Anasayfa Moda Kombinler ”Harajuku Gençliği”

”Harajuku Gençliği”

397
2
PAYLAŞ
Akım 2. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkmaya başlamış
Akım 2. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkmaya başlamış

Adını Japonya‘nın başkenti Tokyo‘nun bir semti olan Harajuku‘ dan alan bu moda akımı 80’li yıllarda ortaya çıkmış ve ”klişelere baş kaldırış” sloganı ile hayat bulmuştur.

Modadaki yerleşik kurallara ve bununla beraber gelen klon insanlara tepki olarak doğan, çok derinlerde ‘kişisel özgürlüğü’ haykıran bu akım; önceleri moda otoriteleri tarafından ucuz bulunup ve aşağılanmış olmasına rağmen şimdilerde dünya modasını belirleyen ilk adreslerden biri olmuştur.

Kulakları olan bereler çok moda
Kulakları olan bereler çok moda

Öyle ki Türkiye için ultra garip sayılabilecek, ancak kostüm partilerinde cesaret edilerek tamamını kullanılabileceğimiz Harajuku stili ürünler aslında biz fark etmeden dolaplarımızda yerini almıştır. Misal; eskidikçe yerine yenilerini aldığımız Ugg’ larımız, yeniden ışıldayan Adidas ayakkabılarımız (önünde bir ayıcık figürü iliştirilmiş versiyonları da şuan pek popüler), platform Converse’ lerimiz, diz üstü hayvan desenli ponponlu çoraplarımız, kulaklı berelerimiz ve daha niceleri…

Çılgın kızlar!!
Çılgın kızlar!!

Farklı akımların karıştıran ve benzersiz stilleri ile karşımıza çıkan bu çılgın gençler, ünlü müzisyenlerin de dikkatini çekmiş olacak ki, şarkı sözlerinde ve kliplerinde bu gençleri kullanmışlardır. Örneğin Gwen Steffani 2004 yılında piyasaya sürdüğü ”Harajuku Girls” isimli şarkısında ”Harajuku Girls sure you’ ve got some wicked-style” diyerek onları mecazi bir şekilde övmüş video klibinde de bu kızları ve dansları bol bol kullanmıştır.

O da bir Harijuku Girl!
O da bir Harijuku Girl!

Ayrıca Harajuku akımı da kendi içinde dallara ayrılmaktadır: Kawaii, gosu rori, kodona, sweet loli, gothic lolita, neutrals, senta, rockabilly…ve bunun gibi. Tokyo’ lu gençler Harajuku‘ da özellikle pazar günleri sanki ellerine geçirdikleri her şeyi üzerlerine montelemiş gibi giyinip kimi ‘Gothic Lolita’ kimi ‘Kawaii’ stilinde kendi gruplarına uygun giyinerek yeni arkadaşlıklar kurup Omotesando ve Takeshita caddelerinde defile yapmaktadırlar. (Sosyalleşmenin en eğlenceli yolu bu olsa gerek :))

Çeşit çeşit Harijuku modeli
Çeşit çeşit Harijuku modeli

Açıkçası bu anlaması güç ama sempatik bir çekiciliği olan moda akımını takip eden gençler; bembeyaz fondotenli suratlarıyla, anime edasıyla yemyeşil at kuyruğu saçlarıyla, en uç renkteki lensleriyle uyumsuzluktaki uyumu yakalayıp dikkatleri üzerlerine çekmeyi iyi beceriyor ve gün geçtikçe moda tutkunu takipçilerini arttırıyorlar.

Lolipop gibi :)
Lolipop gibi :)

Gizli sırrım olan ”Harajuku Gençliği!” sayesinde yıllardır gururla taşıdığım ”Anime” lakabım ile size verebileceğim tavsiye; hemen Harajuku akımından esinlenerek tek tük parçaları stilinize katın (aman sakın komple bir Harajuku kızı gibi dışarı çıkmayın! Türkiye’de başınıza her şey gelebilir :)) ve modanın öncüsü olurken hayatlarınızı renklendirin ;)

PAYLAŞ
Önceki yazıÖlmeyen Trend: Dantel
Sonraki yazıModası Hiç Geçmeyecek: Denim Ceketler
Elif Yoldaş
Bana göre her sanatçının içinde yaratıcılık vardır; yazar, çizer, söyler, giyer, giydirir... Bu böyle uzar gider :) Kendimi kısaca özetlersem; ''Aşk'' ve ''Seninle'' isimlerinde iki single albüm çıkarmış, İskender Paydaş ile çalışmış, Sevda Cenap And Vakfı'nda sanat köşesinde yazmış, konservatuvar mezunu yeni albüm hazırlığında ufak tefek insan :)

2 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here