Anasayfa Güzellik Dersimiz Estetik!

Dersimiz Estetik!

993
0
PAYLAŞ

Ekorsestetik; sanatla, güzellikle ve tatla ilgilenen felsefe dalıdır. Güzelliğin oluşturulması ve değerlendirilmesiyle ilgilenir. Kelime açıklaması her ne kadar bu şekilde olsa da estetik deyince bizim aklımıza ilk gelen operasyonlardır. Peki neden bu kadar ilgi gören bir cerrahi dal oldu?
Geçmişten günümüze kadar ki tüm zamanlarda kadınlar daima en güzeli olmak için bir biriyle yarışmıştır. Zamana göre her şeyin modası olduğu gibi kadının da modasının değişmiş olduğunu görüyoruz.19. yy İngiltere kadınlarına bakarsak ince belli kadınlar o kadar makbulmüş ki içlerindeki korseleri nefes alamayacakları kadar sıkarlarmış.

20. yy başlarına denk gelen Osmanlı kadınlarına baktığımız zaman ise heybetli görünün hafif etine dolgun kadınlar son derece makbulmüş hatta zayıf olanların sağlıksız ve güçsüz olduğu düşünülürmüş.

Şimdi ise anorexiane kadar zayıfsan o kadar güzelsin mantığı öyle bilinçaltına işlendi ki güzelim genç kızlar anoreksik oldu çıktı. Oysa ki yuvarlak hatların daima daha kadınsı durduğunu düşünürüm. Toplumda ki bu en ince olma en güzel olma dayatmalarının normal yollarla hakkından gelemeyenler hooop yatıyor bıçak altına. Türkiye’de estetik müdahale yaşı 15’lere düşmüş ne yazık ki. Ama bu operasyonlara karşı olduğum anlamına da gelmiyor tabii. İhtiyaç varsa yaptırılması bence en doğrusu. Bunda da çok dikkatli bir şekilde doktor seçilmeli. Yoksa bi bakıyoruz her kız birbirinin kız kardeşi olabilecek kadar benzemiş durumda. Düz, dik, dövmeli kaşlar. Minik kalkık burun. İri dudaklar. Dolgun yanaklar ve top gibi göğüsler… Estetik bile yaptırıyorsak özgün olsun ve en önemlisi doğal dursun.

Araştırmalar Türkiye’de en çok yaptırılan estetik operasyonları söyle sıralıyorlar:

burunestetiği1. Rhinoplasty (Burun ameliyatı): Türkiye’de bir numaralı estetik cerrahi girişim açık ara burun ameliyatları. Estetik burun ameliyatlarında artık doğal, yapılı olduğu anlaşılmayan, çok kalkık olmayan, çok kavisli olmayan burunlar tercih ediliyor.

 

 

meme-kucultme22. Meme küçültme: Estetik burun ameliyatlarını meme küçültme işlemi takip etmekte. İlerleyen yaş ve hamileliklerle büyüyen meme dokusu sadece estetik bir sıkıntı yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda kişide boyun ve sırtağrılarına neden olmakta. Küçültme işlemi ile bireyin bu gibi şikayetleri de son bulmuş olur.

liposuction3. Liposuction: Elbette Türkiye’de de fazla kilolar ve yetersiz egzersiz nedeniyle vücut şeklinin arzu edilenden farklı olması önemli bir sorun. Liposuction işlemleri hiçbir zaman kilo vermek için değil ama beden şekil vermek için kullanılmalı.

 

4. Meme büyütme: Özellikle genç kızlar bu operasyonlar için doktorların kapısını sıkça çalar durumda. Doktorlar boy ve kilo orantısına göre uygun durabilecek ölçüyü öneriyorlar.

göz-kapağı-estetiği-2

5. Estetik göz kapağı: Göz kapaklarındaki deri fazlasını, kırışıklıkları ve torbalanmaları gideren göz kapağı ameliyatları için de plastik cerrahlara sıkça başvuruluyor. Göz kapağının keserek kısaltılması şeklinde de açıklayabiliriz.

Operasyonları takip edenler ise: Dudak dolgusu, botox, diş estetiği, çene estetiği ve kepçe kulak operasyonu olarak sıralanmakta.

Tüm bunların yanında unutmayalım ki en güzel olan en doğal olandır. Ya doğal kalın yada doğal duranı yaptırın.. ;)
Sevgiler…

PAYLAŞ
Önceki yazıOlivia Palermo Şıklığı
Sonraki yazıNedime Elbiseleri
Cansun Tunca
Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu, kitap kurdu, yazar, çizer, eğlence, seyahat sever, eski öğretmen yeni stilist, İstanbul İzmirlisi...

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here