Anasayfa Güzellik Farklı Cilt Tipleri ve Bakım Önerileri

Farklı Cilt Tipleri ve Bakım Önerileri

345
0
PAYLAŞ

İnsandan insana cilt türleri de doğal olarak değişiyor. Her cilde yapılması gereken bakım türü farklıdır. Sizler için hangi cilde nasıl bir bakım uygulanmalı, araştırdık. İşte sonuçlar;

Normal Cilt: Doğal ve şeffaf görünümlü, sıkı gözeneklere sahip, cilt lekeleri bulunamayan, cilt problemleri yaşanmayan temiz ciltlere normal cilt denir.

Normal cilt Bakımı: Sorunsuz cilt tipleri olduğu için kullanılması gereken temizlik ve bakım ürünleri; süt ürünleri içeren temizleyiciler, süt, normal alkol oranına sahip bakım tonikleri, su içeren nemlendiricilerdir.

Normal Cilt Bakımı

Karma Cilt: Karma Ciltler genellikle Alın, burun ve çene bölgesi yağlı olan cilt tipleridir. Yüzün T şeklinde bulunan bölgeleri karma cilt olarak adlandırılır. Genellikle bu bölgelerde aknelenme, siyah nokta ve cilt sorunları yaşanmaktadır.

Karma Cilt Bakımı: Karma ciltler yağlı ve yağsız bölgelerden oluştuğu için kullanılacak olan bakım ürünleri de oldukça özeldir. Süt içerikli bir temizleyici, alkol oranı düşük olan tonik ve sorunlu bölgeye özel nemlendirici ve gözaltları için de nemlendirici bir krem önerilebilir.

Kuru Cilt: Nazik olan kuru cilt tiplerinde deri yüzeyi oldukça ince dokuludur. Kapalı ve küçük gözeneklere sahip bir cilttir. Yağ üretme oranı normalin altında olduğundan dolayı kuru cilt olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle cilt sorunlarına müsait bir cilt tipidir. En çok karşılaşılan sorunlar, mat bir cilt görüntü, cilt derisi üzerinde oluşan pul pul kabarmalardır. Çok gergin bir cilt tipi iken kolay kırışık olma üzerliğine de sahiptir.

Kuru Cilt Bakımı: süt içerikli temizleyiciler ile cilt temizlenmeli, alkol oranı sıfır bir tonik ve yağlı ve cildi besleyici özellikte nemlendirici krem kullanılmalıdır.

Kuru Cilt Bakımı

Yağlı Cilt: Yağlı cilt karşıdan parlaması ile kendini belli eden ve üzerinde a çeşitli cilt sorunlarının en yoğun görüldüğü cilt tipidir. Cildin gözenekleri açık olduğundan toz, kir ve irin cilt gözeneklerine kolayca yerleşebilir. Bu durumda cilt üzerinde akne ve siyah nokta oluşmasına neden olur. Düzenli bir bakım programı uygulanmalıdır.

Yağlı Cilt Bakımı: Yağlı ciltler her daim temiz tutulmalıdır bunun içinde özellikle jel tipi temizleyiciler kullanılmalı, alkol oranı yüksek tonikler ve yağsız su içerikli nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

Yağlı Cilt Bakımı

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here