Anasayfa Moda Aksesuarlar Çanta Deyip Geçme!

Çanta Deyip Geçme!

472
0
PAYLAŞ

Çanta kadınlar için vazgeçilmez bir aksesuardır. Moda ile yakından ilişkilidir. Moda markalarının ve moda tasarımcılarının ilgi alanıdır. Sanayi ve ekonomide de önemli yer tutar.

Çantanın ortaya çıkışı paranın icadı ile başlar. Antik çağlardan beri kullanılan çantalar, para keseleri olarak ortaya çıkmıştır. 1900’lerin başlarında dikdörtgen formda çantalar, Chanel, Gucci, Hermes gibi önemli tasarımcıların yaratıcı çalışmaları ile bir arzu nesnesi haline gelmiştir…

Günümüzde çoğunlukla deriden yapılan çantalar, çok farklı malzemeler kullanılarak, çok farklı formlarda ve boyutlarda olabilirler. Ama bazıları var ki hiçbir zaman modası geçmiyor, moda tarihine damgasını vurmuş bu çantalar adeta zamana meydan okuyor. Yaratıldıkları günden bu yana, yıllar geçmiş olmasına rağmen, ilk günkü gibi kadınların hayallerini süslemeye devam ediyor…

İşte tarihin en güzel ve en başarılı, klasikleşmiş çanta modellerinden birkaçı…

2.55 - CHANEL
2.55 – CHANEL

1955 yılının şubat ayında COCO CHANEL tarafından tasarlanmıştır. İsmini de bu tarihten almıştır. Bu çanta basit bir aksesuar değildir, bir devrim niteliğindedir. Kadınların ellerinin serbest kalmasını sağlayan zincir askısı sayesinde onlara daha  rahat hareket etme özgürlüğü sağlamıştır.

 

SPEEDY - LOUIS VUITTON
SPEEDY – LOUIS VUITTON

1930’lu yıllarda doğmuştur. Dönemin stil ikonları Audrey Hepburn ve Sofia Loren tarafından tercih edilen model, markanın simgesi haline gelmiştir. İlk zamanlar kahverengi koton kumaştan yapılan çanta, 1959 yılında bugün de bildiğimiz hali ile monogram baskılı olarak üretilmiştir. Günümüzde hala çekiciliğini ve başarısını korumaktadır.

 

KELLY - HERMES
KELLY – HERMES

Çanta, HERMES markasının kurulması ile doğar. 1950’lerde Grace Kelly’nin kolunda fotoğraflanması ile ünlenir. Bugün çok farklı deri tiplerinde üretilen çantanın, 7 farklı boyu mevcuttur. Şimdiye kadarki en pahalı çantalardan biri olmuştur.

 

JACKIE-O - GUCCI
JACKIE-O – GUCCI

Yamuk şeklinde olan bu çanta, kanvas kumaştan yapılmıştır. Ortasında GUCCI markasının simgesi  olan yeşil-kırmızı bant yer almaktadır. Şıklığın ve modern tarzın simgesi olmuştur.

 

BAGUETTE - FENDI
BAGUETTE – FENDI

 

1996 yılında tasarlanmıştır. Bugün hala ilk günkü çekiciliğini korumaktadır. Bir çok farklı tipte malzemeden yapılmaya devam etmektedir. Su geçirmez kumaşlardan, timsah derisinden, elde boyanmış derilerden, taş işlemeli kumaşlardan yapılmıştır…

 

 

 

 

 

PAYLAŞ
Önceki yazı2015 İlkbahar/Yaz Sezonunda Ne Takacağız?
Sonraki yazı“Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiği(mi)dir.”
Seda Özarı
17.04.1985 tarihinde İstanbul da doğdu. 2005 yılında İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Milano da, Politecnico di Milano üniversitesinde moda tasarım bölümünü bitirdi. Tanınmış tekstil firmalarında tasarımcı olarak görev yaptı. Şimdilerde kendi markası için çanta tasarımı ve üretimi yapıyor..

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here