Anasayfa Blog Kitaplıkta Bulunması Gereken En iyi Romanlar

Kitaplıkta Bulunması Gereken En iyi Romanlar

355
0
PAYLAŞ

Merhaba hanımlar, okuma alışkanlığımız filmler ve diziler ile körelmiş olsa da bence tekrardan alışkanlık haline getirilmeliyiz çünkü kitap okumak, bir nevi terapidir. Kitaptaki karakterleri hayal gücümüzle bağdaştırırız, bir kitaptaki karakter idol’ümüz olabilir, Kitaptaki karakter biz dahi olabiliriz, neyi-nasıl-nerede istersek orada olur ve buna kimse karışamaz, çünkü kitabı yaşayan bizizdir.

Sizlerle ”Okunması gereken en iyi 10 klasik” tarzında sıkıcı ve bilindik bir yazı paylaşmayacağım, aslında bir çoğunuz bu kitapları ya duymuş ya okumuşsunuzdur. Bir kütüphane oluşturuyorsak veya yeni yeni kitap okuma alışkanlığı kazanıyorsak bence mutlaka en çok okunan kitaplardan başlamalıyız.

Öyleyse kitaplığınızda bulunması gerektiğine inandığım 5 kitabı sizlerle paylaşabilirim.

1- UÇURTMA AVCISIUcurtma-Avcisi10 KİTAP

Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan’ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları… Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı’nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü…

Benim en büyük zaafım çocuklara olan tutkumdur bilen bilir. Sanırım söylemem gereken tek cümle,benim için anlamı derin olan şu cümledir ki;

“Çocuklar boyama kitabı değildir, onları en sevdiğin renge boyayamazsın.”

2- KÜÇÜK PRENSKÜÇÜKPRENS OKUNACAK 10 KİTAP Pilotun uçağı bozulur ve Sahra Çölüne iniş yapmak zorunda kalır. Çölde Küçük Prens ile karşılaşır. Küçük Prens pilota yaşadığı yeri, yaşadığı maceraları anlatmaya başlar. O, B612 Asteroidinde tek başına yaşayan bir prenstir. Gezegeninde çok sevdiği güle özenle bakar. Gülüne nasıl daha faydalı olabileceğinin yollarını araştırmak istediği için diğer gezegenleri gezmek zorunda kalmıştır.Kralın gezegeninde otorite tutkusunu, sanatçının gezegeninde kendini beğenmişliği, sarhoşun gezegeninde saplantıyı, işadamının gezegeninde amaçsız sahip olma tutkusunu, fenercinin gezegeninde öğrenmeden, değişmeden emir yerine getirmeyi, coğrafyacının gezegeninde elitizmi görür. Hepsinden mutsuz ayrılır. Son gezegen ise dünyadır. Dünya, diğerlerinden farklı olarak büyük ve kalabalık bir gezegendir. insanların kendi değerlerinden daha çok giysileriyle anlam ve değer kazandıkları bir yerdir.

Bu kitap bir çocuk kitabı gibi kurgulanmış olsada aslında topluma eleştirisini ifade ettiği bir kitap olarak da değerlendirilir. Kitaptan alabileceğiniz çok cümle var ama her zaman söylediğimiz, fakat uygulamaktan korktuğumuz şu cümle, benim en sevdiğim cümle oldu.

”En iyi yüreğiyle görebilir insan. Gözler asıl görülmesi gerekeni göremez.”

3- YÜREĞİM SENİ ÇOK SEVDİYuregim-seni-cok-sevdi okunacak10kitap “Biliyorum, imkânsız aşk bu! Ama hükmedemiyorum kendime…” demişti Murat. “Çünkü, Yüreğim Seni Çok Sevdi!..”

Ardından da dizelere dökmüştü sevdasını.
“Yüreğim seni çok sevdi
o yürek talan
o yürek yangın yeri
o yürek seni istiyor
bir tek seni…”
Aslı ile Murat’ın İstanbul-Bursa-Amerika üçgeninde yaşadıkları destansı aşkın öyküsü.

