Anasayfa Kültür & Sanat Her Kadının İzlemesi Gereken, 11 Dizi Önerisi!

Her Kadının İzlemesi Gereken, 11 Dizi Önerisi!

1620
6
PAYLAŞ

 Her kadının, boş zamanlarında dizi izlemeyi sevdiğini bilmeyen yoktur. Peki, biz kadınlar, izleyeceğimiz dizileri neye göre seçeriz?

 Dizinin içinde geçen olay örgüsünün hayatımıza dokunmasını isteriz, karakterlerin bizi kendisine bağlamasını isteriz, kenarından köşesinden kalbimize dokunmasını isteriz, yakışıklı erkekleri ancak ekranlardan görebildiğimiz için gözümüze hitap etsin isteriz ve son olarak da boş zamanımızı doldursun da yeter, isteriz.

 Bugüne kadar izlediğim dizilerden hem gözünüze hem kalbinize hem de aklınıza hitap edecek bir kaç yabancı dizi önerisinde bulunmak istiyorum. Unutmayın ki yabancı dildeki diziler, yabancı dilinizi geliştirmenize ve kelime bilginizi artırmanıza yardımcı olur.

1. Game Of Thrones (Taht Oyunları) YIL:2011- IMDB PUANI:9,5

hbo-game-of-thronesTÜR: Macera, Dram, Fantastik

 Roman uyarlaması olan bu dizi, tüm dünya da ve ülkemizde de büyük yankı uyandırdı. Dizi boyunca ‘yok artık’ terimini dilinizden düşüremeyeceksiniz.

KONUSU: Yedi Krallık diyarının kralı olan Robert Baratheon beklenmedik bir zamanda hayatını kaybederek Demir Taht’ı çocukluk arkadaşı olan Eddard Stark’a bıraktığını vasiyet eder. Fakat Stark’ın taht oyunlarında mahsumu oynaması kirli taht oyunlarının başlamasının startını verecektir. Demir Taht’a oturmak isteyen hanedanlar arasındaki amansız savaş başlar ve dost ile düşmanın, yalan ile gerçeğin birbirine girdiği bu dönemde Yedi Krallık için taht savaşları hız kazanacaktır.

SEZONLAR: 4. sezonu deviren dizi, 5. sezonuna 1 Nisan 2015’de başlayacaktır.

2. The Vampire Diaries (Vampir Günlükleri) YIL:2009- IMDB: 8,1

10647235_10153275879654968_4450742380522385738_n TÜR: Dram, Fantastik, Gerilim, Gizem, Korku, Romantik

 Eğer içinizde benim gibi, Ian Somerhalder hayranı olan varsa ,soluksuz izleye bileceğiniz bir dizi. Dizide ilk sezonlar da, ne kadar itici bir rolde olsa da, 5-6 sezonlarda kendisine aşık olabilirsiniz. Roman uyarlaması olan bu dizi de, dünyada bir fenomen olmuştur.

 KONUSU: Mystic Falls kasabası, sakinlerinin hayatları görüldüğü gibi sakin ve huzurlu olmayacaktır, artık. Vampir Salvatore kardeşlerin, kasabaya dönmesi ile birlikte bir çok kasaba sakininin, hayatı değişmeye başlayacaktır. Lise öğrencisi olan Elena, su götürmeyecek kadar yakışıklı olan Salvatore kardeşlerden  Stefan’a aşık olacaktır. Elena’nın hayatı, Salvatore kardeşlerin hayatı ile aslında yıllar öncesi iç içe geçmiş durumdadır. Nasıl mı? Diziyi izleyerek bu sorunun cevabını bulalım.

SEZONLAR: 6. sezonu vizyonda dır.

3. The Originals YIL: 2013- IMDB: 8,5 

originalsTÜR: Dram, Gizem, Korku, Fantastik

 The Vampire Diaries’ın karakterlerinin, ayrı bir dizi içinde hikayelerine devam edilmesi, kararı verildi.

