Anasayfa Haberler Kadına Yönelik Şiddetle İlgili Ben Ne Yapabilirim?

Kadına Yönelik Şiddetle İlgili Ben Ne Yapabilirim?

433
0
PAYLAŞ

Kadına karşı şiddet ülkemizde büyük bir yara. O kadar ki, ağır şiddette hasar bırakmadıkça (ölüm veya ciddi yaralanma ile sonuçlanmadıkça), neredeyse şiddeti normal karşılayacak haldeyiz. Kadın kocasından dayak yer; sokakta taciz edilir; tecavüze uğrar; öldürülür ama “Vardır kadının da bir suçu. Hak etmiştir.” denir oldu.

Tecavüze uğrayıp, öldürülen Özgecan Aslan daha gencecik bir kadındı. Tecavüze uğrayan, öldürülen ve adı hiç duyulmayan birçok kadın da var. Genelde şiddetle ilgili haberler “3. sayfa haberi” diye bir tabirle anılır ya hani? İşte o “3. sayfa haberi” olmak hiç de düşük bir olasılık değil.

Şimdi, Özgecan Aslan ve onun gibi şiddetin ölçüsü ne olursa olsun, şiddete maruz kalan tüm kadınlar için bir şeyler yapma zamanıdır.

“Bu son olsun.” diyoruz hep bir ağızdan. Sadece bunu söylemek veya yazmak yetmiyor ne yazık ki. Kadın olarak bu ülkede yaşamayı kolaylaştırmıyor; kaygımızı azaltıp bizi güvende hissettirmiyor bu kadarı.

Ne yapabiliriz?

Şiddete karşı bazı oluşumlar var. Yani Amerika’yı yeniden keşfetmemize gerek yok. Halktan herhangi bir kişi olarak bir hareketin parçası olabiliriz hepimiz. Gönüllü çalışabiliriz ya da en azından biz bilgi edinerek etrafımızın da bilinçlenmesine katkıda bulunabiliriz. Etrafımızda şiddete maruz kalan kişilere yol gösterebiliriz.

Aşağıdaki logolara tıklayarak vakıfların sitelerine ulaşabilir, konuyla ilgili bilgi alabilir ve bireysel olarak nasıl bir katkınız olabileceğini değerlendirebilirsiniz:

Mor Çatı Kadın Sığınağı VakfıAile İçi Şiddete Son logo

Her geçen gün, şiddetten daha az canın yanması dileğiyle,

Mine Hasırcı

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here