Anasayfa Egzersizler İnanın, Harekete Geçin… Güle Güle Selülit!

İnanın, Harekete Geçin… Güle Güle Selülit!

411
0
PAYLAŞ

Merhaba Hanımlar; hepimiz ne kadar zayıf ya da kilolu olursak olalım kabusumuz olan selülitlerden kurtulmak en büyük isteklerimizden.

Eskiden insanlar daha hareketli yaşam içindeydiler, kilo ya da selülit gibi sorunları yoktu.

Türk kadınlarımız daha yuvarlak vücut yapılı ve selülit sorunu yaşamazdı. Günümüz dünyasında teknoloji, modern çağa bir çok yarar sağlıyor.

Ancak bu yararların yanı sıra gelişen teknoloji ile birlikte kişiler daha az hareket yapar haldeler. Bu da bir çok olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Özellikle kadınlar açısından durum daha da korkunç hale gelmekte.

Kadınlarda daha sık görülen selülitin kiloyla doğrudan bir ilgisi olmadığının; selülit aslında “Genetik Yatkınlıkla” çok ilgili olduğunu da belirtiyor uzmanlar. Genellikle vücudun bacak, kalça, diz yanları, kolların üst kısımları ve göbek bölgelerinde oluşur.

Sıkı, dik ve biçimli kalçalara sahip olmak için yapabileceğiniz çok şey var.

8 basit hareketle selülite veda etmek ister misiniz? Hadi beni takip edin! 

Programı birer-ikişer gün ara vererek haftada 3 kez uygulayabilirsiniz. Egzersizin başında 5-10 dakika ısının, sonrasında da kalçalarınızı esnetin.

1- Köprüde top yuvarlama

Köprüde top yuvarlama

Karın ve kalça sıkılı, vücut düz bir hat halinde omuzlardan parmak uçlarına doğru uzanıyor.Bu pozisyondayken nefes verirken topu ayaklarınızla kalçanıza doğru çekin. İterek başlangıç pozisyonuna gelip hareketi tekrarlayın. (her iki bacakla 24 kez)

2- Plank pozisyonunda bacak itme

Kolları dirsekten 90 derecelik bir açıyla bükerek, dirsekler Plank pozisyonunda bacak itmeomuzların hemen altında olacak şekilde kolunuzun dirsekten yere koyun. Karnınızı da yerden kaldırarak ayaklarınızın ve kollarınızın üzerinde durun ve plank pozisyonunu alın. Mümkün olduğunca sıkı ve uzağa kaldırın. (her iki bacakla 24 kez)

3- Bacak kaldırma

Gövdeniz yere paralel olacak şekilde öne doğru eğilerek bir duvarabacak kaldırma ellerinizi başınızın hizasında koyun. Bacağınızı dizden kırmadan ve kalçanızı oynatmadan düz bir şekilde geride yukarı doğru kaldırın. (yaklaşık 1 dk böyle durun ve İki bacakla 3-5 tekrar yapın)

4- Öne Hamle

Ayaklar omuz genişliğinde açık, kollar yanlarda… Nefes verirken biröne lunge bacağınızla ileri doğru adım atın ve her iki bacağınızı dizlerden 90 derecelik açıyla bükerek, öndeki bacak yere paralel oluncaya kadar alçaltın. (Öndeki ayak yere tam basıyor, arkadaki ayağın ise parmak ucuna basıyorsunuz.) (her iki bacakla 24 kez)

5- Duvara yaslanarak çömelme

Bacaklarınızı kalça genişliğinde açın, sırtınızı duvara yaslayın ve duvara yaslanhayali bir sandalyeye oturuyor gibi dizlerinizi bükerek yere doğru alçaltın. ( 1 dk ve 5 kez yapın.)

6- Yukarı tekme

Ellerinizi omuz hizasında, dizlerinizi kalça hizasında yere koyarak Yukarı tekmemasa pozisyonu alın. Bir bacağınızı, dizden geriye 90 derecelik bir açıyla bükerek yukarı doğru kaldırın. Bu açıdayken yukarı doğru kısa itişler yapın. (her iki bacakla 16 kez)

 

7- Tek bacak köprü

Ayak tabanlarınız yerde sırtüstü uzanın. Nefes verirken köprü hareketivücudunuzu kuyruk sokumundan başlayarak yukarı doğru kaldırın. Karın ve kalça kasları sıkı olmalı ve vücudunuz omuzlarınızdan dizlerinize kadar düz bir çizgi çizmeli. Bu pozisyondayken tek bacağınızı yukarı kaldırın ve dışa doğru çevirin. (her iki bacakla 16 kez)

8- Elastik bantla köprü

Dizlerinizin hemen üzerinde elastik bandı gergin bir şekilde bant hareketibağlayın ve sırtüstü uzanın. Kalçanızı yerden kaldırarak köprü pozisyonu alırken dizlerinizi de dışa doğru itin. 2 saniye kadar pozisyonda kalın. (her iki bacakla 16 kez)

Bununla birlikte sadece bu hareketleri yaptım ben tamamım kesinlikle yanlış bir seçim olur. 

Ağır hamur işleri, yağlı yemekler ve abur cuburu olağanca en aza indirmelisiniz.

Asla vazgeçmeyin en büyük püf noktası SABIR’dır.

Kalça kaslarınızı uyarmak için gün içerisinde aklınıza geldiğinde sıkıp gevşetin. En tembel kişiler bile bunu yapabilir.

Asansörden ziyade merdivenleri tercih edin.

Bu egzersizlere her gün 30-40 dakika ayrılması halinde selülitlerde gözle görülür bir azalma sağlanabilir.

İnanın, Harekete Geçin, Sabredin ve Seyredin. Güzel sonuçlarınızı bekliyor olacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here