 Bir başka yakışıklı Joseph Morgan’ın, Klaus Mikaelson’a hayat verdiği bu diziyi sıkılmadan izleye bilirsiniz.

KONUSU: Kurt adam-vampir melezi, köken vampirlerden Klaus Mikaelson, doğaüstü olayların kaynaşma noktası olan New Orleans’ta, kendisine karşı bir güç oluşturulduğuna dair gizemli bir mesaj alır. Zamanında ailesinin de kurulmasına yardım ettiği, Fransız mahallesi Quarter’a gitmesi ile başlar dizimiz. Cadılar, vampirler ve kurt adamların bir arada yaşadığı bu mahallede, aslında hiç dışarıdan bakıldığı gibi sütliman bir hava yoktur. Vampirlerin boyunduruğunda yaşayan, cadılar ve kurt adamların, köken kardeşler ‘Mikaelson’ların’ boyunduruğuna girmesi, durumu söz konusu mudur? Peki, sizce bir melez vampirin bebeği olabilir mi? İzleyip sorularımızın cevabını bulalım.

SEZONLAR: 2. sezonu devam etmektedir.

4. The Fall  YIL:2013- IMDB: 8,2

The-Fall-poster TÜR: Dram, Gerilim

Jamie Dornan’ın, efsane Grey’in, oynadığı dizimizi ben sırf meraktan izlemiştim. Oyunculuğunu merak ederek Jamie Dornan’ın. Hiç pişman olmadım. Bir daha olsa bir daha izlerim. Seri katillere, Dexter’dan sonra sempati beslerken bu dizi ile bir daha duygularım kabardı.

KONUSU: Belfast ve çevresinde cinayetler işleyen bir seri katil ve soruşturmadan sorumlu olan bir kadın dedektif, şefi konu alıyor dizimiz. Alice Monroe adında bir avukat cinayete kurban gider. Kurbanın politik arenada önemli bir şahsın yakını olması dolayısıyla, polis teşkilatı üzerinde bir baskı oluşur. Katilin yakalanması adına hızlı bir sonuç alabilmek için deneyimli zeki dedektif  Stella Gibson şehre gelir. Özenli bir çalışma yürüterek şehirde yaşanan diğer cinayetler ile Alice Monroe cinayeti arasında bağlantı kurar. Bu cinayetlerin bir seri katil işi olduğunu düşünen Gibson, çevresini buna inandırmakta zorlanır. Pes etmeyerek katilin peşini bırakmayan dedektifin ve seri katilin psikolojisinin incelendiği bu diziyi zevkle izleyeceksiniz.

Sezonlar: 2. sezonu 2014’de bitmiş olan dizinin, yeni sezonunun yayın tarihi belli değildir.

5. Girls (Kızlar) YILLAR: 2012- IMDB: 7,4

girls TÜR:  Dram, Komedi

 Sıradan hayatları olan dört kız arkadaşın hayatlarını konu alan bu dizi ile New York’un diğer yüzünü göreceksiniz. Sizlerinde en yakın arkadaşlarınızla, sevgililerinizle ve ailelerinizle sorunlarınız, vardır. Bu kızlar bizlerden biri!

 KONUSU: En yakın arkadaşı Marnie ile aynı evde yaşayan Hannah’nın hem kirasını ödemesi, hem de yaşamına devam edebilmesi için gerçek bir işe girip para kazanması gerekiyor. Zaten çok kolay olmayan hayatı, ailesinin bu kararıyla Hannah için daha da zor bir döneme giriyor. Hannah’nın en yakın arkadaşı Marnie’ye gelecek olursak: Marnie miladı dolmuş bir ilişki yaşayan ve fazlasıyla mükemmeliyetçi bir genç kız. Bir sanat galerisinde çalışan Marnie için hayat zaten yeterince gerçekçi. Ekibin diğer üyelerine nazaran daha olgun olan Marnie, her şeyi gereğinden fazla ciddiye alıyor. Son zamanlarda kafasını karıştıran en önemli konu ise, uzun ve ciddi bir ilişki yaşadığı Charlie’yi artık sevmediğini fark etmesi. Ekibin en masum üyesi Shoshanna ise, henüz üniversitede okuyan ve hayat konusunda çok tecrübesiz bir genç kızımız. Kendisi başına gelen her olayı büyük bir hayretle karşılıyor.

