Anasayfa Anne & Çocuk Koşulsuz Sevgi

Koşulsuz Sevgi

427
0
PAYLAŞ

cocuk-sevgisi

Hepimizin en temel ihtiyacı, belki de bütün problemlerin çözümü, koşulsuz sevgi.

Koşulsuz sevgi çocuk gelişiminde en önemli konulardan biridir. Özellikle annenin (bakım veren kişinin) çocuğuna verdiği sevgi hiçbir koşula bağlı olmamalıdır. Günümüzde çağın getirdiği bazı şartlar sebebiyle anne-çocuk ilişkisinde, anneliğin doğal, içgüdüsel yapısı olumsuz etkilenmektedir. Bu şartlardan başka bir yazımda ayrıntılı bir şekilde bahsetmek isterim. Bu yazıda, koşulsuz sevginin önemi üzerinde durmak istiyorum.

Unutmayalım bizler de çocuktuk. Koşulsuz sevginin önemi hepimizin içinde saklıdır aslında. Ruh sağlığımızın temelini genetik mirasımızın yanı sıra, koşulsuz sevgi ihtiyacının nasıl karşılandığı ya da karşılanmadığı oluşturur. Bebek beyni anne karnından çıktığında oluşumu tamamlanmış halde değildir, 3 yaşına kadar oluşumda çok önemli hatlar atılır. Bu dönemde beyin adeta bir kayıt cihazıdır, saniyede 30 milyon kayıt yapar. Koşulsuz sevgi bu kayıtların nasıl yapıldığını çok büyük oranda etkiler.

Koşulsuz sevgi, çocuğun “ne yaparsam yapayım, annem beni çok seviyor. Ben annem tarafından olduğum gibi kabulüm” şeklinde bir algıya sahip olması demektir. Anne bunu hissettirebilmek için, çocuğa başta şefkatli, toleranslı, sınırları çok geniş bir tutum sergilemelidir. 3 yaşa kadar, sınır sadece ve sadece çocuğun kendine ve ya çevreye geri dönüşü olmayan zarar vereceği noktada koyulmalıdır. Çünkü geriye kalan bütün davranışları kayıt yapması (öğrenme) için gereklidir. Bu tutumla gelişim hızlandırılmış olur çünkü gelişim sadece huzurlu ve güvenli bir ortamda gerçekleşebilir. Böyle bir anne-çocuk ilişkisi içerisinde 3 yaşına kadar getirilen çocuklar, annenin verdiği bu güvenle, çevreye ve dünyaya güvenle bakarlar. Kendilerine güvenleri artar, çünkü “ben olduğum gibi sevilecek bir insanım” algısına sahip olurlar. Bütün hayatları boyunca arkadaş, iş, eş seçimi ve dünya görüşü gibi bütün konularda bu ilişkinin önemi büyüktür.

Herkesin böyle yetiştiği ütopik bir dünyada, huzur, güven, saygı hat safhada olurdu.

PAYLAŞ
Önceki yazıPelerin Trendi
Sonraki yazıEvimizin Makyajı Çerçeve Kombinasyonları
Uzman Klinik Psikolog Hayal Menteş
ODTU(2009) ve Doğuş universitesi(2012)'de eğitimimi tamamladıktan sonra, anne-çocuk ilişkisi alanında çalışmalarımı sürdürüyorum. 2016'da anneliği tatmamla birlikte kendi tecrübelerimi de paylaşmaktan çok mutluyum.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here