Romantik ve sulu göz iseniz yada klişelerden hoşlanıyorsanız, bu kitap tam sizlik. İçinde kurgu değilde, gerçekliği bulacağınız ”aşk romanı”

”Birine ait olduğunda, bu ait oluşu yüreğinin derinliklerinde hissedebiliyorsan eğer, sorun kalmaz zaten.’’

Belkide içsel huzursuzluğumuz aidiyet duygusunu hissetmediğimizdendir? Sizce ?

 

4- GURUR VE ÖNYARGI / AŞK VE GURURaşkvegururo0kunacak gururveönyargı

Konu güney İngiltere`de geçer. Bay ve bayan Bennet, kızları Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Longbourn isimli çiftliklerinde yaşarlar. Bayan Bennet`in hayattaki tek amacı, kızlarını varlıklı ailelere gelin etmektir. Bayan Bennet yan çiftliğin yeni sahibinin işte böyle zengin ve genç bir adam olan Bingley olduğunu öğrendiğinde çok memnun olur. Bingley’in yakın arkadaşı Darcy de bir süreliğine Bingley’lerde kalmaktadır.

Bennet ailesi bir baloda Bingley ve Darcy ile tanışırlar. Darcy’nin çok varlıklı ve aynı zamanda bekar bir adam olduğu baloda çabucak yayılsa da kibirli hali insanların antipatisini toplar. Elizabeth ayrıca Darcy’yi Bingley’e Elizabeth’le dans etmek istemediğini, onu çok da güzel bulmadığını söylerken duyar. Bingley Darcy’nin tersine sempatik tavırlarıyla kasabanın genç kızlarının favorisi olur. Ama hemen o aksam Bennet`lerin en büyük kızı Jane, Bingley’in dikkatini çekmiş ve Bingley onunla diğer bayanlarla ettiğinden çok dans etmiştir.

Bu eseri okuyup ardından filmide izlerseniz tadından yenmez.. Birde biz kadınları en iyi tanımlayan kitaptan bir cümle şudur ki;

”Kadınların düş gücü pek hızlı işler; bir anda beğenmekten aşka, aşktan evliliğe sıçrar.” :)

 

5- JANE EYREjaneeyreokunacak10kitap

On yaşında öksüz kalan Jane Eyre, kendisini hiçbir zaman sevmeyen, ancak kocasının vasiyeti üzerine bakımını üstlenen yengesiyle zor bir yaşam sürmektedir. Gönderildiği katı kuralları olan yatılı okulda (aslında Charlotte Brontë’nin bir yılını geçirdiği Lancashire’daki okuldur) kötü günler geçirir. Ancak Jane Eyre, Charlotte Brontë kadar şanslı değildir; okulda on yıl kalır ve öğretmen olarak mezun olur. Edward Rochester’ın malikânesinde mürebbiye olarak iş bulur. Evin gizemli efendisi Rochester’e âşık olur; ancak onu hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar beklemektedir.

Geçen ki yazımda bahsettiğim viktoryo döneminin kültürel ve sosyal yapısını çok  iyi anlatan bir eser JANE EYRE bence herkesin kitaplığında bulunması gereken bir klasiktir.

”Bana sorarsan, aşk için yaratılmamışsam, evlilik içinde uygun değilim demektir. Garip olmaz mı, Diana.. İnsana sadece işe yarar bir eşya gözüyle bakan bir erkeğe hayat boyunca bağlanmak”

 

Evet, bence herkesin kitaplığında bulunması gerekenlerden bir kaç tanesini sizlerle paylaştım. Bu liste 10, 20, 30 diye uzar gider, bir çok harika kitap belki hala keşfedilmeyi bekliyor. Sizlerinde eklemek istediği kitaplar varsa aşağıya yorum bırakabilir benimle paylaşabilirsiniz.

XoXo

PAYLAŞ
Önceki yazı2016 İlkbahar Yaz Saç Trendleri
Sonraki yazıAh Cilveli Hayat!
Yazan Hanım
Kendimden bir parça hayal.. Hayattaki tek amacım ve hedefim SEVMEK geri kalan herşey teferruat.. Bir ben sözü; "Sen mutluysan, bende mutluyum"

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here