 SEZONLAR: 4. sezonuna yeni başlamıştır.

6. New Girl (Yeni Kız) YIL: 2011- IMDB: 7,9

New-Girl TÜR: Komedi

Bir erkekle aynı evde yaşaması zor iken, 3-4 erkekle aynı evde yaşamak nasıldır? Gülmekten gözleriniz yaşaracak, burnunuz akacak ve gününüz mutlu geçecek.

KONUSU: Jess Day, kötü bir ayrılış yaşamış ve erkek arkadaşı ile yaşadığı evden ayrılmak zorunda kalmıştır. Üç erkek arkadaşın ev ilanına görüp başvuran Jess’in, bu eve taşınması ile hikaye başlar.  Nick, Schmidt ve Winston ile yaşamaya başlayan Jess’in işi hiç de kolay olmayacaktır. Schmidt, gençliğinde şişmanlığın verdiği görünmezliği üstünden attıktan sonra bir casanova olup çıkmıştır. Nick Miller, dizinin en komik karakterlerindendir, hukuk fakültesi mezunu bir barmendir. Hayatta tek sevdiği şey hiç bir şey yapmamaktır. Winston ise evin en saf erkeğidir, kendi yarattığı dünya da arkadaşları ile mutlu yaşadığını düşünmektedir. Ve dizinin ilk bölümünde yer alıp daha sonra ki sezonlarda diziye dahil olan Coach ise amatör basketbol koçluğuna evde devam etmektedir.

SEZONLAR: 4. sezonu ekranlarda devam etmektedir.

7.  Pretty Little Liars (Sevimli Küçük Yalancılar) YILLAR:2010-    IMDB:8,0

pretty-little-liars-1-sezon

TÜR: Dram, Gerilim, Gizem

 Bu dizide bir roman uyarlaması olarak karşımıza geliyor. Eğer roman serisini okumuşsanız dizinin romandan biraz daha farklı ilerlediğini göre bilirsiniz.

KONUSU: Beş kişilik, bir arkadaş grubunuzdan biri aniden ortadan kaybolsa ve bulunamasa, ne yapardınız? Spencer Hastings, Hanna Marin, Aria Montgomery, Emily Fields ve Alison DiLaurentis pijama partisi yaparken Alison’un dışarı çıkmasından sonra, kaybolması ile hayatları hiç düzelmeyecek şekilde bozulur. Ta ki bir yıl sonra, cesedi eskiden yaşadığı evin arkasında bulunana kadar. Ceset bulununca kızlar kendine, “A” diyen birinden, anonim olarak mesaj almaya başlarlar. Bu mesajlar Alison’un kızlar hakkında bildiği sırları içerir. Peki bu “A” kim?

SEZONLAR: 5. sezonu ile ekranda yer almaktadır.

8. Masters Of Sex   YIL:2013- IMDB:8,1

700653-masters3

TÜR: Dram

1950’li yıllarda tabu olan cinselliğe, bir bakış açısı getirmeye çalışan doktor ve onun asistanını konu alan, dizi.

KONUSU: Dr. William Masters, işinde başarılı olan, bir üniversite hastanesinin en tanınmış jinekoloğudur.  O güne kadar üzerinde bilimsel bir araştırma yapılmamış olan, seks süresince kadın ve erkekte yaşanan tepkimeleri araştırmak ister. O dönemin koşullarında üniversite yönetimi bu çalışmaya destek olmamaktadır. Bu William’ı vazgeçiremeyecektir, yinede. Peki bilimsel bir çalışma tek başına yapılabilir mi? Virginia Johnson’u yanına önce sekreter olarak alan ve daha sonra asistanı yapan William’ın hayatını konu almaktadır.

