Anasayfa Blog Kaliteli Bir Uyku İçin 10 Öneri

Kaliteli Bir Uyku İçin 10 Öneri

122
0
PAYLAŞ

 

uykuUyku hayatımızın en önemli parçası şüphesiz. Yoğun geçen günün ardından ne kadar uyursanız uyuyun yine de uykunuzu alamamış bitkin bir şekilde uyanıyorsanız ve her gün ”Lütfen beş dakika daha lütfen” diyenlerdenseniz önerilerime kulak vermenizi tavsiye ederim.Kaliteli uyku kaliteli gün demektir unutmayın.

1) Kafeinden uzak durun.
Biliyorum bunu çoğu yerde duyuyor ya da okuyorsunuz ama kafein maalesef ki uykunun en büyük düşmanı. Öğleden sonra kafeinden mümkün olduğunca uzak durun. ( Kafeinsiz kahveler bile bir miktar kafein içerir.)

2)Işıkları söndürün.
Işık, uyku sırasında melatonin hormonunun salgılanmasını azaltır ki bu hormon özelliklerde çocuklarda büyüme hormonudur. Biz yetişkinlerde ise hücre yenileyici be bağışıklık sistemini düzenleyici bir hormondur. Sadece karanlıkta salgılanır.

3)Uyku düzeninizi oluşturun.
Ortalama 7-8 saat uyumaya ve her gün aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Hafta sonları bile! Düzeninizi oturttuktan sonra hafta sonları bile ekstra uyumaya gerek duymayacaksınız.

4)Bitki yağları kullanın.
Uyumadan önce bileklerinize veya şakaklarınıza masaj yaparak uyguladığınız lavanta yağı rahatlayıp uykuya dalmanızda yardımcı olacaktır.

5)Sıcak duş alın.
Yatmadan önce alacağınız sıcak (kaynar değil!) bir duş rahatlamanızda ekstra faydalı olacaktır.

6)Bitki çayı için.
Uyumadan yarım saat önce içeceğiniz ıhlamur yada papatya çayı ruhunuzu da vücudunuzu da dinlendirecektir.

7)Yoga yapın.
Yoga sizi kaygı ve endişelerinizden arındırıp rahat bir kafayla uyumanızı sağlayacaktır. Sanılanın aksine basit hareketlerle yoga yapabilirsiniz. Örneğin yatağınıza sırtüstü uzanın ellerinizi göğsünüzün üzerinde birleştirin ve derin derin nefes alıp verin. Bu sırada sadece kafanızı boşaltmayı deneyin. Negatif düşüncelerden uzaklaşın.

8)Kitap okuyun.
Eğer yatağınızda uzun süre bir sağa bir sola dönüp uyuyamıyorsanız yataktan çıkın. Pencerede veya balkonda biraz temiz hava alın. Bir bardak ılık su için. Yatağınıza dönüp en sevdiğiniz kitabı okuyun. Kitap okumaya vaktimiz yok diye şikayet ettiğiniz günlerde hem kitabınızı okumuş olursunuz hem de uykunuz daha çabuk gelmesini sağlarsınız.

9)Telefon ve bilgisayara hayır.
Yatağınıza girmeden en az yarım saat önce telefonunuzu ve bilgisayarınızı kapatın. Dikkat edin yatakta telefonla internete girdiğinizde yada oyun oynadığınızda baş ağrısı hissediyor olabilirsiniz. O ağrıyla uyumak da oldukça zordur. Amacımız ise uyumadan önce mümkün olduğunca kendimizi iyi hissetmek.

10)Müzik dinleyin.
Kastettiğim tabi ki hareketli yada damar dediğimiz dertli şarkılar değil :) Sizi dinlendirebilecek müziklerden bahsediyorum. Hatta sadece deniz dalgası sesi bile olabilir. Hatta ve hatta bu sesleri siz bile kafanızda imgeleyebilirsiniz. Böylece gün içerisinde yaşadığınız can sıkıcı hadiseleri de hatırlamamış olursunuz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here