Anasayfa İlişkiler Kadınlar, Erkekler, İlişkideki İhtiyaçlar…

Kadınlar, Erkekler, İlişkideki İhtiyaçlar…

422
2
PAYLAŞ

Merhaba hanımlar,

Bugün sizlerle kadın-erkek ilişkisi hakkında konuşmak istiyorum.Dünyanın aslında en kolay lakin insanların hep karşı taraftan beklediği şeyler olduğu için bizlere zor gelen iki farklı insanın hem tensel, hem duygusal,hem maddi, hem ailevi şekilde birbirine uyması yada ayak uydurabilmesi.Böyle bir zamanda zor olmasının sebebi bana göre herkesin daha iyisini bulacağını düşünmesi yada daha iyisini istemesi..Ama kendimizi o sevginin akışına bıraksak, bir şeyleri dert etmesek! Her şey daha güzel olmaz mı ? Aslında biz kadınlar gerçekten KOLAYIZ, sadece SEVGİ istiyoruz.. Aşağıda kadın ve erkeğin ihtiyacı olan bir kaç maddeyi size açmak istiyorum.
 kadın erkek aşk
Peki ihtiyaçlarımız neler?
Aşağıdaki maddeler Maslow’un ”İnsanın ihtiyaçlar hiyerarşisi” değil, ilişkideki ihtiyaçlar piramidi olarak nitelendirebiliriz.
1. Sevgi
2. Dürüstlük
3. Güven
4. Ait olmak
5. Duygusal destek
1. Sevgi
Her kadın ve her erkek tabi ki ailesi, arkadaşları tarafından seviliyor hemde koşulsuz! Ama herkes karşı cinsden farklı bir sevgide bekliyor. Peki sevgi nasıl oluyor? İlk görüşte? 2. 3. randevuda? Bilmiyorum hala çözebilmiş değilim, arkadaşlık ilişkilerinde durumu açıklamak çok basittir “seni görür görmez sevdim” yada “sana ilk başta gıcık olmuştum” ne ? Bu da ne demek? Neden “arkadaş” ilişkisinde sevginin ne zaman olduğunu söyleyebiliyoruz da “sevgili ilişkisinde” bu olayın ne zaman oluştuğunu kestiremiyoruz? Ne yani “hulyalı hulyalı baktığında sana vuruldum” “O esprilerini sadece benim için yapmanı düşündüm ve hoşuma gittiğini fark ettim “bakımlı ellerin” “güzel gülüşün”  vs. vs. vs. bir açıklaması yok mu? Gerçekten yok mu? Tabi ki yok! karşı cinsten birini ne zaman, nasıl, neden sevdiğini kestiremiyorsun. Belki dış görünüşüne, belki davranışlarına vurulduk. Önemli olan o sevgiyi -ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek-. Peki ama nasıl? Cevap veriyorum! -sevgini hissettirerek- sevginizi göstermekten korkmayın, çekinmeyin evet bir odun olabilir ama yontup bir şairin kalemi yapmak bizim elimizde yada duygularımızı göstermekte zorluk çekiyor olabiliriz ama göstermeliyiz. Eşiniz veya sevgiliniz işteyken, yan odadayken, ailesinin yanındayken, arkadaşlarıylayken de onu sevdiğimizi hissettirmeliyiz. Mesaj atarak, bir meyve tabağı hazırlayıp ufak bir not bırakarak, kalkıp yanına giderek, onu sevdiğin kadar onun ailesinide sevdiğini göstererek, onun için süslenip onun için alışveriş yaparak, konuşurken gözlerinin içine bakarak aklınıza ne geliyorsa..! Sevgi alışverişi aslında çok kolay lakin biz sevgimizi bazen yanlış Zaman’da yanlış insanlara verebiliyoruz, bu da acı bir deneyim olabiliyor.
2. Dürüstlük
Canınızı mı sıktı? Yada yaptığı bir hareketi hoşunuza mı gitmedi?.. Yanlış anlar mı? Şimdi ortamı germeye ne gerek var? Diye düşünmek sadece sizi mutsuz eder ve içinizde birikir, siz söyleyemedikçe aranızda gerilim olur. Sizi anlamadığını düşünürsünüz haklısınız sizi anlamıyor çünkü  adamın birşeyden haberi yok yahu! Anlatın rahatlayın.
 Bu ufak bir problem tabi esas ”dürüstlük” ilişkinin maneviyatında, ona karşı duygularınız nedir? Seviyorsunuzdur ama bu sizin ömür boyu onu seveceğiniz anlamına gelmiyor! Birçok ilişkideki problemlerde erkekler olaya yüzeysel bakarken, kadınlar derinlerdeki mevzuyu çözmeye çalışıyor. Mevzuyu önce anlamak eğer kuruntu ise uzatmamak kuruntu değilde, gerçekten yanlış giden bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız, olayı kendi içinizde çözmeye çalışmayın. Kırılır, üzülür, ortam gerilir diye içinize atmayın. Kırılan da, üzülen de, parçalara ayrılanda biz oluyoruz!
