PAYLAŞ

Her kadın rüya gibi bir aşk istemez mi? Peki, bu aşkı doyasıya yaşamak istemez mi? Başkalarının yaşadığı aşkları da merak etmezler mi?

Kısacası yaşadığımız aşklardan, yalnızlıklardan, hayal kırıklıklarından, çılgınlıklardan, özlemlerden, göz yaşlarından ve en önemlisi yaşanmış büyülü duygulardan bir parçayı izlediğimiz her filmde ararız. Bazen de bu filmlerde ki karakterlerin yerine koyarız kendimizi.

Siz de benim gibi bir başrol de oynuyorsanız her film de ve romantik-komedi film türü tutkunuysanız size bir kaç önerim olacak:

1UP (Yukarı Bak) IMDB PUANI:8,3

2009 yılında çekilen efsane bir animasyon filmidir. Çocuk iken tanışan Carl ve Ellie’nin, yıllar boyu süren aşklarını ve maceralarını içeren tatlı bir yapım. Ellie’nin çılgınca hayallerinin peşinde gitme tutkusunu yerine getiremeyince, Carl’ın biricik eşinin hayallerinin peşinde koşmasını anlatıyor.

2RUBY SPARKS (Hayalimdeki Aşk) IMDB PUANI:7,2

Hayalini kurduğunuz kusursuz insanı sabah uyandığınızda yaşadığını görseydiniz ne yapardınız? Genç yaşta ünlü bir yazar olan Calvin, ikinci kitabını rüyalarında ki kadını düşünerek yazmaktadır. Bir sabah uyandığında ise..

3OBVİOUS CHİLD, IMDB PUANI:6,8

Herkesin kendini ifade etme şekli farklıdır. Donna kendini en çok sahnede yaptığı stand-up gösterileriyle anlatabilmektedir. Eski sevgilisi ile ayrıldıktan sonra hayatı durma noktasına giren Donna’nın, bu durumda çıkmak için yaşadığı olayları espritüel bir dille anlatan hoş bir film.

4THE FAULT İN OUR STARS (Aynı Yıldızın Altında) IMDB PUANI:8,0

Günümüz de kanser hastalığının artık çok küçük yaşlarda da görülebildiğini, tedavi sürecinin zorluğunu ve psikolojik olarak hastayı ve ailelerinin hayatlarını etkileyişini çok etkili bir kalemde yazıya döken John Green’in kitabından beyaz perdeye uyarlanan harika bir film. Peki onlar aşık olamazlar mı? sorusunun cevabını filmde bulabilirsiniz.

5IN YOUR EYES, IMDB PUANI:7,2

Başkasının gözlerinden hayatı görmek nasıl olurdu? Tanımadığınız, dokunmadığınız, kokusunu bilemediğiniz birinin beyninde yaşama duygusu peki? Sizin yaşadıklarınızı aynı şiddet ile yaşayan başka birinin olması mümkün mü? Böyle bir hayatı evlendikten sonra yaşarsanız peki ne olur? Tüm sorularınızın cevabını film de bulucaksınız.

6THE TİME TRAVELER’S WİFE (Zaman Yolcusunun Karısı) IMDB PUANI:7,1

Henry De Tamble çok nadir bulunan bir genetik hastalığı vardır. Zaman yolculuğuna sebep olan bu hastalık Henry’nin hayatını yaşanamaz hale getirmektedir. Fakat bu hastalığın Henry’e kazandırdığı tek şey hayatının aşkı olan Clare Abshire ile tanışmasıdır. Peki, Henry’e aşık olmak bir kadının hayatında nelere sebep olur?

7SİLVİR LİNİNGS PLAYBOOK (Umut Işığım) IMDB PUANI:7,9

Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano, yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. Bir tramva sonrası mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. 8 ay sonra ailesinin yanına geri dönen Pat’ın amacı artık düzgün bir adam olup, işini geri almak ve karısı Vicky’yi bu sayede geri kazanmaktır. Bu durum sandığı gibi kolay olmayacaktır.Bir yemekte, aile dostu Tiffany ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır.

8BAREFOOT (Yalın Ayak) IMDB PUANI:6,7

Başına buyruk yaşayan zengin bir ailenin oğlu yaşantısından dolayı kamu görevine çarptırıldığı bir hastanede psikiyatri hastası olan kız ile tanışır. Ailesine kendini farklı göstermek isteyen oğlan hastanede tacize uğrayan genç ve saf kızı ağabeyinin düğününe götürür. Kız ise istikrarsız bir çekicilik ve zekası ile aileyi etkiler.

9BREAKFAST AT TİFFANY’S (Tiffany’de Kahvaltı) IMDB PUANI:7,8

Efsane filmlerden biri daha. 1961 yapımı olduğuna bakmayın, saf ve temiz bir aşkı anlatan roman uyarlaması olan bu film sizi hem eğlendirirken hem de aşkın gerçek varlığına inandıracak.

10LE FABULEUX DESTİN D’AMELİE POULAİN (Amelie) IMDP PUANI:8,4

Fransız yapımı bu filmde sizi masum bir aşk bekliyor. Anne ve babasını kaybetmiş olan Amelie, kendini başkalarının hayatlarını tamir etmeye ve onları mutlu kılmaya adamıştır. Bu adanmışlığı fark ettirmeden, bu durumdan bir haber olan insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik yapmaktadır. Peki başkalarının mutluluğu için çabalayan Amelie, yalnızlığının farkına vardığı an kendi mutluluğu için de çabalamaya başlayacak mıdır?

5 YORUM

  1. Romantik komedi filmlerini çok severim ve listede izlemediğim filmler var ilk boş vaktimi onlarla değerlendiricem :)

    Love me if you dare (Cesaretin var mı aşka) filmi de bu kategoriye girebilecek harika bi film tavsiye ederim.

  2. Listeyi çok beğendim, özenle seçildiği her halinden belli oluyor en yakın zamanda izlemediklerimi izleyeceğim :) Sizden başka listeler de bekliyorum, teşekkürler…

    • Çok teşekkür ederim :) Yeni bir liste paylaşımı yapmak çok isterim bende, iyi seyirler şimdiden :)

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here