Anasayfa Defileler Dolce & Gabbana Defilesinde Hamile Model

Dolce & Gabbana Defilesinde Hamile Model

510
0
PAYLAŞ

Moda tasarımcılarına (özellikle erkek olan) yapılan en büyük eleştirilerden biri de, kadınlar için gerçekçi tasarımlar yapmamalari. Ancak bugünkü Milano Moda Haftasi Dolge & Gabbana defilesinde odak noktası kadın olmanın önemli bir yönü olan ‘annelik’ti.

“Viva la mamma!” isimli defilenin teması tüm annelere saygı idi. Defilede görülen parçalardan dikkati çeken bazıları: Birçok dilde ‘Seni seviyorum anne’ yazılı Nakışlı elbiseler, çocuk yazılarından oluşan grafik baskılar, Bizans zamanından kalma anne-cocuk temalı tablo eserlerinin kopyaları.. En belirgin sunumlardan biri de şüphesiz çocukları ile yürüyen anne modellerdi. Defilede anneleri ile yürüyen çocukların yaşları değişmekle birlikte, en küçüğü henüz anne karnında olan Bianca Balti’nin bebeği idi.

Dolce & Gabbana defilesi, daha önceki birçoğu gibi bu kez de tartışma konusu oldu. Bazıları markayı çocukları aksesuar gibi göstermesi ile suçlarken, diğer yandan defiledeki tüm çocukların modellerin kendi çocukları olmasi aslında tamamen masum ve sevimli bir algıya da etken oldu. Yine de her yıl olduğu gibi 89 modelden sadece 3 Asyali model ve 2 zenci modelin yer alması ( bu rakamlarin genel ortalamanın cok altında olduğu aşikar) markanin tasarımcısı Karl Lagerfeld için Irkçılık söylemlerini devam ettirecek gibi görünüyor. Yine de şunu söyleyebiliriz ki, bu defile, kesinlikle markanın konfor alanından çıkmak için bir çabası olarak algılanabilir. Kimbilir belki de sonraki sezonlarda anne modellerden sonra tüm etnik, tüm bedenler veya formlarda kadınların da defilelerde temsil edildiğini görmeye başlayacağız..

pregnant

PAYLAŞ
Önceki yazıİpek Kirpik Modası
Sonraki yazıUçağa binerken dikkat edilmesi gerekenler!
Nermin Yakupoğlu
Tekstil mühendisiyim, 7 yıl boyunca kumaş ve hazır giyim alanlarında ürün geliştirme, pazarlama ve üretim takibi konularında tecrübe edindim. Londra'da marka yaratma ve global pazarlarda moda marka yonetimi ve New York'ta trend takibi, koleksiyon hazırlama ve çizim üzerine eğitimlere katıldım.Modanın tüm yönleri ile ilgilenerek, sürekli öğrenmek ve yenilikleri keşfetmek en büyük tutkum...

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here