Anasayfa Moda Cici mi cici Kuru Kafalar

Cici mi cici Kuru Kafalar

1217
2
PAYLAŞ

Kuru KafaKuru kafa sembolü ”tehlike” algısından sıyrılıp tam tersi pembe pembe ”pamuk şekeri” kıvamına girerek 2013 yıllarında modada zirveye yükseldi.

Kuru Kafa

Yıllar önce mağaza mağaza dolaşıp aradığım, küçücük bir desen olarak rastlasam bile hemen alıp üzerime iliştirdiğim, metalci abilerimin pek beğendiği, ”bu kızın üzerinde kuru kafa bile şirin duruyor yahu” dedikleri, ebeveynlerimin ”Nereden buluyorsun böyle şeyleri Elif? Ne korkunç bir şey!!” dedikleri günler pek de uzak sayılmazdı. Sonrasında bir mucize oldu ve nam-ı diğer ”Mükemmel Alexander” abimiz adına yakışır müthiş bir şekilde kuru kafayı her kesimden insanın hayatına sihirli değneği ile sokuverdi.

Kuru Kafa

Lee Alexander McQueen moda camiasında feci ünlü, ”sanki bu adam başka bir dünyadan gelmiş” dedirten işler çıkaran İngiliz moda tasarımcısıydı. Ne acıdır ki birgün Londra’ daki evinde kendini asmış bir şekilde bulundu. Moda dünyasının belli başlı kişileri Alexander’ ın yakın zaman önce annesini kanserden kaybetmesinin onu ölüme sürüklediğini söylediler. Bu dönem kuru kafalara inanılmaz bir şekilde taktığı ve ”tüm dünya modasına kuru kafaları aşıladığı” dönem olarak da bilinir. McQueen, Lady GAGA, Björk gibi kostümleriyle sansasyon yaratan ünlülerin de kostümlerini tasarlamış, yeteneğini ve farklılığını her seferinde konuşturmuştur.  Unutulmayacak sözlerinden: ”I think there is beauty in everything. What ‘normal’ people would perceive as ugly, I can usually see something of beauty in it.” — Alexander McQueen

İlk bakışta korkuyu hatırlatan kuru kafa sembolünü sadece elektrik kutularında görmeye alışmış olan insanımız, nasıl oluverdiyse hemen kuru kafaları hayatlarına kabul ediverdiler. Biranda annelerimiz, teyzelerimiz, kardeşlerimiz hatta bebeklerde bile kuru kafa etkilerine rastlamak pek mümkün oluverdi. İlk zamanlar bilekliklerde nazar boncuğunun hemen yanına iliştirildi, sonrasında ufak taşlı küpelerde belirdi ve bir de baktık elbiselerimiz, ayakkabılarımız, çantalarımız, çoraplarımız, pijamalarımız bile kuru kafa deseniyle süslenivermişti. Kuru kafa bu sayede kendisinden pek haz etmeyenlerin bile içine kadar sızdı ve kendine bağımlı etti.
Kuru Kafa
Başta ne kadar sevinsem de bir yandan da bir o kadar korktuğum, sonrasında kuru kafanın da çeşidine göre (taşlı, simli, çivili, renk renk) herkesin kendi tarzıyla buluşturabileceğini görünce bir oh çektiğim ”kuru kafalar”…
Kuru Kafa
Günümüzde büyük markalardan en bilinmedik markalara kadar kuru kafa figürleri muhakkak kullanılır hale geldi. Bu furya ne zaman son bulur bilmem ama  ben hala nerede bir kuru kafa görsem kendimi tutamayıp, onlara sarılıp koleksiyonuma en cici kuru kafaları katmaya devam edeceğim :)
Kuru Kafa
PAYLAŞ
Önceki yazıBu Kürkler Başka
Sonraki yazıBeyaz Giymenin Dayanılmaz Hafifliği
Elif Yoldaş
Bana göre her sanatçının içinde yaratıcılık vardır; yazar, çizer, söyler, giyer, giydirir... Bu böyle uzar gider :) Kendimi kısaca özetlersem; ''Aşk'' ve ''Seninle'' isimlerinde iki single albüm çıkarmış, İskender Paydaş ile çalışmış, Sevda Cenap And Vakfı'nda sanat köşesinde yazmış, konservatuvar mezunu yeni albüm hazırlığında ufak tefek insan :)

2 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here