesele bu!

Saç renginiz sarı ve bir bakıyoruz kaş renginiz daha da sarı… Ya da tam tersi! Ekstra koyu ve kalın bir kaşa sahipsiniz. Benim de bir zamanlar yaptığım hatalardan biri olan koyu kaş ve sarı saç uyumsuzluğu; en güzel makyajınızda bile kaşınızın ben buradayım diye bağırmasına sebep oluyor. Çok açık kaşlarınızı yine çok açık kahverengi far uygulamalısınız. Çok koyu kaşlarınıza da, saçınızın bir tık koyusu olan kaş boyasıyla boyamalısınız. Böylelikle renk uyumu yakalayabilir, güzelliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Saç ve Kaş Renk Uyumu
Saç ve Kaş Renk Uyumu

Günlük hayatımızda ekstra pratik olmak adına, kendimi de örnek vererek 8 farklı makyaj hatası yazdım. Yine de en güzeli, makyajsız yakalanılabilen, doğal güzelliktir:) Umarım yardımcı olmuşumdur sizlere… Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yine de en güzeli, makyajsız yakalanılabilen, doğal güzelliktir:)
Yine de en güzeli, makyajsız yakalanılabilen, doğal güzelliktir:)

 

 

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here