3. Güven
İnsanlara karşı güven probleminiz varsa, ağzıyla kuş tutsa inanmazsınız, kimiside ilişkinin güven kısmına hiç değinmez bile kendinden emindir, karşı tarafın ne hissedeceği önemli değildir. Güvensizlik bence en zor problem, karşı tarafın güven sarsacak bir şey yapmasına gerek yok! belkide problemli olan sizsinizdir, bir şekilde insanlara karşı duyduğunuz güveni birileri yüzünden yitirmişsinizdir. Bunu paylaşırsınız, elinden geleni yapmaya çalıştığını görürseniz o ilişkide umut vardır.. Ama sadece sizi oyaladığını düşünüyorsanız bence o ilişkiyi sorgulayın ve yıpratmasına izin vermeyin.
4. Ait Olmak
Daha ne söylenebilir ki.. Ait olmak  bütün varlığınızla onun olmak bunu bir erkeğin anlaması duygusal olarak zor, bir kadın ve bir çocuk ait olmanın ne demek olduğunu anlayabilir. Bir kadına aşıksanız ruhunuzu teslim etmelisiniz. Bir erkeğe aşıksanız ruhunuz zaten teslim olmuştur, sizin beklediğiniz o ruhu sarıp sarmalaması güven içinde hissettirmesi eğer bu ikiliyi yakalamış iseniz, kadının gözü arkada kalmaz,şüpheleri olmaz. Eğer bir kadın ruhuyla bedeniyle mantığıyla teslim olmuşsa dünyanın en güçlü erkeği sizsinizdir ve sırtınız yere gelmez. Sizi yüceltir, yüceltir, yüceltir yalnız kadının aidiyet duygusunu sarsarsanız, bir daha sizi ne o kadar çok seven birini bulabilirsiniz ne de kendinizi yüce hissettirecek bir kadın.
5. Duygusal Destek
Her düşünen ve hisseden insanın istediği şey aslında budur. Aile, arkadaş, eş, sevgili, iş hayatında birileri tarafından duygusal destek bekliyoruz. Bu duygusal destek nedir? Yapmak istediğin iş, hayalini kurduğun proje, insanlığa güzel şeyler katacak bir buluş, belki teknoloji alanında, belki eğitimde çığır açacağınız kuramlar, Nasa’ya astronot eğitimi için başvurmak, FBI ajanı olmak yada sadece mükemmel bir anne veya baba olmayı istemek! bunlar her zaman insanların gözünde ”basit” ”komik” ”uçuk” hayallerdir, insanlara beğendirmek o kadar zor ki. Aileniz bile bazen yapmak istediğiniz şeye saçma bir şey söylüyormuş gibi bakabiliyor. Olay aslında ”DEĞER” vermekle ve onu hissettirmekten geçiyor. Bence ilişkide ki en önemli 2. mevzu bu! birbirine ne olursa olsun, gerçekten gerçekleşmeyecek bir hayal dahi olsa karşındaki kişiye saygı duymak, değer vermek ve duygusal olarak yanında olmak.. Bunu hissettirmekten neden korkuyoruz? Günümüzdeki ilişkilerde (ki bu ilişkiler arkadaşlık ve ailede dahil) kimse birinin, birinden daha iyi olmasını istemiyor. Artık kimse birbirine karşılıksız duygular beslemiyor. İnsanların güzel şeyler yapabilmesi için desteğe ve cesaretlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bunu çocuklarınıza, eşlerinize, sevdiklerinize hissettirin, hiç kimse birbirinden üstün değil fakat herkesin birbirinden daha iyi olduğu-olacağı bir şeyler var. Bunları keşfedip birbirimizi cesaretlendirmeliyiz..
Son olarak bana göre ihtiyacımız olan tek şey SEVGİ gerçekten sevildiğimizi hissediyorsak ve de sevdiğimizi hissettiriyorsak, zaten yukarıdaki maddelerin hepsini ilişkilerimizde doğru şekilde yaşıyoruzdur. SEVMEKTEN KORKMAYIN.!! Sevgiyle kalın
XoXo

2 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here