Anasayfa Blog Kışın da Mutlu Olabiliriz

Kışın da Mutlu Olabiliriz

243
0
PAYLAŞ

Yatağa girmek bilmediğimiz sabah da kalkmak istemediğimiz mevsimdir kış. Çünkü gündüz saatlerimiz çok kısa. Bu bize iş-ev, ev-iş döngüsünde hiç yaşayamıyoruz hissi veriyor. Havanın erken karardığı bir ortamda iş çıkışında yapabileceklerimiz listesi kısalıyor. Zaten soğuk, bir de yağmur var, şimdi bir şey yapılmaz derken arkasından kurulu oyuncaklar gibi iş ve ev arasında mekik dokur hale geliyoruz. İşte tam da bu yüzdendir ki geceleri erken yatmak istemiyoruz. Büyük şehir insanı olarak hepimizin maruz kaldığı trafiğin yuttuğu saatleri de çıkartırsak bize kalan bir avuç saatte biraz kitap okuyayım, gündüz konuşamadığım arkadaşımı arayayım, spora gideyim, film izleyeyim,  biraz yazı yazayım derken saat gece yarısını buluyor. Bize kalan 3-4 saate bir dünya şey sığdırmak istiyoruz.

Her mevsimin kendine göre güzellikleri var. Açıkçası ben, yazın bana daha çok mutluluk verdiğini düşünen kısımdayım. Güneş ile aramda aşka benzer bir duygu yoğunluğu var. Ama senenin 6 ayını da güneş yok diye dudak sarkıtarak geçiremem. Bu yüzden her sene kış mevsiminde öğrenmeyi hedeflediğim bir hobiyi hayatıma katmaya çalışıyorum.

2014 kışını fotoğrafçılığı amatör olarak öğrenerek değerlendirdim. Amatörlükten profesyonelliğe geçebilmek için yanımdan makinamı hiç ayırmıyorum ve gözüme güzel gelen her kareyi sonsuzlaştırıyorum. Bunun için Fotoğraf Ağacı’nı tavsiye ederim. Detaylı bilgi için www.fotografagaci.com

Akşamları eve geldiğimizde günün fiziksel ve mental yorgunluğundan arınmak için bir bardak kırmızı şarap ve küçük bir peynir tabağı eşliğinde film izlemenin keyfini kim yadsıyabilir. Bunun için yakın zamanda izlediğim iki filmi tavsiye edeceğim sizlere.

İki film için de iki ayrı yazı konusu çıkar. Bu yazıya sığmaz. Sadece Amerikan sinemasının iç bayıltan klişelerinden bıktım diyorsanız bu iki film size çok iyi gelecek.

Bir başka terapi ve beyin temizleme yöntemi olarak yemek pişirmeyi öneririm. Özellikle de bilmediğimiz, hiç yapmadığımız tariflerden. Bu iki yemek kitabı bir harika siz de benim gibi makarna ve çorba düşkünüyseniz, pişirin bir çorba, içiniz ısınsın.

Evde kediniz köpeğinizle ilgilenmek gibi, uzun kış akşamlarında bir bitki büyütmeyi ve onu baktıkça içinizi açacak bir görsellikte olmasını istiyorsanız, bir Terrarium kursuna katılmanızı öneririm. Her çiçek gibi kaktüs de ağırbaşlı bir delikanlı gibi görünmesine rağmen, onunla konuştukça büyüyor, serpiliyor.

Terrarium kursu için tavsiyem www.peyzajadresim.com

Kurs süresince bir rehabilitasyon merkezindeki kadar rehabilite olacaksınız. Şehir insanı olarak bizler toprak ile temas edince, yeşili görünce mutlu oluyor, özümüzü hatırlıyoruz.

Hiç mi bir şey yapmak istemiyorsunuz. Evde miskinlik gibisi var mı ? Yastıklarınızı kabartın, ekose battaniyenizi üzerinize çekin ve sıcacık evinizde huzur içerisinde olmanın mutluluğunu yaşayın.

fotoğrafçılık-kursu


film tavsiyesi 1 film tavsiyesi 2 makarna tarifleri kitabı terrarium kursu (1) terrarium kursu (2) çorba tarifleri kitabı

PAYLAŞ
Önceki yazıSağlıklı Saçlar İçin
Sonraki yazıRenkler ve Anlamı
Nisa Aslı Erten
Hayatı doya doya her anıyla yaşamayı seven, mutluluğu detaylarda bulmayı bilen, Eren'in annesi, kedi çılgını, seyahat sever, fotoğrafçı, öykü yazarı, güneşli iklim insanı, yemek yapmayı terapi olarak gören, ruh haline göre kıyafetler ve aksesuarlarla oynamayı seven bir titiz başak burcu kadını.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here