Anasayfa Moda Aksesuarlar Fütüristik, Gizemli ve Eğlenceli!

Fütüristik, Gizemli ve Eğlenceli!

586
0
PAYLAŞ

picture_1080p-337730

Merhaba;
Paris’te yapılan Couture haftasının göz alıcı aksesuarlarını inceleyelim, bakalım neler takılmış takıştırılmış fotoğraflarla bir göz atalım.

Hepimizin özlediği Kemal SUNAL’ dan bir replikle başlayalım. ‘ Fes başıma fes başıma püskülü ben olayım.’ kendisini özlemle ve sevgiyle anıyoruz. Gelelim günümüzü;
Fesler Paris’te gerçekten başımızda! Osmanlı dönemine ait ‘FES’ olarak adlandırdığımız aksesuarlar, püsküllü olarak üretilmiştir. Geçmişten günümüze kadar uzanan aksesuarlar çeşitli alanlarda kullanılmakla birlikte birçok desenler ve süslemeler ile modernizme taşınmıştır. Türk kültürümüzü ele aldığımızda biz kadınların kına gecelerimizde dahi kullandığımız ve hala kullanmakta olduğumuz bir aksesuardır. Paris Couture haftasında da yerini alması beni onurlandırmadı değil.

picture_1080p-337737

Son zamanlarımızın en yeni trendi olan tüllü şapkalarımız ve buna dahil olan saç bantlarına oldukça rastlamaktayız. Şöyle bir geriye gittiğimizde 70’lerin ve 80’lerin modasını görmüyor musunuz siz de? Lana Del Rey ‘in bir sözünü hatırlatmak istiyorum sizlere; ‘’ Moda gençlikten ve geçmişin en iyilerinden ilham alarak beslenir.’’ Bahsetmek istediğim tam olarak bu, artık hayatımızda 70ler,80ler ve 90ların modasını günümüz modernizmine uyarlayarak devam ediyoruz. Tüllü şapkalarımızı ve berelerimizi oldukça seviyor ve sık sık kullanıyorum. Tüllü bantlar ise hayatımda yerini alacak gibi görünüyor. Çok şık ve zarif durduğuna hiç şüphe yok.

picture_1080p-337740
picture_1080p-337738

Geçtiğimiz yıllara yine dönüş yapacak olursak, eskilerde birçok insanın kullandığı hasır şapkaları görebiliriz. Şuan günümüzde ise hasır şapkaların daha süslü ve daha aksesuarlı olduğunu görmekteyiz. Fotoğrafta görülen şapka modeli, aslında hasır olup üstü siyah tüllerle restore edilmiştir. Oldukça şık ve kullanışlı durduğunu söylemeliyim, her mevsim için ideal görünüyor. Canlı renklerin üstünde oldukça cüretkar durmuş.

picture_1080p-337739

Gördüğümde bana Hintli kadınların ulusal giysisini anımsattı. İpek sariler, parlak çoliler, renkli lehangalar ve geleneksel şalvar-kamiz giysilerine çok benzetiyorum, bir modacı olarak oldukça beğendiğim, bir gün ziyaret ettiğimde kesinlikle alışveriş listeme ekleyeceğim türden kumaşlar ve giysiler olduğunu düşünüyorum. Yüzyıllardır kullanılan bu giysilerin, aksesuar olarak günümüzde modernleştiğini görüyoruz. Farklı desenlerde, farklı renklerde oldukça şık durabilecek, hem başörtüsü aynı zamanda da şal olarak kombinler ile kullanabileceğimiz bir aksesuar.

picture_1080p-337731

Baktığımızda bir fes ile başlayan, tüllerle devam eden, eskilere dönüşlerde hasırlara ve bantlara uğrayıp, oradan Hintlilere geçtiğimiz, bu yazımızda aslında 2015 Paris Couture haftası bize kısa bir dünya turu yaptırmış oldu. Sevgilerle.

PAYLAŞ
Önceki yazıKalp Yaşını Öğren!
Sonraki yazıAnd the Oscar goes to…
Makine yapı ressamlığı ve konstrüksiyon mezunu, blog yazarlığı yapmakta ve kendi kitabını oluşturmakta. şuan ise Plato Myo' da Moda tasarımcısı olup kendi markasını oluşturmak için yol almış durumda. Tarzımı belirlemiyorum çünkü Moda; üstünde küçük oyunlar oynayacağınız bir oyundur.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here