SEZONLAR: 2. sezonunu bitirmiş olan dizi. 2015 yılında 3. sezonu ile ekranlarımıza dönecektir.

9. Black Mirror (Kara Ayna) YIL: 2011- IMDB: 8,8

bm440

TÜR: Dram, Bilim kurgu, Korku, Komedi

 Alışılmışın dışında, her sezonu sadece üç bölümden oluşan film tadında, efsane dizidir.

KONUSU: Her biri farklı yazar, yönetmen ve oyunculara sahip dizi. Üstelik süreleri bile farklı. Üçlemenin ortak paydası ise hayatımızı kolaylaştırması beklenen teknolojinin, bizi nasıl avucuna aldığı ve sosyal yaşantımızı nasıl alt üst ettiğini anlatmaktadır.

SEZONLAR: 2 sezonu sona ermiştir. 2014’de yılbaşına özel bir özel bölüm yayınlanmış ve 2015’de yeni bölümleri ekrana gelmeye başlayacaktır.

10. Sex And The City  YIL:1998-2014  IMDB:6,9

0159206

TÜR: Komedi, Romantik

Her kadının mutlaka ama mutlaka izlemesi gereken bir dizi. Arkadaşlıkları, ilişkileri ve iş yaşantılarını tatlı bir dil ile işliyor. Kadın- Erkek ilişkisini, güzel bir dil ile ekranlara taşımaktadır.

KONUSU: New York’ta yaşayan kariyer sahibi dört kadının hayat hikayelerini konu almaktadır.  Gazeteci Carrie Bradshaw, bir gazetede kadın erkek ilişkileri ve seks üzerine köşe yazıları yazmaktadır. Carrie yazılarını yaşadığı ilişkilere dayandırmakradır. Mr. Big ile olan ilşkisi onu derinden etkilemektedir. Avukat olan Miranda erkekler ve aşk konusunda katı kurallara sahiptir ve aşık olmadan ilişkilerini yürütmeye çalışır. Kendine ait halkla ilişkiler şirketi olan grubun en çapkını Samantha, sürekli ilişki yerine tek gecelik ilişkileri tercih etmekte ve bu nedenle fazla seçici davranmamaktadır. Grubun en romantiği ve tutucu yapıya sahip olanı Charlotte’ın en büyük amacı ise mükemmel, genç ve zengin bir erkekle büyük bir aşk yaşayarak mükemmel bir düğünle evlenmektir.

SEZONLAR: Altı sezondan oluşan bu dizinin iki tanede filmi mevcuttur.

11. Gossip Girl (Dedikoducu Kız) YIL:2007-2012 IMDB: 7,4

gossip_girl_wallpaper_1280x1024_6-600x479

 

 TÜR: Drama, Romantik

 New York sosyetesine girmeye hazır mısınız? Skandallara, aşka ve soluksuz bir dedikoduya hazır mısınız?

KONUSU: 15-18 yaşları arasında oluşan, New York’lu gençlerin hayatlarını konu alan bu dizi de, çok zengin ailelerinin çocuklarının yaşamlarını, gözler önüne sermekte. Bu kadar zengin olup, skandallar ve dedikodular ile gündeme gelmemek mümkün mü? Peki, bu gündemi kimin oluşturduğunu bilememek, ne kadar çok çıldırtır sizleri? Pırıltılı hayatların dışında mı, içinde mi, olduğunu bilemeyeceğiniz bir blog yazarı “Dedikoducu Kız” ismi ile bu gençlere, hayatı dar etmektedir.

SEZONLAR: Altıncı sezonu ile ekranlara veda etmiştir.

6 YORUM

  1. Yazınızı cok begendim. Iclerinde izledigim diziler var tam da bahsettiginiz gibi eglenceli ve etkileyici diziler. Ozellikle black mirror a bayilmistim =)

  2. sevdiğim diziler var aralarında diğer tavsiyelerine de bakacağım bu yüzden. sanırım zevklerimiz az çok uyuşuyor. :)

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here