Anasayfa Gezi Gidilip Görülesi İrlanda!

Gidilip Görülesi İrlanda!

612
9
PAYLAŞ

Sizlere en çok ziyaret etmek istediğim yerden bahsetmek istiyorum bugün, İrlanda.

Deniz iklimi yaşayan İrlanda da kışlar da çok soğuk geçmiyormuş, mevsim yeşil, mevsim mis, mevsim görsel şölen adeta. Bol yağışlı olmasına rağmen şikayet edildiğini pek duymadım, keza ıslandıkça yeşeren bir yerden bahsediyoruz. Yani tarım ve hayvancılığın geliştiği ve bu vesile ile de doğal yaşantının hüküm sürdüğü bir yerden.

IRLAND

DUBLIN

Ben özellikle ülkenin doğu kıyısının ortalarında yer alan, başkenti ve en büyük şehri olan Dublin’i görmeyi çok istiyorum.

Kuzey ve Güney olarak anılan Dublin, Liffey Nehri ile ikiye ayrılıyor. Kuzey yakası daha düşük gelirli kesimin, Güney kısmı ise daha yüksek gelirli kesimin yaşadığı bölgeler olarak kabul ediliyor. Gece hayatının da çok hareketli olduğu söylenen Dublin, yerli halktan çok turistlerin tercih ettiği bir bölge. Özellikle Temple Bar oldukça hareketli olan ve adını duyuran yerlerden biri. Ayrıca bölgenin en ünlü endüstrisi biracılık, namı duyulmuş Guinness birası burada üretilmektedir.

TEMPLE BAR

dublin-irlanda-temple-bar

Bence Avrupa Ülkeleri’nden birinde yaşayacaksanız en güzeli ve en yaşanabilir olanı Dublin.

DONEGAL

Ulster Vilayeti’nde yer alan Donegal Kontluğu olarak biliniyor. Bu bölge İrlanda’nın tarihi yerlerinden biri ve çok fazla görülmeye değer yeri var. Bu bölgede bisiklet turu, dağcılık, su sporları, dalış yapabilir, golf oynayabilirsiniz. Bunların dışında sayamadığım bir çok aktivite yapmanız da mümkün.

KUZEY İRLANDA

İrlanda Cumhuriyeti’nin kuzeyinde yer alan ve Birleşik Krallık’a bağlı olan ülke görülmeye değer. Başkenti Belfast olan ülkede İngilizce, İskoçça ve İrlandaca konuşuluyor.

Burada muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında ise 18.yüzyıldan kalan Ağaç Tüneli geliyor. Kayın ağaçlarının oluşturduğu tünel masalsı görseliyle unutmayacağınız bir yer oluveriyor.

Burayı ziyaret ettiğimde dahasını da sizinle paylaşacağımdan eminim, şimdilik sadece gittiğimde göreceğim yerlerin araştırmalarını sizlerle paylaşmak istedim.

Yemyeşil ve güzel günlere ulaşmak dileğiyle…

Sevgiler

9 YORUM

  1. İrlanda’yı benim gibi merak eden ve gidip görmek isteyenler için çok faydalı bir yazı :) Fotograf seçimlerin de ayrıca çok başarılı.

  2. İrlanda’yı ve o harika manzaralarını oldum olası merak etmişimdir.Görseller bir harika, yazınızda öyle ellerinize sağlık :)

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here